Ukrajina

Balkanska pot orožja v Rusijo: je vpleteno tudi slovensko podjetje?

Ljubljana/Moskva, 19. 06. 2023 11.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Pavlin, K.K., Anže Božič
Komentarji
0

Kako ameriško ostrostrelno strelivo konča v ruskih puškah? Politico je preiskal orožarske poti, ki vodijo v Rusijo. Na drugem koncu ene pa se je znašlo tudi slovensko podjetje. Medij razkriva, da naj bi se na dokumentih o naročilih pojavilo ime podjetja Valerian, vendar je njegov lastnik Gašper Heybal dobavo streliva zanikal. "Ne prodajamo nobenega strelnega orožja ali streliva, poleg tega pa za Rusijo velja embargo," je dejal in dodal, da ne razumejo, kako bi se lahko na dokumentih pojavilo njihovo podjetje.

Na bojno fronto okrog Bahmuta v vzhodni Ukrajini, ki so ga po večmesečni krvavi bitki nedavno zajeli Wagnerjevi plačanci, ne prihaja le ameriško strelivo iz ZDA, poroča Politico. Čeprav je Evropska unija proti Rusiji uvedla več sklopov sankcij, se zdi, da orožarske poti vodijo tudi iz Evropske unije, piše medij. Ena pa kar do Slovenije in podjetja Valerian, d. o. o.

Rusko podjetje Promtekhnologiya naj bi namreč od oktobra vložilo štiri naročila, ki zajemajo pošiljke 460.000 enot, opisanih kot "lovski naboji Orsis". Večina so tipa, ki jih za dolge razdalje uporabljajo ostrostrelci. Na njih pa je kot dobavitelj navedeno slovensko podjetje Valerian.

Prva vloga nosi datum 13. oktober 2022 in vključuje številko tovornega lista, katere prve tri števke – 262 – kažejo, da gre za pošiljatelja Ural Airlines (ruski prevoznik).

Medij še piše, da je bil Valerian ustanovljen na predvečer ruske invazije na Ukrajino. Ustanovitelj podjetja Gašper Heybal naj bi vplačal 7500 evrov kapitala. Politico navaja tudi, da ima podjetje na svoji domači strani zapisane besede: "Naš cilj je, da vas opremimo za vašo misijo, kakršna koli že je in kamor koli že greste." Ko smo poskušali navedbo preveriti, smo naleteli na težavo – spletna stran je namreč blokirana, češ da je "v izdelavi".

Heybala smo tudi poklicali na njegov mobilni telefon. Na hitro se je oglasil, a nas odpravil, češ da je ravno pred vkrcavanjem na letalo. Povedal je, da zgodbe ne želi komentirati, saj da so z njo šele dobro seznanjeni.

So se pa pred nami z njim pogovarjali pri Politicu, ki mu je zanikal, da bi v Rusijo pošiljal strelivo. "Ne prodajamo nobenega strelnega orožja ali streliva. Poleg tega za Rusijo velja embargo," jim je dejal.

Je podjetje Valerian kljub evropskim sankcijam poslovalo z Rusijo?
Je podjetje Valerian kljub evropskim sankcijam poslovalo z Rusijo? FOTO: Shutterstock

Na vprašanja po elektronski pošti pa je odgovoril, da ne vedo in ne razumejo, kako bi se ime podjetja pojavilo na omenjenem dokumentu. "Prav tako pa Valerian ni naveden kot dobavitelj, temveč kot proizvajalec. Kar pa ni mogoče, saj ne proizvajamo streliva. Kljub temu pa se nam še vedno zdi povsem nesmiselno, kako bi se naše ime lahko pojavilo na dokumentu. Veseli nas, da ste nas na to opozorili, da lahko ugotovimo, kaj se dogaja," jim je odgovoril.

Heybal je sicer tudi sodelavec trgovine 365 plus v ljubljanskih Fužinah, poznane po drznem vlomu skozi streho, ko je leta 2019 izginilo za skoraj 40 tisoč evrov orožja. Tja smo se po odgovore odpravili tudi sami in izvedeli, da Heybal sicer še vedno dela v podjetju, a da je trenutno v tujini. 

Obrambno ministrstvo: Omenjeno podjetje ni nikoli zaprosilo za dovoljenje za uvoz ali izvoz orožja

Iz ministrstva za obrambo so sporočili, da zadevno podjetje ni nikoli zaprosilo za dovoljenje za uvoz ali izvoz orožja oziroma streliva. "Glede na analizo izvoznih carinskih deklaracij to podjetje ni neposredno izvažalo v Rusko federacijo," so zapisali in dodali, da so sicer pristojni organi v Sloveniji "že sprožili ustrezne postopke za ugotavljanje dejstev v zvezi z omenjeno družbo".

Politico je glede izvoza iz Slovenije govoril tudi s slovenskim diplomatom, ki je prav tako dejal, da Valerian ni nikoli zaprosil za dovoljenje za izvoz orožja ali streliva v Rusijo, da pa je posamezne dele res poslal v Kirgizistan. Ta država v srednji Aziji je sicer ena od tistih, za katere EU sumi, da Rusiji pomagajo pri izogibanju sankcijam.

"Pristojne službe v Republiki Sloveniji so že sprožile ustrezne postopke za preiskavo dejstev v zvezi s podjetjem," je še povedal diplomat in dodal, da bodo preverili tudi morebitno preusmeritev blaga v Rusko federacijo. "Slovenija je trdno zavezana podpori Ukrajini, podpirali smo vse pakete sankcij, še posebej pa tega proti izogibanju," jim je še zagotovil.

Na naša vprašanja se je odzvala tudi Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova). Spomnila je, da v okviru svojih zakonskih pooblastil in nalog spremlja vse oblike tveganj in groženj za nacionalno varnost Republike Slovenije. "Podatki agencije, ki so povezani z izvajanjem 2. člena Zakona o Sovi, so tajni v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje s tajnimi podatki. Zato agencija teh podatkov ne posreduje v objavo in jih javno ne komentira," so zapisali. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek