Ukrajina

21 držav med kladivom in nakovalom: cena vojne v Ukrajini

Bruselj, 24. 08. 2022 09.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min

Šest mesecev vojne v Ukrajini je močno zaznamovalo Evropo. Odzivi držav pa so različni, precej so povezani z zgodovinskimi izkušnjami z Rusijo in odvisnostjo od njenih energentov.

Odločitev Vladimirja Putina za napad na Ukrajino je močno zaznamovala številne države.
Odločitev Vladimirja Putina za napad na Ukrajino je močno zaznamovala številne države. FOTO: AP

Ruska vojna je v zadnjih šestih mesecih Ukrajini prinesla smrt, uničenje in bedo. Zaznamovala pa je tudi celotno regijo. Pri portalu Euronews so zbrali odzive 21 držav, tudi Slovenije. Skupni imenovalci? Visoke cene, politične spremembe in napetosti. 

AVSTRIJA: Vojna je sprožila pozive k razpravi o avstrijski nevtralnosti. Avstrija ni del zveze Nato, a si v luči ruske invazije nekateri želijo ponovnega premisleka. "Potrebna je kritična razprava o prednostih in slabostih nevtralnosti, čeprav velika večina prebivalstva podpira nevtralnost," je dejal Alfred Gerstl z dunajske univerze.

Kancler Karl Nehammer je sicer "jasno izrazil željo, da zdaj ne bi razpravljal o tem občutljivem vprašanju". Da bi poudaril to nevtralno držo, je Nehammer sredi aprila postal prvi evropski voditelj, ki je od začetka vojne obiskal ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Karl Nehammer je obiskal Putina.
Karl Nehammer je obiskal Putina. FOTO: AP

BELGIJA: Belgija je odložila zaustavitev jedrskih elektrarn zaradi bojazni, da bo rusko-ukrajinska vojna povzročila energetsko krizo. Država, ki ima trenutno sedem reaktorjev, je nameravala postopoma opustiti odvisnost od jedrske energije do leta 2025. Toda naraščajoče cene plina in nevarnost prekinitve ruske dobave Evropi so povzročile spremembe v načrtu, rok so podaljšali za 10 let. 

BOLGARIJA: Zaradi vojne v Ukrajini so se odnosi med Moskvo in Bolgarijo, nekdanjo sovjetsko zaveznico v času komunizma, hitro poslabšali. Ne samo, da je prozahodna koalicijska vlada Kirila Petkova podprla sankcije EU proti Rusiji, zavrnila je tudi zahtevo Moskve, da plača uvoženi ruski plin v rubljih. Zaradi tega je Gazprom ustavil dobavo plina državi, ki je bila skoraj popolnoma odvisna od uvožene ruske energije. Julija sta Petkov in njegov grški kolega odprla nov plinovod med državama, polni ga plin iz Azerbajdžana. Vojna je razplamtela politične razprtije in še povečala delitve v bolgarski družbi, ki jih poganja velika razširjenost dezinformacij o tem, kaj se dogaja v Ukrajini. Maja je raziskava Gallup International Balkan pokazala, da skoraj četrtina vprašanih podpira vojno Vladimirja Putina v Ukrajini.

ČEŠKA: Češka je pomembna zaveznica Kijeva, ki je sprejela številne ukrajinske begunce. Po podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) je bilo na Češkem registriranih več kot 413.000 beguncev. Čehi do Ukrajincev čutijo sočutje. Ko so 21. avgusta 1968 češkoslovaški protestniki šli na ulice, da bi od svojega komunističnega režima zahtevali liberalnejšo obliko vodenja, so sovjetski tanki pridrveli, da bi zatrli "praško pomlad". Tudi Slovaki tako sočustvujejo s tistimi, ki jih vidijo kot nadaljnje žrtve ruske agresije.

DANSKA: Medtem ko sta Švedska in Finska pritegnili pozornost z odločitvijo, da se želita pridružiti Natu kot odgovor na vojno v Ukrajini, je tudi Danska sprejela zgodovinsko odločitev. Ustanovna članica Nata je dolgo odrekala sodelovanje v obrambni politiki EU, zdaj pa se je to spremenilo. "Dokazujemo, da ko Putin napade svobodno državo in ogrozi stabilnost v Evropi, drugi stopimo skupaj," so ob tem dejali na Danskem.

ESTONIJA: V Estoniji je podpora Ukrajini velika. Žal pa je podobno visoka tudi inflacija. Estonija je namreč žarišče inflacije v Evropi – njena letna stopnja je v začetku tega meseca dosegla 23,2 odstotka. Toda niti naraščajoče cene, ki jih poganjajo naraščajoči stroški energije zaradi vojne, niso veliko spremenile stališč Estonije, ki je ena glavnih podpornic Ukrajine na celini. Talin je namenil 250 milijonov evrov vojaške pomoči Ukrajini, kar je tretjina letnega obrambnega proračuna države. Estonija, nekdanji del Sovjetske zveze, je sprejela 50.000 ukrajinskih beguncev, pozvala k strožjim sankcijam proti Rusiji in pred kratkim prepovedala Rusom vstop v državo. Prav tako je začela odstranjevati spomenike iz sovjetskega obdobja z javnih površin po vsej državi. Talin se je zavezal, da bo ustavil uvoz ruskega plina, in kot nadomestilo gradi plavajoči terminal.

 Emmanuel Macron in Zelenski v Kijevu
Emmanuel Macron in Zelenski v Kijevu FOTO: AP

FRANCIJA: Tako kot v mnogih drugih evropskih državah, energetska kriza pritiska tudi na Francijo. Kot odgovor na inflacijo je Pariz uvedel različne ukrepe za pomoč gospodinjstvom, kot je "popust na gorivo". Ta pomoč, ki trenutno znaša 0,18 evra na liter, se bo septembra in oktobra povečala na 0,30 evra na liter. Ohranjala se bo do decembra, ko bo padla na 0,10 evra.

Vlada je tudi omejila dvig računov za elektriko na štiri odstotke in zamrznila cene plina na ravni iz oktobra 2021. Shema bo podaljšana do konca leta 2022. Poleg tega je 230 milijonov evrov namenjenih gospodinjstvom z nizkimi dohodki, ki se ogrevajo na olje.

Prav tako bo vlada ponovno nacionalizirala EDF, največje električno podjetje v državi. Njegov cilj je zaščititi energetsko neodvisnost Francije, ki jo je spodkopala vojna v Ukrajini. Pariz se je tudi zavezal, da bo obnovil svoje jedrske elektrarne.

FINSKA in ŠVEDSKA: Še na začetku leta 2022 bi le malokdo stavil, da bosta do jeseni tako Finska kot Švedska zaprosili za članstvo v Natu in se bližali koncu svojega pristopnega procesa. Na Švedskem so imeli vladajoči socialdemokrati močno tradicijo nevtralnosti in med Švedi ni bilo posebnega zanimanja za članstvo, medtem ko je bila na Finskem samo ena velika politična stranka močno naklonjena Natu, javni interes za pridružitev pa se je desetletja gibal pod 30 odstotki. Vse se je spremenilo z rusko invazijo na Ukrajino. 

NEMČIJA: Že vse od začetka vojne je nemška politika v neprijetnem položaju. Nobena druga velika država v Evropski uniji namreč ni postala tako odvisna od ruske energije kot Nemčija. Zato možnost, da bo Gazprom v prihodnjih mesecih omejil dobavo plina, povzroča zaskrbljenost. Sredi nedavnega vročinskega vala so tako Nemci pohiteli z nakupom električnih ventilatorskih grelnikov, da bi se pripravili na morebitno energetsko krizo to zimo. Vlada medtem uveljavlja varčevanje z energijo v javnem sektorju, da bi še pred zimo napolnili plinske rezervoarje, a štiričlansko gospodinjstvo lahko pričakuje, da bo za energijo plačalo približno 500 evrov več na leto – brez DDV.

Ti dodatni stroški bi lahko dolgoročno zmanjšali solidarnost z Ukrajino. 

Na drugi strani je bil kancler Olaf Scholz deležen kritik po vsej Evropi zaradi oklevanja pri pošiljanju težkega orožja na pomoč Kijevu. 

Med vojno se je nato Nemčija tudi zavezala, da bo porabila 100 milijard evrov za modernizacijo svoje vojske, kar je velik preobrat v državi, kjer so pacifistična čustva močna – glede na nacistična grozodejstva med drugo svetovno vojno.

MADŽARSKA: Aprila, nekaj več kot mesec dni po ruski invaziji, je vladajoča stranka Fidesz Viktorja Orbana zmagala na rekordnih, četrtih zaporednih volitvah.

Ena glavnih Orbanovih trditev v času pred glasovanjem je bila, da bo sam obdržal Madžarsko izven vojne, medtem ko bo opozicija nekdanjo komunistično državo potegnila v dolgotrajni krvavi konflikt z Rusijo.

"Vojna v Ukrajini je Orbanu ponudila priložnost, da nastopi kot voditelj, ki lahko ščiti narod pred grozečo vojno," je za Euronews povedala Dojcsak Dalma, višja strokovnjakinja za strategijo pri Madžarski uniji za državljanske svoboščine. "Ta podoba mu je pomagala do četrte zaporedne volilne zmage."

Sklicujoč se na izredne razmere, ki jih je povzročila ukrajinska vojna, je Orban maja podpisal posebno pravno odredbo, ki je vladi dovoljevala, da suspendira nekatere akte parlamenta in vlada z odloki.

Po besedah Dalme ta zakonodaja omogoča, da "vlada praktično vlada in odloča o katerem koli vprašanju brez učinkovitega nadzora", pri čemer potrditev parlamenta ni več potrebna. "Izredni pravni red je bil in je še vedno orodje vlade za zagotavljanje lastnih ciljev, ne za zaščito ljudi na Madžarskem," je dodala.

Pod Orbanom je Madžarska zasledovala politiko, ki jo imenuje stroga nevtralnost do Ukrajine, številni analitiki pa menijo, da je proruska. To je tudi razklalo odnose v višegrajski skupini. 

Čeprav je madžarski voditelj pozval k prekinitvi ognja v Ukrajini, je zavrnil prevoz orožja čez madžarsko-ukrajinsko mejo, se norčeval iz Volodimirja Zelenskega in lobiral proti sankcijam EU proti Rusiji. Madžarski motivi naj bi bili predvsem ekonomski. 

ITALIJA: Italija se je pridružila Evropi pri podpori Ukrajini. Italijani so sprejeli Ukrajince v svojo državo in na svoje domove – približno 160.000, kar je drugo največje število v zahodni Evropi za Nemčijo, prav tako naj bi Kijevu zagotovili za več kot 150 milijonov evrov težkega orožja.

Kljub temu obstajajo znaki, da bo podpora države Ukrajini morda začela nihati, saj se v pomembnem delu italijanske javnosti začenjajo pojavljati skrbi zaradi inflacije, rasti cen energije, lomasti tudi splošen občutek utrujenosti od vojne.

Za začetek je bil odnos Italije z Rusijo v zadnjih nekaj desetletjih zapleten. Pod mandatom kontroverznega nekdanjega premierja Silvia Berlusconija so se odnosi med Moskvo in Rimom ogreli, država je povečala uvoz ruskih energentov. Čeprav so v času invazije vse vodilne italijanske politične stranke obsodile Vladimirja Putina, se naklonjenost Rusiji zdaj pred volitvami širi zlasti na desnici. Vprašanje tako ostaja, kaj bo po volitvah. Italijanska javnost je bila razdeljena glede dobave orožja Ukrajini in kakršnega koli Natovega intervencionizma.

LITVA: Agresija Kremlja v Ukrajini ni bila veliko presenečenje za Litvo. Politiki v prestolnici Vilni že leta opozarjajo EU na rusko grožnjo.

Čeprav življenje v Litvi teče naprej kot običajno, ljudje niso tako sproščeni kot prej – empatija in podpora ukrajinskemu ljudstvu sta zelo veliki, ukrajinske zastave lahko vidite na vsakem vogalu. Litovci so celo zbrali milijone evrov za nakup brezpilotnega letala Bayraktar, ki ga bodo poslali ukrajinski vojski. Posebno zaskrbljujoče področje pa je dolga meja Litve z Belorusijo, za katero v Vilni pravijo, da "izgublja suverenost pred našimi očmi".

MOLDAVIJA: Samo teden dni po tem, ko je Rusija napadla Ukrajino, je Moldavija uradno zaprosila za pridružitev EU, s čimer je v luči dogodkov pospešila svojo načrtovano prozahodno usmeritev. Bruselj je kasneje Moldavijo uvrstil med kandidatke za članstvo v EU, kar je bil prvi mejnik na dolgi poti do pridružitve 27-članskemu bloku.

Inflacija v Moldaviji se je medtem zvišala z 18,52 odstotka februarja na 33,55 odstotka ta mesec, kar je močno prizadelo žepe v že tako najrevnejši državi v Evropi. Država je močno odvisna od zalog iz Rusije, cene pa so avgusta narasle za 47 odstotkov. 

Begunski center v Moldaviji
Begunski center v Moldaviji FOTO: Kanal A

POLJSKA: Poljska, ki meji na Ukrajino, je država, kamor so se zatekli številni Ukrajinci. Od avgusta je 1,3 milijona Ukrajincev pobegnilo k svoji sosedi, poroča agencija ZN za begunce. Raziskava Inštituta za tržne in družbene raziskave je pokazala, da 90 odstotkov vprašanih Poljakov podpira ukrajinske begunce, pri čemer si obe sosednji slovanski državi delita jezikovne in kulturne sorodnosti.

Poljska je prav tako okrepila svoj regionalni vpliv in se znova bolj približala EU in odmaknila od Madžarske. 

ROMUNIJA: Poleg humanitarnega odziva Romunije – država je sprejela številne begunce – je država veliko prispevala tudi v smislu varnosti. Nato je ob začetku vojne okrepil svoj vzhodni blok tako, da je v oporišče na črnomorski obali Romunije poslal 1000 vojakov. To se je od takrat povečalo na 5500 vojakov, vključno s 4000 ameriškimi vojaki in 800 vojaki iz Francije.

SRBIJA: Ruska vojna v Ukrajini je trčila ob beograjsko strategijo dobrih odnosov z Moskvo in Pekingom ob hkratnem prizadevanju za članstvo v Evropski uniji. Srbija je ena od peščice evropskih držav, kot sta Bosna in Belorusija , ki se noče pridružiti sankcijam Zahoda proti Rusiji, čeprav je podprla resolucije Generalne skupščine ZN, ki obsojajo invazijo. 

Pritisk Moskve je velik, dobri odnosi pa koristijo Srbiji, ki je povsem odvisna od ruskega plina. Raziskava iz marca je pokazala, da le 21 odstotkov vprašanih meni, da bi se morala Srbija v vojni postaviti na stran Rusije, aprilska anketa je pokazala, da 76 odstotkov nasprotuje uvedbi sankcij proti Moskvi zaradi njene invazije na Ukrajino.

Dogajanje je še dodatno zapletlo tudi domače dogajanje. To vključuje Kosovo, nekdanjo srbsko pokrajino, ki je leta 2008 razglasila neodvisnost, vendar je Beograd od takrat noče priznati. Njen premier Albin Kurti je srbskega predsednika Aleksandra Vučića v preteklosti označil za "malega Putina" in nedavno trdil, da bo Beograd ob podpori Rusije napadel Kosovo. Vučić je te obtožbe že večkrat zavrnil. V nedavnem intervjuju za New York Times je dejal: "Kurti želi biti 'mali Zelenski', ki se bori proti 'malemu Putinu'." 

SLOVAŠKA: Slovaška, ki meji na Ukrajino, je ključna podpornica Kijeva od ruske invazije konec februarja. Bratislava je Ukrajini poslala sistem zračne obrambe, razmišljajo o novi podpori v obliki orožja. 

V začetku vojne je slovaška koalicijska vlada sprejela tudi zakon, ki oblastem dovoljuje začasno blokiranje spletnih mest z dezinformacijami. Vendar zatiranje ni dosledno. Proruski politiki še vedno javno obtožujejo Nato, da je odgovoren za vojno. Teorije zarote še vedno krožijo. Javno mnenje ni bilo preveč ostro usmerjeno proti Putinu, čeprav obstaja velika solidarnost z Ukrajino.

SLOVENIJA: Slovenija je bila med prvimi državami, ki so izkazale podporo Ukrajini, poudarja Euronews. Takratni slovenski premier Janez Janša je bil v ospredju evropskih prizadevanj za podporo Ukrajini, navajajo. Poleg kolegov iz Poljske in Češke je bil med prvimi tujimi voditelji, ki so obiskali Kijev po ruski invaziji. Srečal se je z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter prejel pohvale, ker je tvegal obisk evropske prestolnice med vojno, nadaljujejo.

Janša je tudi opozoril, da je Rusija zapolnila vakuum zaradi nepripravljenosti širitve Evropske unije, še izpostavljajo.

ŠPANIJA: Vojna v Ukrajini povzroča razkol v španski vladi. Julija se je sicer Madrid zavezal, da bo povečal svojo vojaško porabo in bo za obrambo namenil dva odstotka BDP. Vlada je odobrila enkratne izdatke v višini skoraj 1 milijarde evrov, ki bodo šli za kritje nepričakovanih stroškov, ki jih je povzročila ruska invazija na Ukrajino. A del politike je kritičen. Kar se porabi za tanke, se ne porabi za bolnišnice, pravijo. 

VELIKA BRITANIJA: Velika Britanija se je močno postavila v središče evropskega odziva na rusko invazijo na Ukrajino. Bili so med prvimi in najhitrejšimi, ki so ponudili močno vojaško podporo, vključno z gostovanjem programa za usposabljanje 10.000 ukrajinskih vojakov, medtem ko se je britanska javnost odzvala s tisoč tonami humanitarne pomoči in ponudbami za gostovanje ukrajinskih družin.

Borisu Johnsonu je to po vrsti domačih škandalov ponudilo priložnost, da nekoliko izboljša javno podobo. Johnsonova podpora Ukrajini tako deloma temelji na očitnem pristnem občutku za stvar, deloma na koristoljubju in deloma na njegovem osebnem prijateljstvu z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.

Vseeno je Johnson na koncu moral odstopiti. Njegova verjetna naslednica Liz Truss je prav tako zavzela trdo linijo proti Kremlju. A če bo dejansko dobila ključe Downing Streeta 10, jo čaka vrsta domačih političnih težav, kar bi lahko pozornost z Ukrajine preusmerilo na domače politično prizorišče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (274)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nebesa Za Kolesa
01. 03. 2023 20.47
Američani zopet malo bombardirajo po Siriji
Walter Pravicek
26. 08. 2022 19.19
+1
Juščenko ne ve kaj trobi.42 milijonov Ukrajincev.Bilo jih je 44 milijonov,izseljenih več kot 11 milijonov.Koliko pa jih je,da imajo materin jezik ruščino?Iz vzhoda jih je ogromno na zahodnem delu Ukrajine,da tistih v EU,Angliji,Ameriki,Avstraliji,Kanadi ali Novi Zelandiji ne omenjamo.Ti se nikoli ne bodo vrnili od sorodnikov iz oddaljenih dežel.Juščenko bi moral na sodišče vsled nazijev.Ti se niso množili šele sedaj po predsedovanju Zelenskega.So dediščina Zelenskemu.
Šumsko voče
25. 08. 2022 21.02
-1
Vas je strah vladeka velikega???sej prav da vas je
Marzlavada
25. 08. 2022 15.08
+3
Mimogrede Američani zopet malo bombardirajo po Siriji
Walter Pravicek
26. 08. 2022 19.21
+2
Ja bombandiranje z raketami je podvig letalcev Amerike z alijanso.Ko se bi to zgodilo v Ameriki pa se čudijo.Sirija ni sovražnik Amerike,to so begunci,ki iščejo obupani poti v EU.Mi trpimo finančno.
emilzapata
25. 08. 2022 09.18
+2
maršal Murat, Napoleonov vojaski strateg, njegov svak, tudi sam udeleženec napoleonovega pohoda v rusijo leta 1812, je svojega svaka opozarjal pred katastrofo v Rusiji: ne počenjaj tega , kajti general ruska zima je nepramagliv strateg, kar velja še vedno.
Kollerik
25. 08. 2022 14.27
-2
Se strinjam. Toda zdaj je situacija obratna, saj rus sili tja, kjer mu ni mesto.
puspan
24. 08. 2022 17.44
-5
Večine ne bo prepričal nikoli, račun pa pride prej ali slej.
nikhrast
24. 08. 2022 16.27
-4
Če bi imeli Ruse za sosede bi govorili precej drugače, vprašajte diasporo po svetu, to so Ukrajinci, Finci, Čehi, Madžari..., zvedeli boste kako zasovraženi so Rusi.
Kollerik
25. 08. 2022 14.28
+2
Kollerik
25. 08. 2022 14.28
spaceair
24. 08. 2022 15.54
+1
Ne vem kaj smo imeli do zdaj od ukrajine da jo tako zagovarjajo? Samo draginjo imamo zaradi njih1
Rains
25. 08. 2022 19.51
-3
Draginjo imaš zaradi Rusov in njihove vojne. Pred rusko agresijo nismo imeli nobenih stroškov.
Walter Pravicek
26. 08. 2022 19.24
+1
Da nismo imeli stroškov?Kje pa ti živiš?Si v zaporu,kjer je vse zastonj?Položnice so prihajale leta in leta nazaj,upamo,da ne bodo močno povišane vsote na njih.Kaže,da ne.
saagese
24. 08. 2022 13.49
-17
Rusofili, oziroma slovenski srbi pravijo, da ko je Hitler napadel Evropo, bi morala cela Evropa sprejeti nacistična pravila in ne bi bilo ne mrtvih in ne ekonomske škode😎😎😎
Millady
24. 08. 2022 13.55
+8
Dirty Harry
24. 08. 2022 15.11
+6
vidiš tega enostavno nikoli ne boš razumel pa čeprav pišeš točno to ! prav imaš in res je, da Evropa ni hotela sprejeti nacističnih pravil ! ni mi pa jasno, kako ne razumeš, da Rusija noče sprejeti Ameriških pravil !
Millady
24. 08. 2022 15.54
+2
Katera Evropa in kdaj ni hotela sprejeti nacističnih pravil? Španije je že bila Francova, Francija Vyshijeva, Benelux..brez besed. Švica, potuhnjena kot vedno. Skandinavci - bolj ali manj odkriti kvizlingi. Poljska sama v razsulu. Češka - mrtev konj, Mađžarska na strani nacijev, tudi Romunija, Bolgarija in Albanija. Ostaneta Grčija in Anglija, ki je itak igrala dvojno igro. Skratka, na seznamu ni Rusije in dela bivše Juge, brez NDH.
Kollerik
24. 08. 2022 20.43
+8
Vračunaj zraven še Italijo...zdaj po padcu Draghija bo lahko zajahala zmagovalnega konja oblasti Ducejeva nečakinja ali vnukija ali kaj je že, pač fašistka. In naši janšeki bodo veseli... spet en zaveznik več...
Walter Pravicek
26. 08. 2022 19.30
+2
Maribor je z Kraljevim pobrateno mesto.Srbi so sprejeli izgnance,Ustaši so jih klali.Toliko o slovenskih Srbih.
CenterDesno
24. 08. 2022 13.45
+5
Kakšen cucek usa smo evropa, pardon evropski voditelji, me zanima kakšne bi bile sankcije proti rusiji, če bi odločal narod in ne podmazani politiki.
dober-man
24. 08. 2022 13.37
-6
lepo zjutraj ob 4.20 uri pelje vlak, vsi rusoljubci na izlet v prelepo nam sibirijo! pohitite, da ne zmanjka kart.
dober-man
24. 08. 2022 13.44
+1
ps, spomnil sem se še posnetka, kako pametne imao Rusi rakete! vrnila se je po izstrelitvi na kraj izstrelitve. če ni to pametno? 🤔🤭
Dirty Harry
24. 08. 2022 15.27
+5
probaj gledat nevtralno in ti bo lažje ! nisem noben rusofil, ampak gledam nevtralno ! Rusija bi se morala obnašati, tako kot to zahteva ZDA in EU ! se ti zdi to normalno ? Se ti zdi normalno, da bi se rusi in Mexico povezali v nek vojaški pakt in bi Rusija v Mexico orožje pošiljala in oporišča tam postavljala ? Rusi so leta 1989 stopili par korakov nazaj in niso nasprotovali združitvi vzhodne in zahodne Nemčije, niso nasprotovali Poljski, Latviji, Litvi, Estoniji itd pri vstopu v Nato, ampak zahodnim apetitom ni in ni konca ! kaj je treba Američanom vojaške baze po celi Evropi postavljat ! na koncu samo nas in naše odnose uničujejo !
Patiana
25. 08. 2022 13.19
+4
Adolph
24. 08. 2022 13.29
+8
Mnenja narodov nisem nikjer zasledil,placani laznivci . . . . . . . .
delovna_gospa
24. 08. 2022 13.20
-4
Danes je v Rigi padel se en spomenik okupatorski rdeci armadi... Bodo lepo spucal to sovjetsko navlako k je ostala po drzav ..
VeseliFrajer
24. 08. 2022 14.56
+6
Če si s tem latvijci niso le izkopali grob? V Latviji je 27% Rusov. Prepotentni politiki po Evropi streljejo kozle, na nišanu pa imajo sebe in svoja kolena. Kmalu bo zima!
*Violate*
24. 08. 2022 13.13
+4
"Poleg kolegov iz Poljske in Češke je bil med prvimi tujimi voditelji, ki so obiskali Kijev po ruski invaziji. Srečal se je z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter prejel pohvale, ker je tvegal obisk evropske prestolnice med vojno, nadaljujejo." - 😂😂😂 se en nateg, kateremu je narod verjel. V resnici so bli pa na Poljskem. Se dobr, da na socialcih vidis resnico, ne pa ta MSM 🥴
delovna_gospa
24. 08. 2022 13.19
+0
Ja ker za socialna omrezja je prav znacilna, da se vedno govori resnica, spoh se ne gre za like itd... Buh se te usmil pa prec..
*Violate*
24. 08. 2022 21.06
+2
Oh, ta omenjeni posnetek je zelo dobro in avtenticno prikazal, da so JJ & co. dejansko bili na Poljskem in ne v Kijevu. Slike, ki so se pojavljale v medijih je primerjal s postajo in vlaki na Poljskem, kjer se je gospod nahajal tisti dan. Identicni. Vlaki in postaja v Kijevu cisto drugacni. Dober, vec kot 10 minutni video, ki lepo dokaze, kje so dejansko bili teli pogumnezi. Vse posneto, lepo prjmerjano in brez kancka dvoma. In ja, hvala lepa socialcem in posameznikom, ki opazijo take natege in jih dajo v javnost. Skoda le, ker ne pride do sirse publike in ljudje ne vedo, da se jih nateguje, ker gledajo zgolj ta portal.
Grunf TNT
24. 08. 2022 13.12
+11
Italijanska vlada je padla zaradi podpore Ukraini, Avstrija bo kmalu imela referendum glede sankcij Rusiji, prav tako tudi Nemčija ni daleč od referenduma. Razen bolane Poljske sovražnosti do Rusije, je večina ljudstev proti sankcijam. Ankete in agende zahodne zločinske osi, so pa itak večini jasne.
Patiana
25. 08. 2022 13.27
+5
Se mi zdi, da Poljska s pregovorno sovražnostjo napram Rusiji, samo meče pesek v oči ostalim EU opazovalcem, in s tem skriva svoje stare apetite po ukrajinskem ozemlju.
delovna_gospa
24. 08. 2022 13.12
-3
Zaradi ambicij in halucinacij tega malega botoksiranega kepca iz Kremlja, je morali na milijone ljudi zapustiti svoje domove, na tisoce jih je pomrlo in vsak dan jih je vec mrtvih, ranjenih brez vsega... Da ne omenjam, da so poteze zgoraj omenjenega direkno povezane z dvigom cen energentov, hrane itd.. Ampak nekateri tukaj se vedno slepo in brezkompromisno podpirajo malega KGB-jevca iz Kremlja.. Res noro, kaki mazohisti so nekateri...
CenterDesno
24. 08. 2022 13.47
+4
Ko so usa razjahale cel bližnji vzhod in je zdaj zaradi tega pol afrike v evropi se nisi oglašala? Aja oni so šli sejat demokratične bombe, te niso iste kot od putina.
VeseliFrajer
24. 08. 2022 15.03
+6
Ali so Johnson (uničil Vietnam), Clinton (uničil Jugoslavijo), Bush (uničil Afganistan, Irak), Obama (uničil Libijo, Sirijo, Jemen), Biden (uničil Ukrajino) ... priznali strašne 'hude napake'? ZDA so arogantno dosegle, da haško sodišče za vojne zločine ni pristojno za prebivalce ZDA. Torej lahko mrcvarijo po svetu po mili volji.
Zmaga Ukrajini.......
24. 08. 2022 12.52
-1
Tu se lepo vidi enotnost EU. Bravo.👋👋👋 Naj tako tudi ostane. Zločincem ne smemo popuščati.
Da se mene pita..
24. 08. 2022 12.30
-6
Tisti ki mislite da se v rusiji cedita med in mleko,pejte tja.Če se Putinu nihče ne postavi pokonci,bomo imeli njegovo tiranijo,denacifikacijo,... kmal doma.
Millady
24. 08. 2022 12.38
+1
Na zahodu pa obvezno cepljenje, kovid zapiranje, zeleneCo2 kazni, 19 C kmalu doma...
Dobrovoljac
24. 08. 2022 12.39
-7
ap100
24. 08. 2022 13.12
-2
Kdaj bo vaša žena lahko oblekla kratke hlače če jo imate
Yokte
24. 08. 2022 13.20
-8
Najbolje je živeti na zahodu, v EU, furati NVO, biti parazit delavnih ljudi, ki plačujemo davke, lajati na zahodne politike, ter dajati podporo Putinu in komunistični diktatorski ideologiji. Jankovič, imaš podporo, da izbrišeš to Metelkovo iz obličja zemlje, kakor si Rog. Pa tudi če, za ceno več cvenka na tvojem računu.
AlternativeFacts
24. 08. 2022 12.16
+20
Intervju z Jacquesom Baudom (RUSIJA, UKRAJINA, NEMČIJA, AMERIKA ... Slovenija) - ZDA so vedno kritizirale energetsko odvisnost? ... Ironično je, da ZDA kritizirajo energetsko odvisnost Nemčije in Evrope od Rusije. Rusija je druga največja dobaviteljica nafte v ZDA. ZDA kupujejo nafto predvsem iz Kanade, nato iz Rusije, sledijo Mehika in Savdska Arabija. To pomeni, da so ZDA odvisne od Rusije. To na primer velja tudi za raketne motorje. ZDA to ne moti. Vendar pa ZDA moti, da so Evropejci odvisni od Rusije. Med hladno vojno je Rusija, tj. Sovjetska zveza, vedno spoštovala vse plinske pogodbe. Ruski način razmišljanja je v tem pogledu zelo podoben švicarskemu. Rusija spoštuje zakone, čuti se zavezana pravilom kot Švica. So čustveni, vendar se držijo dogovorjenih pravila in jih izvajajo. Med hladno vojno Sovjetska zveza ni nikoli povezovala ekonomije in politike. Spor v Ukrajini je povsem političen spor.
AlternativeFacts
24. 08. 2022 12.18
+14
In tako potem pridemo do članka z naslovom: " Šokantno: »Američani prodajajo Evropi 7-krat dražji plin!« " ...@seveda za nekatere bušmane zgolj ruska propaganda...
Zmaga Ukrajini.......
24. 08. 2022 13.01
-5
hahahaha,... pa kje ti dobiš te svoje "vire"? Dejansko je Biden že zdavnaj popolnoma prepovedal uvoz energentov iz Rusije. Tudi pred vojno v Ukrajini je delež ruskih energentov v ZDA znašal le 7 %. Rusija pa je bila šele ČETRTA dobaviteljica nafte Amerom. Daleč, daleč, daleč največ nafte ZDA dobijo iz Kanade. Ameri uvažajo, pa čeprav imajo tudi svoje dovolj,... prav tako tudi izvažajo. Kdo je tu bušman?🤣Imaš same smešne vire,... vse je "šokantno",... kot na noritv.
VeseliFrajer
24. 08. 2022 15.08
-2
puspan
24. 08. 2022 21.32
+0
pkj
24. 08. 2022 12.14
+3
agresorja je treba ustavit, samo kaj ko so pokoli in vojna dobicek
Dobrovoljac
24. 08. 2022 12.40
+3
res je, agresorja treba ustavit, samo kdo je agresor v tej zgodbi. Nato ki se širi na Ruske meje ?