Protiofenziva, ki jo je sprožila Ukrajina v začetku prejšnjega meseca, ne napreduje ravno po pričakovanjih. A Ukrajina pravi, da se njihove sile soočajo z utrjenimi ruskimi obrambnimi linijami, posejanimi z zemeljskimi minami. Andrij Kovaliov, tiskovni predstavnik generalštaba ukrajinskih oboroženih sil, je sicer dejal, da so se ukrajinske enote premaknile naprej v smeri jugovzhodne vasi Staromayorske, ki leži blizu naselij, ki jih je Ukrajina prejšnji mesec znova osvojila.

Na vzhodu so ukrajinske enote pregnale ruske enote s položajev v bližini vasi Andrivka, jugozahodno od večinoma uničenega mesta Bahmut, ki so ga ruske sile zavzele maja, je dodal.
Težka protiofenziva
Ukrajinske sile zračne obrambe so se v zadnjih tednih s težavo zoperstavile ponovnim ruskim napadom na Odeso, saj skuša Kijev prebiti tesno obrambo Moskve v jugovzhodnih regijah. Vendar naporna protiofenziva Ukrajine ni prinesla nobenega pomembnega preboja, čeprav so zahodne zaveznice namenile več milijard dolarjev pomoči za okrepitev vojaške moči Kijeva in na usposabljanje poslale na stotine vojakov, poroča CNN.
Ukrajinski obrambni minister, Oleksii Reznikov sicer vztraja, da operacija poteka povsem po načrtu."Naši generali in poveljniki vidijo dejanske razmere na bojišču. In še enkrat moram ponoviti, da je za nas glavna vrednota življenje naših vojakov."
"Pri tem moramo razmišljati o življenju naših vojakov in ne Rusov. Vojake uporabljajo kot topovsko hrano," je dodal. "To je vojna in mislim, da bomo svetu ponovno pokazali, da bomo v tej vojni zmagali," je dejal.
Ladje črnomorske flote so uničile ukrajinski brezpilotni letali
Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je ena od ladij črnomorske flote uničila dve ukrajinski brezpilotni mornariški letali, ki sta jo ponoči poskušali napasti. Ministrstvo je v izjavi sporočilo, da je njihova patruljna ladja Sergej Kotov v tem času nadzorovala ladijski promet na jugozahodu Črnega morja. Ladje flote naj bi streljale na mornariški brezpilotni letali in ju uničile, pri tem pa ni bilo žrtev.
Ruski vodja regije Doneck je medtem poudaril, da so ukrajinske sile na frontni črti izgubile približno 30 odstotkov opreme, ki jo je dobavil Zahod, poroča ruska tiskovna agencija Tass. "Videli smo, koliko streliva, koliko opreme so zahodne države poslale na predvečer protiofenzive proti Ukrajini. Kar lahko zdaj povemo v približnih številkah: približno 30 odstotkov opreme so uničile sile ruske vojske," je dejal Denis Pušilin.
Pojasnil je, da se dobava zahodnega orožja sicer nadaljuje, vendar je manj pogosta kot pred začetkom protiofenzive. "Sovražnik ima še vedno rezerve, čeprav so demotivirane, nepripravljene, vržene na frontno črto. Vendar imajo za zdaj še vedno možnost, da vsaj izvajajo napade," je dodal.
V ukrajinskem pristaniškem mestu Odesa narašča jeza po ruskem bombardiranju
V samo enem tednu je Rusija izstrelila več deset raket in brezpilotnih letal na Odeso. Vendar nobena od njih ni zadela tako globoko kot tista, ki je uničila katedralo, ki je v središču romantične in razvpite preteklosti mesta ter njegovih globokih korenin v ukrajinski in ruski kulturi.
"Sem begunka iz Harkova. Preživela sem pekel in prišla v sončno Odeso, biser, srce naše Ukrajine," je dejala Tatiana Klapova, ki v državi živi že 40 let. Na njenem vratu je še vedno brazgotina od šrapnela, ki je ostala od tretjega dne vojne, ko so zadeli njeno stanovanje. Četrti dan je pobegnila v Odeso.
Zdaj se hitro vrača v svoj dom v Harkovu, da bi vzela zimska oblačila in vojno preživela na Irskem, "ker tukaj niso zaščiteni niti za sekundo, v nobenem mestu".
"V vsakem trenutku te lahko zadenejo in raztrgajo celo telo," je dejala. "Ko se bo vojna končala – in verjamem, da bo Ukrajina premagala to umazanijo, te vampirje – se bom vrnila domov. Vrnila se bom, ne glede na vse."
Odkar se je Ukrajina leta 1991 osamosvojila od Moskve, je Odesa zaradi svoje dolge, konfliktne zgodovine in pogledov, ki segajo daleč prek njenih meja, nase gledala drugače kot druga večja mesta v državi. Preteklost mesta Odesa je prepletena z nekaterimi najbolj cenjenimi ruskimi osebnostmi, kot so Katarina Velika, pisatelj Lev Tolstoj in pesnica Ana Ahmatova.
Njena pristanišča so bila ključna za lanski mednarodni sporazum, ki je Ukrajini in Rusiji omogočil pošiljanje žita v preostali svet. Pravoslavna katedrala pripada moskovskemu patriarhatu, prebivalci večinoma govorijo rusko. In – vsaj dokler si Kremelj leta 2014 ni nezakonito priključil bližnjega Krimskega polotoka – so plaže Odese oboževali ruski turisti.
Ko se je začela vojna, so se po mestu širile govorice, da večina prebivalcev Odese čaka na rusko osvoboditev.
"Če bi le vedel, kako zelo te Odesa sovraži. Ne samo, da te sovraži. Prezira te. Borite se proti majhnim otrokom, proti pravoslavni cerkvi. Vaše rakete padajo celo na pokopališča," je dejal župan Henadij Truhanov v direktnem sporočilu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu in ruskim državljanom. "Najbrž nas skorajda ne poznate. Ne boste nas zlomili, le še bolj nas boste razjezili."
"V tej vojni bomo zmagali"
Ruski napad na Ukrajino je spremenil varnostno krajino v Evropi, zahodne zaveznike pa spodbudil k ponovnemu razmisleku o strategiji nacionalne varnosti in ponovno spodbudil pozive Kijeva, naj se pridružijo Natu. Vrh Nata v litovski prestolnici Vilna se je julija začel z okrepljenimi pozivi ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, naj Ukrajino povabi v blok, kljub nasprotovanju zaveznic sredi vojne Kijeva z Rusijo.

V pogovoru za CNN je Reznikov priznal, da se bo Ukrajina verjetno lahko pridružila zavezništvu šele po koncu vojne, pri čemer se je skliceval na člen 5, ki od članic zahteva, da stopijo v bran napadeni članici.
"Po zmagi, potem bo to v interesu Nata, saj smo postali pravi vzhodni ščit Nata ali vzhodni ščit Evrope," je dejal. Ukrajina je pridobila "prave bojne izkušnje - kako odvračati Ruse, jih premagati z uporabo orožja po Natovih standardih," je dodal.
Napovedal je, da bo ukrajinska prošnja za članstvo sprejeta julija 2024, ko naj bi v Washingtonu potekal vrh Nata ob 75. obletnici zavezništva. Na vprašanje, ali meni, da bo vojne konec do naslednjega poletja, je odgovoril pritrdilno. "V tej vojni bomo zmagali."