Iz Ukrajine prihajajo pozivi mednarodnim športnim zvezam, naj na mednarodnih tekmovanjih, med drugim tudi na Olimpijskih igrah v Parizu leta 2024, ruskim in beloruskim športnikom ne dovolijo tekmovati. "Od februarja je Rusija ubila 184 ukrajinskih športnikov. Izrabljanje športa za izničevanje vojnih zločinov je boleče," je ob pozivu dodal ukrajinski zunanji minister Dmitrij Kuleba.
Izjava Kulebe sledi komentarju predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasa Bacha. V začetku tedna je namreč dejal, da bi morala mednarodna športna skupnost "raziskati načine, kako preseči dilemo (udeležbe ruskih in beloruskih športnikov, op. a.)", po kateri je športnikom prepovedano nastopati samo zaradi potnega lista, piše Politico.
Znova na tekmovanja v Aziji
Prav tako z današnjim dnem Mok ruskim in beloruskim športnikom dovoljuje udeležbo na mednarodnih tekmovanjih v Aziji. Krovna azijska organizacija OCA je po navedbah Moka svoj predlog utemeljila z dejstvom, da v tem delu sveta ni več razlogov za suspenz ruskih in beloruskih športnikov.
Pogoj za nastop ruskih in beloruskih športnikov je, da ti spoštujejo olimpijsko listino in obstoječe sankcije zaradi vojne v Ukrajini, so zapisali v izjavi za javnost pri Moku.
Olimpijski vrh je načeloma potrdil, da morajo kazenski ukrepi proti Rusiji in Belorusiji za zdaj ostati v veljavi. O morebitnih olajšavah za športnike naj bi se pogovarjali v nadaljnjih pogovorih na ravni Moka s svetovnimi zvezami, predstavniki športnikov in z nacionalnimi olimpijskimi komiteji.
Kot so dodali, bi lahko takšni pogoji lahko veljali tudi za kvalifikacijska tekmovanja za poletne olimpijske igre 2024 v Parizu, piše nemška tiskovna agencija dpa.
Bach: Udeležba bi morala temeljiti na dosežkih
Športniki iz omenjenih držav od februarja niso smeli tekmovati na mednarodnih športnih tekmovanjih, k prepovedi pa je ob začetku invazije na Ukrajino pozval ravno MOK. Večina mednarodnih zvez je priporočilu Moka o izključitvi ruskih in beloruskih športnikov sledila.
A kot kaže, se je MOK omehčal, saj je Bach tudi zagovarjal, da bi morala udeležba športnikov na mednarodnih dogodkih sloneti na njihovih športnih zaslugah in rezultatih, ne pa na potnem listu. "Ne moremo dovoliti, da bi vlade na podlagi političnih razlogov določale, kdo lahko sodeluje," je bil jasen Bach.
'Športa ne bi smeli politizirati'
Nadaljeval je, da bi politično vmešavanje ogrozilo obstoječi športni model ter da gre pri vladnih in športnih stvareh za dve popolnoma različni področji. Skliceval se je tudi na nedavne izjave francoskega predsednika Emanuela Macrona, da "športa ne bi smeli politizirati".
"Izpostavil je, da je namen tako velikih dogodkov ravno ta, da se omogoči udeležba športnikom iz čim več držav – tudi iz tistih, ki so v vojni – da živijo svoj šport," je MOK še zapisal v izjavi.
V nasprotju z MOK-om pa je Mednarodni paraolimpijski komite (IPC) prejšnji mesec izglasoval, da se ruske in beloruske športnike izloči tudi iz vodilnega telesa organa. Na zimskih paraolimpijskih igrah v Pekingu so ruski in beloruski paraolimpijci ostali brez nastopa.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.