"Parlament je podprl ratifikacijo rimskega statuta," je na omrežju Telegram sporočil poslanec Jaroslav Železnjak. Ukrajina je sicer leta 2000 postala podpisnica rimskega statuta, vendar ga vse do danes, ko je pridružitev ICC podprlo 281 članov ukrajinskega parlamenta, še ni ratificirala.
ICC preganja huda kazniva dejanja, kot so genocid in zločini proti človeštvu, in je pristojno za izdajanje nalogov za prijetje, ki jih morajo izvršiti države pogodbenice.
Ratifikacija je danes vključevala tudi sklic na enega od členov rimskega statuta, ki bi ukrajinske državljane za sedem let izvzel iz pregona zaradi vojnih zločinov, je na omrežju Facebook navedla poslanka Jevgenija Kravčuk. "Ratifikacija rimskega statuta bo povečala možnosti za kaznovanje Rusov in izolacijo Rusije," je dodala.
Ukrajina bo uradno postala članica ICC, ko bo ratifikacijo podpisal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, s čimer bo stopila v veljavo, pojasnjuje portal Kyiv Independent.
ICC je marca lani na podlagi obtožb o deportacijah ukrajinskih otrok izdal naloga za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in komisarke za pravice otrok Marije Lvove-Belove, junija pa še naloga za prijetje sedaj že nekdanjega ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja in načelnika generalštaba ruske vojske Valerija Gerasimova, ki jima očita vojne zločine v Ukrajini. Odgovorna naj bi bila za neposredne napade na civilne cilje v Ukrajini.
Za ratifikacijo rimskega statuta so se dolgo časa zavzemale skupine za zaščito človekovih pravic in tudi Evropska unija, ki se ji Ukrajina v prihodnosti želi pridružiti, poroča AFP. S pridružitvijo Ukrajine bo imel ICC 125 držav pogodbenic.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.