Novačenje mladoletnikov v organizirani kriminal in terorizem sicer ni novost, a v zadnjih letih so kriminalne mreže, da bi se izognile odkritju, aretaciji in pregonu, razvile nove taktike novačenja. Praksa novačenja prek družbenih omrežij se je razširila v več državah, spremenila pa se je tudi sestava kaznivih dejanj, za katere so zadolženi mladi. Njihove naloge namreč vse pogosteje obsegajo tudi izsiljevanje in umore.
Europol opozarja, da kriminalne mreže mladoletnike pogosto targetirajo z uporabo kodiranih sporočil, slenga in celo taktik "igrifikacije", da kriminalne naloge oblikujejo kot izzive ali igre.
Te tehnike so zasnovane tako, da mlade pritegnejo v kriminalne dejavnosti, zaradi česar so pogosto videti finančno privlačne ali družbeno koristne.
Kriminalci s pomočjo šifriranih sporočil zlorabljajo družbena omrežja ter tako delujejo z minimalno "vidnostjo". Slednje namreč omogoča interakcije, ki ne puščajo digitalnih sledi, s čimer zmanjšajo tveganje njihovega odkritja, še opozarja Europol.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.