Hči bogatega dubajskega vladarja, princesa Latifa bin Mohamed Al Maktoum, ki je leta 2018 poskušala pobegniti iz Združenih arabskih emiratov (ZAE), je prijateljem ves ta čas pošiljala skrivna video sporočila, v katerih očeta obtožuje, da jo ima za talko, in pravi, da se boji za svoje življenje.
V posnetkih, ki jih je pridobil BBC, princesa razlaga, kako so jo očetovi komandosi po tem, ko so jo ujeli na begu, najprej omamili s prepovedanimi drogami, nato pa jo odpeljali nazaj v pripor.
Nedolgo nazaj pa je Latifa prenehala pošiljati sporočila. Njeni prijatelji zdaj pozivajo celo Združene narode (ZN), naj preverijo, kako je z njo. Dubajske oblasti so sicer že v preteklosti zatrdile, da je princesa na varnem in v oskrbi družine.
Komisarka priznava: Princesina družina me je pretentala
V dogajanje se je pred dobrima dvema letoma vmešala tudi nekdanja visoka komisarka za človekove pravice pri ZN Mary Robinson, ki pa je Latifo opisala kot "težavno mlado damo" ter "problematično in ranljivo dekle, ki potrebuje pomoč". Njene izjave so konec leta 2018 dvignile veliko prahu, kritiki pa so nekdanji irski predsednici celo očitali, da je postala robot oblasti ZAE.
A Robinsonova je zdaj obrnila ploščo – pravi, da jo je princesina družina "grozno pretentala", pridružila pa se je celo mednarodni pobudi, naj pristojni vendarle ugotovijo dejansko trenutno stanje Latife ter dejstvo, kje se ta sploh nahaja. "Še vedno sem zelo zaskrbljena za Latifo. Stvari so se premaknile, zato menim, da bi bilo to treba raziskati," nekdanja komisarka poziva k ukrepom.
Danes 35-letna Latifa je videoposnetke skozi obdobje več mesecev snemala s telefonom, ki ji ga je na skrivaj uspelo dobiti. Sporočila so pričela prihajati približno leto dni po tem, ko so jo znova privedli nazaj v 'luksuzni zapor' v Dubaj. Snemala jih je v kopalnici, saj je ta, kot pravi, edina imela vrata, ki jih je lahko zaklenila.
V posnetkih podrobno opiše, kako so jo med poskusom bega našli očetovi plačanci. Pravi, da se je borila in brcala, medtem ko so jo vlekli s čolna, med tem pa celo ugriznila enega od dubajskih komandosov, ki je ob tem zakričal. Nato so jo stresli z električnim paralizatorjem in izgubila je zavest. Odnesli so jo do zasebnega letala, zbudila pa se je šele, ko je pristalo v Dubaju. Zatem so jo zaprli v vilo, ki je imela zapečatena in zagrnjena vsa okna in vrata. V njej je bila sama, brez dostopa do medicinske ali pravne pomoči, stavbo pa je ves čas varovala policija.
Latifin primer so medijem in javnosti razkrili njena tesna prijateljica Tiina Jauhiainen, bratranec po materini strani Marcus Essabri in princesin zagovornik David Haigh. Vsi trije so prav tako pobudniki kampanje Osvobodite Latifo. Pravijo, da je bila odločitev za to, da bodo razkrili njena sporočila, težka, a so to vendarle storili, ker jih skrbi za njeno varnost. Oni so bili tudi tisti, ki jim je uspelo vzpostaviti stik s prineso, ko je bila zaprta v dubajski vili.
Princesina zgodba o 'luksuznem zaporu', poskusu bega, ujetju in pridržanju je v javnosti že v preteklosti sprožala polemike. Mnogi so namreč podvomili v njene izjave, a je za dodatno verodostojnost in zaskrbljenost svetovne javnosti nato 'poskrbela' še njena mačeha, jordanska princesa Haya bin Al Husein. Ta se je poleti 2019 s sinom in hčerko zatekla v London, kjer je zaprosila za politični azil. Tudi ona naj bi se bala, da jo bodo našli in na silo odpeljali nazaj k šejku.
Poskus bega s čolnom, ki pa je klavrno propadel
Latifa je od oblastnega očeta prvič poskušala pobegniti pri 16 letih. Neuspešno. Leta 2011 je nato navezala stik s francoskim poslovnežem Hervom Jaubertom in začelo se je večletno načrtovanje vnovičnega poskusa bega. Pomagala jima je tudi princesina dolgoletna prijateljica Jauhiainen, sprva njena instruktorica brazilske borilne veščine capoeira.
24. februarja 2018 sta se ženski nato z napihljivim čolnom in vodnim skuterjem odpravili do mednarodnih voda, kjer ju je z jahto, ki je plula pod zastavo ZDA, pričakal Jaubert.
Latifa je bila rešena. Tako je vsaj mislila. Že osem dni kasneje, pred obalo Indije, so ladjo dohiteli očetovi komandosi. Jauhiainen pravi, da so njo in Latifo številne dimne granate prisilile, da sta se skrili v kopalnici pod palubo, kjer pa so ju kljub vsem naporom našli in z orožjem prisilili, da se predata.
Jauhiainenovo in ostale člane posadke so za dva tedna pridržali v Dubaju, nato so jih izpustili na prostost. Latifo so vrnili k očetu, po zloglasnem srečanju z Robinsonovo pa javnost zanjo ni več slišala. Vse do zdaj.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.