Elon Musk trdi, da je od nakupa Twitterja odstopil, ker mu pri slednjem niso posredovali informacij o številu lažnih in nepreverjenih profilov. Twitter sedaj po pravni poti zahteva, da Musk izvede prevzem, in sicer po dogovorjeni ceni 54,20 dolarja (53,97 evra) za delnico Twitterja.
"Potem ko je Musk javno oznanil, da se podaja v nakup Twitterja, in nato tudi predlagal in podpisal pogodbo o združitvi, očitno verjame, da si lahko, za razliko od vseh strank, za katere veljajo enaki pogoji pogodbenega prava, premisli. S tem je oviral naše poslovanje, uničil podjetje in preprosto odkorakal stran," je zapisano v tožbi, kjer je med drugim navedeno tudi, da je Musk od posla odstopil, ker ta ne služi več njegovim osebnim interesom, poroča BBC.
V tožbi je med drugim naveden dolg seznam kršitev pogodbe, ki so "zasenčile Twitter in njegovo poslovanje". Predsednik Twitterja je tvitnil, da želijo s tožbo poskrbeti, da bo Musk izpolnil svoje pogodbene obveznosti. Musk je nato v torek tvitnil: "Oh, ironija," ter da mu gre pri tem na smeh.
Tožnik navaja tudi, da je vrednost Twitterja na borzah padla skupaj z delnicami Tesle, potem ko je Musk privolil v posel. "Vrednost Muskovega deleža pri Tesli se je od novembra zmanjšala za več kot 100 milijard dolarjev. Zato želi Musk oditi," je zapisano. Dodali so, da namesto, da bi Musk prevzel nastale stroške, kot zahteva sporazum o združitvi, jih želi sedaj prenesti na delničarje Twitterja.
V zadnjem mesecu je cena twitterjeve delnice padla za več kot osem odstotkov, maja je bila sicer vredna več kot 50 dolarjev, potem pa izgubila vrednost, saj je Musk podvomil o številu lažnih in bot računov. Zaradi tega je takrat dejal, da je posel "začasno ustavljen".
V petek je Musk izjavil, da pomanjkanje informacij o nepreverjenih računih predstavlja "pomemben škodljiv dogodek." Slednji se na področju združitev in prevzemov opredeljuje kot dogodek, ki bistveno zmanjša vrednost podjetja. To je bil tudi glavni razlog, da je Musk od posla odstopil. Po njegovo tudi Twitter ni izpolnjeval svojih obveznosti, ko je odpuščal vodilne delavce.
Družba Twitterja je sporočila, da namerava s pravnim postopkom uveljaviti sporazum in da so "zavezani k zaključku transakcije po ceni in pod pogoji, dogovorjenimi z Muskom". Prvotni sporazum o združitvi vključuje tudi eno milijardo dolarjev razdružitvene provizije.
Bo Musk moral kupiti podjetje, ki ga ne želi prevzeti?
Musk sedaj trdi, da podjetja ne želi kupiti. Vendar je v pogodbenem pravu to lažje reči kot storiti. S Twitterjem je namreč že sklenil pravno zavezujočo pogodbo in Musk bo moral dokazati, da je Twitter pogodbo kršil, kar pa bo težka naloga, ocenjujejo pri BBC-ju.
Cena, ki je določena v pogodbi, je tudi precej višja od trenutno cene družbe. Tožba sicer potrjuje, da si Twitter odločno prizadeva, da bi bil posel izpeljan.
Ena izmed možnosti je tudi, da bi se stranki poravnali. Musk bi Twitterju plačal pavšalni znesek in se s tem od posla umaknil. Vprašanje je tudi, ali želi Musk pri poslu iztržiti boljšo, spremenjeno ceno.
Kaj je Musk obljubljal?
Musk je sebe označil za zagovornika absolutne svobode govora. Obljubil je, da bo po prevzemu sprostil pravila za moderiranje vsebine. Kritiziral je tudi nekatere pretekle poteze Twitterja, med drugim ukinitev računa nekdanjemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu. Napovedal je še, da bo spremenil sistem prikazovanja tvitov. Nekateri so namreč zaradi promocije deležni širšega občinstva.
V torek so se delnice Twitterja podražile za več kot štiri odstotke, na okrog 34 dolarjev, a njihova vrednost je še vedno za okoli 20 dolarjev nižja od cene 54,20 dolarja, kolikor je zapisano v pogodbi z Muskom.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.