29-letni Faruk Fatih Ozer, ki je vodil borzo kriptovalut Theodex, dokler leta 2021 ni razpadla, je ogoljufal veliko število vlagateljev, nato pa zbežal v Albanijo, s seboj pa denar seveda vzel. Očitno pa je že vedel, zakaj beži, saj so ga v Turčiji obsodili pranja denarja, goljufije in organiziranega kriminala ter mu določili izjemno visoko zaporno kazen, in sicer kar 11.196 let. Tožilstvo je sicer za Faruka zahtevalo 40.562 let zaporne kazni, poroča CNN.
Takšne zaporne kazni sicer niso nič nenavadnega za Turčijo, pogoste so že od leta 2004, ko je bila odpravljena smrtna kazen. Eno izmed najvišjih zapornih kazni v Turčiji, 8658 let, je dobil Adnan Oktar, televizijski kultni pridigar, zaradi goljufij in spolnih zlorab.
Faruk je na sodišču dejal, da ne bi ravnal tako amatersko, če bi bil njegov namen resnično kazniv. "Sem dovolj pameten, da lahko vodim katero koli institucijo na Zemlji," je po poročanju CNN poudaril Faruk. "To je tudi razvidno iz tega podjetja, ki sem ga ustanovil pri komaj 22 letih."
Turki so se sicer k uporabi kriptovalut zatekli zaradi padca vrednosti lire, ki se je začel pred več kot dvema letoma. Theodex, ki je bil ustanovljen leta 2017, je bil ena največjih borz za virtualne valute v državi. Faruk pa je kot njegov lastnik zaslovel kot finančni mogotec in se s prijateljevanjem z najvišjimi državnimi veljaki vtihotapil v sam vrh države. Vendar sreča ni trajala dolgo. Platforma je propadla, Faruk je izginil, z njim pa tudi ves denar. Na podlagi mednarodne tiralice Interpola so ga aretirali v Albaniji in ga po dolgotrajnem sodnem postopku izročili domovini, piše CNN.
Pobegnil je s skoraj dvema milijardama evrov, vendar tožilstvo v obtožnici ocenjuje, da je skupna škoda vlagateljev znašala 356 milijonov lir oziroma okoli 12.400 milijonov evrov.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.