30-letno doktorsko študentko iz Turčije Rumeyso Ozturk je v torek popoldne blizu Bostona obkolilo šest zamaskiranih oseb, iz rok so ji iztrgale telefon, jo vklenile in v neoznačenem vozilu odpeljale neznano kam, je novinarjem povedala njena odvetnica Mahsa Khanbabai. Dogodek so posnele varnostne kamere. Eden od zamaskiranih je trdil, da so policisti, mimoidoči pa ga je vprašal, zakaj so zamaskirani. Očividci trdijo, da je vse skupaj delovalo kot kriminalna ugrabitev, saj je ona pri tem tudi kričala.
Njena odvetnica je na zveznem sodišču v Bostonu vložila peticijo, ameriška okrožna sodnica Denise Casper pa je v petek odločila, da Ozturkova "ne bo odstranjena iz Združenih držav do nadaljnjega sklepa sodišča".
Sodnica je zvezni vladi naročila, naj se do torka odzove na trditve njenih odvetnikov. Ti namreč trdijo, da Ozturkova ni bila obtožena nobenega kaznivega dejanja in je pridržana nezakonito.

Kot poročajo ameriški mediji, naj bi ji urad za domovinsko varnost očital "dejavnosti v podporo Hamasu", ki je kategoriziran kot teroristična organizacija, za kar pa niso predložili nobenih dokazov.
Razlog naj bi bil v tem, da je Ozturkova lani sodelovala pri članku za študentski medij The Tufts Daily, ki je bil kritičen do odziva vodstva univerze na študentske zahteve, naj priznajo genocid nad Palestinci in razkrijejo povezave z Izraelom.
Tiskovna predstavnica ministrstva za domovinsko varnost Tricia McLaughlin je v objavi na omrežju X Ozturkovo obtožila, da "poveličuje in podpira teroriste", kar da je "podlaga za prekinitev izdajanja vizumov".
Kot je znano, je ameriški predsednik Donald Trump obljubil, da bo iz države izgnal tuje propalestinske protestnike. Tako naj bi že preklicali vizume več kot 300 študentom in protestnikom.
Toda protestniki opozarjajo, da Trumpova administracija povezuje njihovo podporo pravicam Palestincev s podporo Hamasu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.