Napetosti med državama, ki sta v sporu glede razmejitev na morju ter pravic do izkoriščanja nafte in plina, v vzhodnem Sredozemlju so se zaostrile, potem ko je Turčija začela opravljati raziskave naravnih virov v vodah, za katere Grčija trdi, da spadajo v njeno gospodarsko cono. Na drugi strani pa Turčija zatrjuje, da raziskave potekajo v njenem epikontinentalnem pasu.
V vodah okoli Krete in Cipra so v zadnjih letih sicer odkrili pomembne zaloge nafte in zemeljskega plina.
10. avgusta je Turčija na to območje napotila svojo ladjo Oruc Reis, ki raziskuje morsko dno v spremstvu vojaških ladij. Grčija pa je poslala okrepitve vojaške mornarice. Obe državi sta na spornem območju južno od Krete izvedli ločene pomorske vojaške vaje. Pred dvema tednoma sta med drugim trčili grška in turška fregata, turška bojna letala pa naj bi prestregla šest grških letal, ki so se približevala območju, kjer deluje raziskovalna ladja Oruc, in jih prisilila, da so obrnila. V vse skupaj se je vmešala tudi Francija, ki je skupaj z Grčijo, Italijo in Ciprom izvedla vojaške vaje.
Iz EU je slišati opozorila pred zaostrovanjem napetosti. Včeraj je visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell dejal, da EU razmišlja o uvedbi novih sankcij proti Turčiji zaradi njenih aktivnosti v vzhodnem Sredozemskem morju. Pri tem je omenil morebitne ukrepe, kot sta prepoved uporabe pristanišč članic EU za Turčijo in zaseg ladij, ki bi sodelovale pri vrtanju nafte in plina. Nemški zunanji minister Heiko Maas pa je v četrtek posvaril, da bi lahko "že najmanjša iskra povzročila katastrofo".
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.