Zagotovo bo trajalo nekaj časa, da se bodo naši južni sosedje navadili na velike zaslone na bencinskih črpalkah, kjer se od polnoči cena izpisuje le v evrih. In koliko torej po novem stane gorivo na Hrvaškem?
Na Lukoilovih črpalkah gorivo eurosuper 95 stane 1,28 evra na liter iztočenega goriva, evrodizel 1,44 evra, avtoplin pa 0,82 evra. Dražja pa so goriva evrodizel – liter stane 1,76 evra, ter evrosuper, ki stane 1,47 evra na liter iztočenega goriva.
Cene na Petrolovih servisih in Croduxu so višje. Liter bencina stane 1,41 evra, evrodizla pa 1,5 evra, piše Index.hr.
V torek sicer Hrvaško verjetno čaka nova regulacija cen goriv. Pred dvema tednoma se je namreč zgodil velik padec cen goriva, bencin pa je takrat prvič po dolgem času padel pod 10 kun za liter (1,33 evra).
O novih cenah goriv bo hrvaška vlada sicer odločala v ponedeljek. RTL.hr je neuradno izvedel, da naj bi nova cena bencina znašala 1,33 evra na liter, kar kaže na podražitev za pet centov, cena dizla pa bi lahko bila 1,47 evra na liter oz. dražja za tri cente na liter. Od torka naj bi tako povprečni rezervoar ob točenju bencina stal 66,5 evra, dizla pa 73,5 evra.
Spor med Petrolom in vlado
Petrol in Crodux sta sicer zaradi spora s hrvaško vlado pretekli teden za eno uro zaprla črpalki. Člani uprave Petrola Hrvaška namreč menijo, da je prišel čas za deregulacijo cen naftnih derivatov, da naftne družbe na Hrvaškem ne ustvarjajo enormnih dobičkov in da bo prihodnje leto še slabše, trenutni pogoji poslovanja pa da so nevzdržni.
Član tamkajšnje uprave Petrola Vladimir Kuzmić je v sredo na novinarski konferenci dejal, da se z regulacijo cen soočajo že od 16. oktobra 2021. Poudaril je, da so se za enourno zaprtje bencinskih servisov odločili, ker se tudi po njihovih večkratnih pozivih hrvaški vladi in pristojnemu ministrstvu ter tudi po šestem sestanku ni nič konkretnega spremenilo.
Dan kasneje so se v Petrolu odzvali tudi na izjave hrvaškega gospodarskega ministra Davorja Filipovića, ki je stanje primerjal s Slovenijo. Hrvaški minister je po sestanku z upravo Petrola dejal, da je nad potezami trgovca neprijetno presenečen. Dodal je, da Petrol od vlade zahteva zvišanje marž in odpravo regulacije cen. Na Petrolu pa so mu odgovorili, da regulaciji marž v Sloveniji in na Hrvaškem nista na enaki ravni in nista primerljivi. Z veljavno vladno uredbo določena marža na Hrvaškem je po Petrolovih navedbah nižja od marže, ki jo določa veljavna vladna uredba pri prodaji naftnih derivatov v Sloveniji.
"Z veljavno državno ureditvijo je marža, ki je določena na Hrvaškem, nižja od marže, ki jo ureja veljavna državna uredba o prodaji naftnih derivatov v Sloveniji. Marža na Hrvaškem trenutno znaša 0,65 kune (0,086 evra) na liter goriva. V formuli, ki jo določa slovenska uredba, je vključen tudi delni strošek mešanja biokomponente, na Hrvaškem pa ta strošek ni vključen in se krije neposredno iz marže," piše v odgovoru uprave Petrola ministru Filipoviću.
Minister je medtem dejal še, da naj bi Petrol v prvih devetih mesecih letos ustvaril okoli 100 milijonov evrov dobička, "kar dokazuje, da podjetje ni v tako hudih težavah". Vodstvo skupine Petrol pa poudarja, da poslovni podatki, ki jih je predstavil minister, ne držijo.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.