Število smrtnih žrtev in okuženih z novim koronavirusom iz dneva v dan narašča. Zgolj v zadnjih 24 urah so na Kitajskem imeli 43 novih smrtnih žrtev.
Primere okužbe so do zdaj zaznali že v več kot 20 državah po svetu, med drugim v ZDA, Franciji, Avstraliji, Kanadi, na Tajskem, Japonskem ...
Prva primera v Veliki Britaniji, v Nemčiji že peti
V Veliki Britaniji so danes potrdili prva primera okužbe s koronavirusom. Gre za člana iste družine, poroča Skynews.
V Nemčiji, natančneje na Bavarskem, so danes potrdili že peti primer okužbe. Po poročanju tujih medijev so vsi oboleli sodelavci oziroma so zaposleni v istem podjetju. Ti pa naj bi se okužili od sodelavca, ki je prispel iz Kitajske. V Nemčiji so sicer zabeležili prvi primer prenosa okužbe s človeka na človeka na evropskih tleh. Deutsche Welle poroča, da naj bi bilo v tesnem stiku z obolelimi 110 ljudi, ki jih še vedno testirajo.
Tudi ruske oblasti sporočajo, da so potrdili dve okužbi koronavirusa. Šlo naj bi za kitajska državljana, virus pa so jima diagnosticirali v Sibiriji, poroča Tass. Gre za prva primera okužbe v Rusiji.
Prvič so danes potrdili tudi primer na Švedskem. Virus so odkrili pri ženski, ki je nedavno obiskala območje v bližini Wuhana.
Italija razglasila izredno stanje
V četrtek so prva primera pri kitajskih turistih potrdili v sosednji Italiji. Premier Giuseppe Conte je zatem napovedal zaustavitev vsega letalskega prometa v Kitajsko in iz nje.
Danes je sledila razglasitev šestmesečnega izrednega stanja. Začasna uredba bo omogočila hitrejše odzivanje na grožnjo, regionalnim oblastem pa omogočila hitrejši dostop do sredstev ter uvedbo takojšnjih ukrepov za zaščito državljanov. Za ukrepe so dali na voljo pet milijonov evrov, poroča STA.
Iz italijanskega urada za civilno letalstvo so sporočili, da so kljub prepovedi lahko v državi pristala letala iz Kitajske, ki so že bila v zraku. Ob pristanku pa so potnikom izmerili temperaturo. Prav tako so lahko ta letala spet poletela s potniki na krovu.
Letalske lete je v zadnjih dneh odpovedalo več letalskih prevoznikov, med njimi Lufthansa, British Airlines in Air France. Italija pa je postala prva evropska država, ki je ukinila lete iz Kitajske. Vse več držav, med njimi ZDA, Japonska in Nemčija, uradno svojih državljanom odsvetujejo potovanja na Kitajsko.
Truplo moškega ležalo na praznih ulicah Vuhana. Nihče se mu ni upal približati
Običajno polne ulice 11-milijonskega kitajskega mesta, ki je 'zaslovelo' kot epicenter koronavirusa, so že tedne popolnoma prazne. In prav tu je novinar francoske tiskovne agencije AFP opazil – in posnel fotografije, ki so zaokrožile po svetu – truplo starejšega moškega, z masko na obrazu in plastično nakupovalno vrečko v roki, ki leži sredi pločnika. Nihče od mimoidočih se mu ni upal približati.
Vse to je posledica izbruha nove bolezni, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju.
Truplo moškega je novinar AFP opazil v četrtek zjutraj, nedolgo zatem je prispelo reševalno vozilo z zdravstvenim osebjem in policisti v zaščitnih oblekah. Zdravstveni delavci so truplo pokrili z modro odejo, nato pa so se odpeljali z reševalnim vozilo, medtem ko je policija začela zlagati kartonaste škatle, da bi zakrila kraj dogodka, piše AFP. Zdravstvene delavce, ki so truplo pregledali, so kolegi nemudoma razpršili z razkužilom. Moškemu, ki je kadil nedaleč stran, je policija takoj zabrusila, naj preneha kaditi in si nadene masko. Hitro je ubogal.
Novinar je dogajanje opazoval dve uri, v tem času se je mimo peljalo 15 reševalnih vozil.
Šele nato je prispel bel kombi, ki je odpeljal truplo moškega. Po odhodu so delavci takoj začeli razkuževati pločnik, kjer je ležalo truplo.
Novinar do zdaj ni mogel potrditi vzroka smrti moškega – poklical je tako policijo kot lokalne oblasti, a podatkov niso želeli razkriti.
Ženska, ki je stala nekoliko stran od moškega, je izrazila sum, da je moški umrl zaradi koronavirusa. "Grozno je. V teh dneh umira veliko ljudi."
A ekipa policije, zdravstvenih delavcev in mimoidočih razkriva strah, ki je popolnoma prevzel mesto. Zgolj v Vuhanu, kjer naj bi se virus konec decembra lani na lokalni tržnici prvič prenesel z živali na človeka, je umrlo 159 ljudi.
V obupanem poskusu zajezitve širjenja koronavirusa so kitajske oblasti zaprle mesto, prepovedale potovanja iz Vuhana in vanj – prebivalci, ki so ostali v mestu, pa čakajo na preglede v prenatrpanih bolnišnicah, na zdravilo ali da krizno stanje mine.
Terenski novinarji AFP poročajo o dolgih čakalnih vrstah, ki se vijejo v tamkajšnjih bolnišnicah – nekateri pacienti naj bi na pregled čakali celo dva dni.
Truplo starejšega moškega je ležalo na pločniku le eno ulico stran od bolnišnice številka šest v Vuhanu, ob tem dodaja AFP.
Države iz Vuhana evakuirajo svoje državljane, letalske družbe odpovedujejo lete
Okoli 200 francoskih državljanov je petek poletelo iz Vuhana, ob prihodu v Francijo bodo nameščeni v karanteno za 14 dni. Nekaj ur pozneje je 110 britanskih in tujih državljanov evakuirala Velika Britanija – tudi ti bodo ob prihodu morali v karanteno. Japonska in ZDA sta svoje državljane evakuirale že v sredo. Uradni Tokio je dan pozneje sporočil, da je pri treh evakuiranih osebah potrdil okužbo s koronavirusom.
Potniki ladje za križarjenje, ki je zasidrana v pristanišču blizu Rima, ki so jih oblasti zaradi suma okužbe s koronavirusom zadrževali na krovu, so se medtem lahko izkrcali.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.