Med množičnimi deportacijami iz ZDA je v salvadorskem megazaporu neupravičeno pristal tudi prebivalec Marylanda, poroča BBC. Kilmar Abrego Garcia je bil med 238 državljani Venezuele in 23 državljani Salvadorja, ki jih je Trumpova administracija deportirala s sklicevanjem, da gre za člane razvpite tolpe MS-13.
A kasneje se je izkazalo, da so Garcio deportirali neupravičeno, kar zdaj priznavajo tudi ameriški uradniki, pristojni za migracije. Ameriški sodnik za priseljence je namreč očetu treh otrok (dva otroka je njegova žena rodila v prejšnjem zakonu), ki je poročen z ameriško državljanko, odobril pravno zaščito pred izgonom. Njegov odvetnik pa ob tem poudarja, da moški pred tem ni bil obtožen nobenega kaznivega dejanja ter da nima nikakršnih povezav z nasilnimi tolpami.
Družina Garcie ameriške oblasti vse od njegove deportacije sredi marca poziva k njegovi izpustitvi in vrnitvi v ZDA. V nedeljo je ostro mnenje zoper Trumpovo administracijo izdala tudi ameriška okrožna sodnica Paula Xinis, ki je ponovila svojo preteklo sodbo, v kateri je zahtevala, da Kilmarja Abrega Garcio v Združene države vrnejo do ponedeljka zvečer.
Sodnica je poudarila, da je bil moški aretiran brez kakršnegakoli zakonitega pooblastila ter da je bil pridržan brez pravne podlage, kar ni v skladu z ameriško zakonodajo. "Kot priznavajo obtoženci, niso imeli nobenih razlogov, da bi ga deportirali v Salvador, kaj šele, da bi ga izročili v enega najnevarnejših zaporov na zahodni polobli," je zapisala Xinisova.
"Čeprav so obtoženci priznali hudo napako, zdaj trdijo, da naše sodišče nima pooblastil za obravnavo tega primera, ter da nimajo pooblastil, da odredijo vrnitev Abrega Garcie," je dejala in poudarila, da vladni argumenti pravno ne držijo.
Trumpova administracija se je obrnila na vrhovno sodišče
A nekaj ur pred iztekom roka je Trumpova administracija pozvala vrhovno sodišče, naj blokira odredbo nižjega sodišča, ki od uradnikov zahteva, da moškega, ki je bil pomotoma deportiran v Salvador, pripelje nazaj v Maryland, piše CNN.
Pravijo, da ustava vodenje tuje diplomacije in zaščito naroda pred tujimi teroristi, vključno z izvajanjem njihove odstranitve, nalaga predsedniku, ne pa zveznim okrožnim sodiščem.
"Čeprav ZDA priznavajo, da je bila deportacija v Salvador administrativna napaka, se okrožnim sodiščem ne dovoli, da prevzamejo nadzor nad zunanjimi odnosi, izvršno vejo oblasti obravnavajo kot podrejeno in zahtevajo, da ZDA nocoj v državo spustijo člana tuje teroristične organizacije," dodajajo.

V Beli hiši ponavljajo nedokazano trditev, da gre za člana tolpe
Predstavniki Bele hiše še naprej branijo deportacijo; generalna državna tožilka Pam Bondi je tako v nedeljo nastopila na televiziji Fox News, na kateri je brez predložitve dokazov ponovila trditev vlade, da je Garcia član tolpe MS-13, ki jo je Trumpova administracija označila za teroristično organizacijo.
Zdi se, da je deportacijo Abrega Garcie v nedeljo zvečer komentiral tudi Donald Trump, ki je novinarjem brez navedbe imena dejal, da je del tolpe MS-13. Ameriški predsednik je dejal tudi, da bo predsednik Salvadorja Nayib Bukele v naslednjih tednih obiskal Belo hišo in da se bosta voditelja pogovarjala o možnosti, da bi ta srednjeameriška država začela zapirati zaprte ameriške državljane. "To mi je všeč," je o ideji dejal Trump.
Sodnica je svoje mnenje izdala dan po tem, ko je bil tožilec pravosodnega ministrstva, ki je zagovarjal primer v imenu Trumpove administracije, odpuščen. Tožilec Erez Reuvani je med zaslišanjem v petek dejal, da ni seznanjen z nekaterimi elementi primera, vključno s tem, zakaj so Garcio odpeljali v zapor Cecot.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.