Z ministrstva za domovinsko varnost so v sredo sporočili, da bo univerza "izgubila privilegij vpisa tujih študentov", če ne bo mogla dokazati, da v celoti izpolnjuje zahteve vlade.
Po podatkih na spletni strani Harvarda je v letošnjem študijskem letu na univerzi 27,2 odstotka študentov iz tujine.
Vlada je prejšnji teden na Harvard naslovila zahteve za spremembo politike proti aktivizmu na kampusih, reformo upravljanja ter spremembo politike zaposlovanja profesorjev in vpisa študentov.

Med drugim zahteva odpravo upoštevanja rasne ali etnične pripadnosti pri vpisu študentov in prepoved vpisa tujih študentov, ki so "sovražni do ameriških vrednot in ustanov". Zahteva tudi zatiranje propalestinskih protestov.
Med zahtevami so še revizija študijskega telesa in fakultete glede stališč o raznolikosti, ukinitev vseh programov vključevanja ter prepoved nošenja obraznih mask.
Potem ko Harvard kot prva ameriška visokošolska ustanova v zameno za ohranitev zvezne pomoči ni hotel spremeniti načina delovanja, mu je vlada v ponedeljek zamrznila že odobrena proračunska sredstva. Namenjena so bila večinoma za znanstvene raziskave.
Trump je nato v torek ocenil, da bi moral Harvard, kjer je diplomiralo 162 Nobelovih nagrajencev, izgubiti status ustanove, ki je oproščena plačevanja davkov.
Harvard ima sicer v svojem skladu donacij okoli 53 milijard dolarjev sredstev, a jih mora porabiti v skladu z namenom donatorjev.
Trump je doslej v spremembe uspel prisiliti newyorško univerzo Columbia, ki se je uklonila, da je ohranila 400 milijonov dolarjev proračunskih sredstev.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.