Katera ozemlja bi Donald Trump rad priključil ZDA? Nedavno je javnost znova razburil z izjavo, da bi lahko Kanada postala njihova 51. zvezna država. Idejo je delil po tem, ko je kanadski premier Justin Trudeau napovedal svoj odstop. Slednje pa je državo pustilo v nemilosti Trumpa, ki bo na položaj 47. ameriškega predsednika zaprisegel 20. januarja letos.
Trump je v zapisu na spletu ocenil, da je kanadski premier odstopil zaradi trgovinskega primankljaja in subvencij, "ki jih Kanada potrebuje za obstanek na površju". "Če bi se Kanada združila z ZDA, ne bi bilo nobenih carin, davki bi se močno znižali in bili bi povsem varni pred grožnjami ruskih in kitajskih ladij, ki jih nenehno obkrožajo," je dodal.
Trudeau se na Trumpovo vtikovanje v suverenost njegove države (še) ni odzval, njegova odločitev o odstopu pa postavlja tudi vprašanja o tem, kako bo kanadska vlada vodila nadaljnja pogajanja s Trumpovo administracijo.
'Bitka' za Grenlandijo
A Kanada ni edino ozemlje, ki si ga želi Trump. Konec minulega leta je namreč ponovil tudi željo, da bi ZDA prevzele nadzor nad Grenlandijo. Ta danski arktični otok ima sicer velike zaloge mineralov in nafte, zato želja po njegovem lastništvu ni tako nenavadna. Danska je sicer ob grabežljivih prstih novoizvoljenega ameriškega predsednika napovedala, da bo za obrambo Grenlandije namenila 1,34 milijarde evrov.
V ponedeljek je danski kralj sprejel še eno (simbolično) potezo, ki je presenetila številne zgodovinarje. Manj kot leto dni, odkar je na prestolu nasledil kraljico Marghareto, je kralj Frederik X. namreč spremenil kraljevi grb. S tem je nakazal, da bo avtonomno dansko ozemlje in nekdanjo kolonijo ohranil kot del Danske.
Kralj je Grenlandijo ob tem omenil tudi v svojem novoletnem govoru. "Vsi smo enotni in vsak od nas je zavezan Kraljevini Danski. Vse od danske manjšine v Južnem Schleswigu, ki je celo izven kraljevine, pa vse do Grenlandije. Vsi sodimo skupaj," je poudaril.
Pretekli danski kraljevi grbi so že 500 let vključevali tri krone, simbol Kalmarske unije med Dansko, Norveško in Švedsko, ki je od leta 1397 do 1523 pod eno krono združevala tri kraljestva: Dansko, Švedsko z večino Finske in Norveško ter njene prekomorske posesti. V posodobljeni različici pa kron ni več, nadomestila sta jih polarni medved in oven, ki simbolizirata Grenlandijo oz. Ferske otoke.
Od leta 1819 se je do zadnje spremembe kraljevi grb spremenil le trikrat (1903, 1948 in 1972). Tokratno spremembo so upravičili, češ da novi grb krepi pomembnost Commonwealtha (Skupnosti narodov) in da so tri krone odstranili, ker da te niso več potrebne. Spremembe so bile izvedene po priporočilu odbora, ki je bil imenovan takoj po nastopu novega kralja 14. januarja 2024.
Profesor zgodovine na švedski univerzi v Lundu Dick Harrison je ob nenadni odločitvi danskega kralja za The Guardian komentiral, da je bila Švedska vse od mirovne pogodbe v Knäredu leta 1613, ki je končala vojno v Kalmarju, "prisiljena sprejeti pravice Danske do uporabe švedskega simbola treh kron". Spremembo je označil za senzacijo.
Zgodovinar na inštitutu Saxo na Univerzi v Københavnu Sebastian Olden-Jørgensen medtem ocenjuje, da je kralj s tem pokazal jasno stališče krone, da je Grenlandija del kraljevine. Podobno tudi strokovnjak za kraljevo družino Lars Hovbakke Sørensen, ki meni, da spremembe odražajo kraljevo osebno zanimanje za Arktiko ter da hkrati pošiljajo tudi jasno sporočilo svetu.
'... če in ko bo Grenlandija del naše države'
A Danska ob tem bitko bije na dveh frontah. Poleg Trumpovih izjav je namreč tu tudi Grenlandija, ki se želi od kraljevine odcepiti. Tamkajšnji premier Múte Egede je Dansko zaradi kampanje za neprostovoljno kontracepcijo, ki se je začela v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, nedavno obtožil celo genocida. V svojem novoletnem nagovoru pa je ponovil pozive k neodvisnosti Grenlandije in pozval k odstranitvi "okovov kolonialne dobe".
V času naraščanja napetosti je svoj piskrček pristavil še Trumpov sin Donald Trump mlajši, ki je prav v torek odpotoval na ta največji otok na svetu. Kot je za Reuters povedal lokalni vladni uradnik, je šlo za zasebni obisk, med katerim naj bi Trump mlajši posnel material za podkast. Z lokalnimi uradniki naj se ne bi srečal.
Potovanje je pozneje potrdil tudi njegov oče ter ob tem ponovil težnje po prevzemu Grenlandije. "To je neverjeten kraj in ljudje bodo imeli ogromno korist, če in ko bo Grenlandija postala del naše države. Cenili ga bomo in ga ščitili pred zlobnim zunanjim svetom. Naredite Grenlandijo znova veliko," je zapisal na spletu.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.