Ameriškega predsednika Donalda Trumpa so ponoči prepeljali v bolnišnico, manj kot 24 ur po tem, ko so pri njem in prvi dami Melanii Trump potrdili okužbo z novim koronavirusom. Šlo naj bi za preventivno obravnavo v bolnišnici, kjer naj bi ostal nekaj dni.
Kljub temu, da Bela hiša uradno zatrjuje, da bo Trump tudi iz bolnišnice opravljal svoje dolžnosti predsednika Združenih držav Amerike, se zastavlja vprašanje - kdo bo vodil državo, če trenutni predsednik zaradi bolezni dela enostavno ne bi več mogel opravljati?
Tu vstopi 25. amandma k ameriški ustavi, ki predvideva prenos oblasti na podpredsednika. V tem primeru bi torej Mike Pence, ki je včeraj sporočil, da je bil na testiranju negativen na koronavirus, postal vršilec dolžnosti predsednika. Ko in če bi Trump ozdravel, pa bi lahko znova prevzel svoj predsedniški stolček v Beli hiši.
Omenjeni 25. amandma sicer sprva predvideva, da predsednik sam prenese svoja pooblastila na podpredsednika. Če pa bi v tako slabem zdravstvenem stanju, da tega ne bi mogel storiti, bi ga lahko kabinet in podpredsednik razglasila za nezmožnega opravljati svoje delo in dolžnosti, Pence bi tako prevzel predsedniško vlogo.
Sam Pence se je sicer maja okužil s koronavirusom in nato okreval. Kaj pa bi se zgodilo, če bi se znova okužil in bi se tudi njegovo zdravstveno stanje poslabšalo do te mere, da ne bi zmogel opravljati dela? Po Zakonu o nasledstvu predsednika bi bila naslednja v vrsti demokratka Nancy Pelosi, predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa. Čeprav ustavni strokovnjaki po poročanju BBC menijo, da bi tovrstno nasledstvo verjetno sprožilo dolgotrajne pravne bitke pred ameriških vrhovnim sodiščem.
Če ne bi želela ali ne bi bila zmožna prevzeti te vloge, bi predsedniške dolžnosti padle na ramena trenutno 87-letnega republikanskega senatorja Charlesa E. Grassleyja, ki je t. i. predsednik pro tempore v senatu. To funkcijo običajno zaseda najstarejši član stranke, ki ima v rokah večino sedežev. Tudi to nasledstvo bi verjetno sprožilo pravne bitke.
Kaj kaže zgodovina?
Leta 1985 je tedanjega ameriškega predsednika Ronalda Reagana zaradi operacije nadomestil podpredsednik George HW Bush. Podobno je svojo oblast na podpredsednika prenesel George Bush mlajši leta 2002 in 2007, ko so ga med sicer rutinsko kolonoskopijo uspavali, povzema BBC.
A trenutna situacija v ZDA je nekoliko bolj zapletena kot v preteklosti, saj je Trump zbolel tik pred predsedniškimi volitvami, ki bodo v začetku novembra. Mike Pence, kljub temu da znova kandidira skupaj s Trumpom, ne bi samodejno postal tudi novi predsedniški kandidat republikanske stranke. Vseh 168 članov republikanskega narodnega komiteja oziroma RNC bi moralo izvoliti novega republikanskega predsedniškega kandidata, čeprav bi bil v praksi najverjetnejši kandidat prav Pence. Ta bi v tem primeru moral po hitrem postopku izbrati novega podpredsedniškega kandidata.
Niti demokrati niti republikanci sicer še nikoli v zgodovini niso zamenjali že izbranega predsedniškega kandidata.
Se pa v ZDA že zastavlja tudi vprašanje, kako bo Trumpova bolezen vplivala na njegovo kampanjo in posledično na volitve oziroma ali bi bile lahko te preložene. Na štiri leta v ZDA sicer potekajo volitve predsednika na prvi novembrski torek, preložitev pa bi morali izglasovati tako v predstavniškem domu kot senatu ameriškega kongresa, za kar je le malo možnosti.
Bi pa Trump, ki je že moral odpovedati večino napovedanih predvolilnih zborovanj, lahko bolezen izkoristil za napad na legitimnost volitev. Že zadnje mesece sicer vztrajno ponavlja, da bo zaradi glasovanja po pošti na volitvah prišlo do nepravilnosti (kar sicer nikoli ni bilo dokazano). Prav tako vse do zdaj še ni potrdil, da bo v primeru zmage Joeja Bidna izid volitev tudi priznal.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.