"Mislim, da ga bomo imeli," je novinarjem na krovu predsedniškega letala Air Force One dejal Donald Trump. Po njegovih besedah si 57.000 prebivalcev Grenlandije želi biti del ZDA.
"Mislim, da si ljudje želijo biti z nami. Pravzaprav ne vem, kakšno pravico ima Danska do tega (otoka op. a), vendar bi bilo zelo neprijazno, če ne bi dovolili, da se to zgodi, ker gre za zaščito svobodnega sveta," je nadaljeval Trump.
"Mislim, da bomo Grenlandijo dobili, ker je povezana s svobodo sveta. To nima nobene zveze z ZDA, razen tega, da smo mi tisti, ki lahko zagotovimo svobodo. Oni je ne morejo," je še navedel.
Trump je že v času svojega prvega mandata omenil možnost nakupa tega obsežnega arktičnega ozemlja in poudaril, da je ameriški nadzor nad Grenlandijo "absolutna nujnost". Težnje po prevzemu nadzora nad avtonomnim danskim ozemljem je ponovil v zadnjih tednih.
Premierja Grenlandije in Danske sta že večkrat javno poudarila, da otok ni naprodaj. Grenlandski premier Mute Egede je dejal, da je uporaba ozemlja "grenlandska stvar", je pa izrazil pripravljenost za tesnejše sodelovanje z ZDA na področju obrambe in rudarstva.
Danska premierka Mette Frederiksen je medtem v začetku januarja dejala, da Grenlandija pripada Grenlandcem, o njeni prihodnosti pa da lahko odloča le lokalno prebivalstvo.
Po poročanju Financial Times je Frederiksenova svoje stališče ponovila tudi prejšnji teden v burnem 45-minutnem telefonskem pogovoru s Trumpom. Po besedah anonimnega evropskega uradnika, ki je spregovoril za časnik, je bil pogovor grozen. "Trump je bil zelo vztrajen. To je bil hladen tuš. Prej ga je bilo težko jemati resno. Zdaj pa mislim, da je zadeva resna in potencialno zelo nevarna," je dejal drugi vir.
Kot poroča BBC, je Grenlandija strateško izjemno pomembna za ZDA. V zadnjih letih se je namreč povečalo zanimanje za njihove naravne vire. Tam se nahajajo nahajališča nekaterih redkih mineralov, urana in železa. Čeprav ima otok široko avtonomijo, ostaja del kraljevine Danske. Toda na otoku se že dlje časa krepijo težnje po neodvisnosti, kar bi lahko utrlo pot za novo vrsto odnosov z ZDA.
Obstaja sicer več načinov, kako bi lahko Trump uresničil svojo željo po prevzemu ozemlja. Nedavno je na vprašanje, ali lahko izključi možnost vojaškega posredovanja, odgovoril, da ne more. Njegove izjave so šokirale danski politični vrh, ki je organiziral že več sestankov na to temo.
Predsednik vojaškega odbora EU za namestitev sil na Grenlandiji
Zaradi vse večjega interesa za Grenlandijo se je predsednik vojaškega odbora EU Robert Brieger v intervjuju, objavljenem v soboto, zavzel za namestitev vojakov članic na otočju. "To bi bil močan signal, ki bi lahko prispeval k stabilnosti v regiji," je Brieger dejal glede namestitve vojakov članic unije v pogovoru za nemški časnik Welt am Sonntag in poudaril pomen Grenlandije.
"Tam so obsežna nahajališča surovin, čez njo pa potekajo tudi pomembne prometne poti za mednarodno trgovino. Zaradi vse večjega taljenja ledu [...] to ustvarja tudi določen potencial za napetosti z Rusijo in morda Kitajsko," je dodal.
KOMENTARJI (654)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.