Vprašanju enega izmed novinarjev na tiskovni konferenci v Beli hiši glede pooblastil ameriškega predsednika je sledila bizarna in jezna tirada Donalda Trumpa, v kateri je trdil, da ima "popolno oblast" za ponovno odprtje države oziroma odpravo ukrepov socialnega distanciranja zaradi epidemije koronavirusa – v nasprotju s trditvami pravnikov, guvernerjev ameriških zveznih držav ter ameriško ustavo, ki jasno določa, da imajo zvezne države pooblastila za vzdrževanje javnega reda in varnosti. "Predsednik Združenih držav Amerike ima glavno besedo," je Trump dejal med vnovično ostro izmenjavo besed z ameriškimi novinarji.
V zadnjih tednih je ZDA postala središče pandemije koronavirusa, umrlo je že preko 23.000 ljudi, novi koronavirus so potrdili pri več kot 680.000 osebah. Večina zveznih držav je tako sprejela ostre ukrepe za zajezitev širjenja virusa, deset držav na vzhodni in zahodni obali pa že načrtuje odpravo določenih ukrepov. Trenutno veljavna priporočila Bele hiše so sicer zgolj, naj se Američani izogibajo restavracijam, nenujnih potovanjem ter zborovanj, na katerih je več kot 10 ljudi.
Trump je v ponedeljek novinarjem dejal, da Bela hiša pripravlja načrt ponovnega zagona ameriškega gospodarstva, kot datum potencialne omilitve ukrepov pa je omenil 1. maj. A ko je eden izmed novinarjev vprašal ameriškega predsednika o njegovih pooblastilih, da razveljavi ukrepe, ki so jih sprejele zvezne oblasti oziroma vsili svoje, je Trump dejal, da "ima predsednik Združenih držav Amerike popolno oblast". "Popolno oblast. Guvernerji to vedo." Hitro je sicer nadaljeval, da bodo pri odpravi ukrepov sodelovali z zveznimi oblastmi.
Trump je pri tem trdil, da mu številna določila ameriške ustave podeljujejo tovrstna pooblastila, a pri tem ni omenil katera. Pravniki so si sicer enotni, da ameriški predsednik enostavno nima pooblastil, da prekliče oziroma razveljavi ukrepe zveznih ali lokalnih oblasti na področju zagotovitve javnega zdravja.
Prav tako so si ameriški guvernerji enotni, da je odločitev o omilitvi ali odpravi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa v njihovih rokah.
Svoje trditve je nato Trump ponovil še na Twitterju in med drugim zapisal, da "lažni mediji" poročajo, da je odločitev o odprtju zveznih držav v rokah guvernerjev, in ne predsednika ali federalne vlade, ker "želijo ustvariti konflikt in zmedo".
Na tiskovni konferenci je Trump prav tako predvajal videoposnetek njegove predsedniške kampanje, ki po njegovih besedah prikazuje, "kako so mediji podcenjevali in zmanjševali pomen pandemije koronavirusa". A spomnimo, da je sam Trump, tudi ko se je število primerov in smrtnih žrtev v ZDA strmo poviševalo, trdil, da gre "zgolj za gripo" in sprva ostro zavračal kakršnekoli ukrepe socialnega distanciranja in izolacije. Bela hiša je morala tudi priznati, da v državi nimajo dovolj kompletov za testiranje na koronavirus, zvezne države pa so se soočale z velikim pomanjkanjem zaščitne opreme in respiratorjev, pri tem pa so letele tudi obtožbe na Belo hišo, da so pri dobavi opreme prepuščene same sebi, pomoči od Trumpove administracije pa ni od nikoder.
Celo direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci je tako pred dnevi priznal, da bi lahko bilo okužb in mrtvih manj, če bi prej ukrepali. "Bilo je veliko odpora zapiranju zadev v začetku leta," je dejal v odgovoru za ameriški CNN. Trump je nato začel namigovati, da bodo besede Faucija stale njegove službe, a je nato v ponedeljek novinarjem rekel, da Faucija ne namerava odpustiti.
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.