"Želim si samo najti 11.780 glasov," je dejal Donald Trump republikanskemu državnemu sekretarju Bradu Raffenspergerju. Ta mu je odgovoril, da so obstoječi rezultati regularni in da predsednik razpolaga z napačnimi podatki. Trump je nadaljeval, da je slišal govorice, da so številni glasovi šli v razrez, naprave za preštevanje glasov pa naj bi bile odstranjene iz okrožja Fulton.
Trump je nato Raffenspergerju zagrozil s pravnimi posledicami. "Zavedaš se, kaj so naredili, in o tem ne poročaš. To je kaznivo dejanje. Tega ne smeš dovoliti. Tako ti kot tvoj odvetnik veliko tvegata," je dejal Trump in nadaljeval, naj znova preveri izide, vendar naj to stori "z ljudmi, ki si želijo najti odgovore, in ne tistimi, ki si jih ne".
"Gospod predsednik, stati moramo za našimi številkami, saj verjamemo, da so resnične," pa je dejal Raffensperger.
Kot je znano, je volitve v zvezni državi Georgia dobil Joe Biden, ki je na ravni celotne države zbral 306 elektorskih glasov, Trump pa 232. Ta pa z izidom volitev nikakor ni zadovoljen in nadaljuje boj za, kot trdi sam, ukradene glasove, čeprav so sodišča ugotovila, da tehtnih dokazov za volilno prevaro nima. Sodišča so zavrnila več kot 60 pritožb Trumpove ekipe.
Trump je na Raffenspergerja brez sramu in zadrege naravnost pritiskal, naj mu najde 11.780 glasov, kar bi bil eden več, kot bi jih potreboval za zmago. Svetoval mu je, naj potem razloži, da so se uvodoma ušteli, in bo postal junak.
Trump je trdil, da je slišal, da je zmagal za več 100.000 glasov, da je slišal, da je podjetje, ki proizvaja stroje za štetje glasovnic, začelo odstranjevati stroje iz Georgie oziroma iz strojev pobirati določene dele in podobne neosnovane trditve.
Trumpu je s svojimi nedokazanimi trditvami o volilnih prevarah uspelo na svojo stran dobiti 12 republikanskih senatorjev in okrog 100 članov predstavniškega doma, ki bodo v sredo ob uradnem štetju elektorskih glasov na skupnem zasedanju predstavniškega doma in senata vložili ugovor na Bidnovo zmago.
Kongresni demokrati pa so direktorja zvezne policije FBI Christopherja Wrayja pozvali, naj zaradi pritiska za spremembo volilnega izida v Georgii in s tem suma kršitve volilne zakonodaje sproži kazensko preiskavo predsednika. Vse več je tudi pozivov k vložitvi nove ustavne obtožbe, čeprav se bo Trumpu mandat iztekel 20. januarja. "Kot člana kongresa in nekdanja tožilca se zavedava, da je Trump zagrešil številne kršitve volilne zakonodaje," sta direktorju FBI napisala demokratska kongresnika Ted Lieu iz Kalifornije in Kathleen Rice iz New Yorka.
V nedeljo je na odločitev nekaterih republikancev s teksaškim senatorjem Tedom Cruzom na čelu, da vložijo ugovor na Bidnovo zmago, odgovorila skupina deset senatorjev obeh strank. Med njimi so bili republikanci Mitt Romney, Susan Collins, Lisa Murkowski in Bill Cassidy. "Volitve so končane. Nadaljnji poskusi sejanja dvomov o izidu so v nasprotju z jasno izraženo voljo Američanov in služijo le za spodkopavanje zaupanja ljudi v že potrjene izide volitev," so zapisali senatorji.
Volivci v Georgii bodo v torek odšli znova na volišča in odločali o izvolitvi dveh senatorjev, rezultat pa bo vplival na razmerje moči v senatu. Če bosta zmagala demokrata, bo število demokratskih in republikanskih senatorjev izenačeno, odločilni glas pa bi tako imela podpredsednica Kamala Harris, kar bi tehtnico nagnilo stran demokratov. Novoizvoljena podpredsednica, da gre za "poskus iz obupa in golo zlorabo oblasti s strani predsednika ZDA".
KOMENTARJI (735)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.