Ameriški predsednik Donald Trump se zaradi okužbe z novim koronavirusom zdravi v vojaški bolnišnici Walter Reed. Preko video sporočila, ki ga je objavil na družbenem omrežju Twitter, je ponoči sporočil, da se počuti bolje, a da bo naslednjih nekaj dni odločilnih. "Ko sem prišel sem, se nisem počutil tako dobro, sedaj pa sem že veliko bolje." Pri tem se je zahvalil zdravniškemu osebju v bolnišnici, ki je po njegovih besedah najboljše na svetu. Dodal je tudi, da se je pripravljen vrniti v predvolilno bitko.
Popoldan po našem času je nato na Twitterju poobjavil video posnetek njegovih podpornikov, ki so se zbrali pred bolnišnico, ter se jim zahvalil za podporo.
Zdravniki previdno optimistični, njegov šef kabineta: 'Naslednjih 48 ur bo odločilnih'
Njegov zdravnik Sean Conley je na novinarski konferenci v soboto pozno popoldan po našem času povedal, da Trump dobro napreduje. Glede predsednikovega zdravstvenega stanja je ekipa zdravnikov "previdno optimistična", je dejal, a pri tem poudaril, da Trump še ni iz najhujšega. Predsednik ZDA sicer naj ne bi imel več povišane telesne temperature.
Conley najprej sicer ni želel podati jasnega odgovora, ali je predsednik potreboval dodatni kisik, kljub številnim vprašanjem novinarjev na to temo. Dejal je le, da ga trenutno ne potrebuje. AP je namreč poročal, da so Trumpu v Beli hiši, pred odhodom v bolnišnico, zaradi oteženega dihanja dali dodatni kisik, pri tem pa navajal vir iz Bele hiše.
'Trump bi lahko že v ponedeljek zapustil bolnišnico'
Danes okoli 18. ure po našem času pa so Trumpovi zdravniki spet stopili pred novinarje in jih obvestili o predsednikovem zdravstvenem stanju. Ker mu je padla raven kisika v krvi, so ga pričeli zdraviti z deksametazonom - steroidom, ki ga dajejo bolnikom s hudimi simptomi okužbe in kritično ogroženim za izboljšanje delovanja pljuč.
Kljub temu Conley in njegova ekipa načrtujejo, da bi ga iz bolnišnice v domačo oskrbo odpustili že takoj jutri zjutraj. V Beli hiši bi nato nadaljevali z zdravljenjem. Ponoči naj bi se Trumpovo zdravstveno stanje namreč izboljšalo, vročine nima več. Eden od njegovih zdravnikov Brian Garibaldi je potrdil, da se danes počuti dobro. "Če se bo še naprej počutil in izgledal tako, kot danes, upamo, da ga bomo lahko že jutri odpustili v Belo hišo, kjer bo lahko nadaljeval zdravljenje," je dodal pulmolog Garibaldi.
Trumpu je sicer raven kisika v krvi od četrtka padla že dvakrat, poročajo ameriški mediji. Tako imenovana saturacija je bila enkrat pod 94-odstotki, drugič pa pod 93-odstotki. Conley je predsedniku nato priporočil dodaten kisik, in čeprav je Trump najprej vztrajal, da ga je potrebuje, so mu ga kasneje dali.
V petek je Trump zjutraj vstal kot običajno in želel pričeti z delom, a so ga kasneje vseeno iz preventivnih razlogov premestili v bolnišnico. Na vprašanje, zakaj ni prej razkril, da je Trump prejel dodaten kisik oziroma zakaj v soboto ni potrdil ali zavrnil informacije o padcu ravni kisika v predsednikovi krvi, pa je Conley dejal: "Poskušal sem prikazati, odsevati optimističen odnos zdravniške ekipe , ki pa ni nujno želela dati netočnih informacij ... Dejstvo je, da mu gre res dobro."
Tudi njegova ekipa medtem zatrjuje, da Trump vse svoje dolžnosti predsednika ZDA opravlja iz bolnišnice, tudi sobotno popoldne naj bi preživel delovno.
Trumpov šef kabineta Mark Meadows pa je izrazil zaskrbljenost glede Trumpovega stanja in dejal, da slednji še ni na poti okrevanja, povzema BBC. Novinarjem je dejal, da je predsednikovo stanje v zadnjih 24 urah "zelo zaskrbljujoče" ter da bo naslednjih 48 ur odločilnih.
Prav zaradi nasprotujočih si informacij, ki prihajajo v javnost, se pojavljajo številna ugibanja glede Trumpovega resničnega zdravstvenega stanja oziroma kako resno je.
Za dodatno zmedo je v soboto poskrbel tudi Conley sam, ki je izjavil, da je bil Trump diagnosticiran "pred 72 urami". "Smo 72 ur po diagnozi, prvi teden covida-19 - predvsem od sedmega do 10 dneva - je najbolj kritičen pri določitvi verjetnega poteka te bolezni." To bi pomenilo, da so Trumpu potrdili okužbo že v sredo dopoldan, preden je odpotoval v Minnesoto, kjer je imel predvolilno zborovanje pred tisoči podpornikov. A ti se - tako kot sam Trump - v večini ne držijo ukrepov, kot sta nošenje zaščitne maske in varnostna razdalja. Zatem se je v New Jerseyju udeležil še zasebne donatorske prireditve. Poleg tega naj bi Trump prejel eksperimentalni koktajl protiteles, preden je sporočil, da je pozitiven na koronavirus.
Bela hiša se je zatem hitro odzvala in trdila, da se je zdravniku zareklo, ter da je Trump v "tretjem dnevu bolezni", zdravilo pa je prejel na drugi dan.
Donald Trump s svojimi 74 leti ter prekomerno telesno težo sodi v rizično skupino. Zdravijo ga z remdesivirjem, zvečer je že prejel drugi odmerek, so potrdili njegovi zdravniki. Poleg tega pa prejema vitamin D, aspirin, cink. Dali so mu tudi eksperimentalni koktajl protiteles.
Prva dama Melania Trump, pri kateri so prav tako potrdili okužbo s koronavirusom, ostaja v karanteni v Beli hiši, počutila naj bi se dobro.
Širi se krog okuženih, pod drobnogledom prireditev pred Belo hišo
Število okuženih oseb, ki so bili v stiku s predsednikom Trumpom, medtem narašča.
Vse bolj verjetno je, da se je virus širil na prireditvi pred Belo hišo 26. septembra, na kateri je Trump kot kandidatko za vrhovno sodnico predstavil Amy Coney Barrett. Potrjenih je že vsaj osem primerov okužbe med udeleženci, ki pa med dogodkom v večini niso nosili mask, niti se niso držali varnostne razdalje. Sedeli so tesno skupaj, sodeč po fotografijah, se rokovali in objemali. Potrjene okužbe imajo prva dama Melania, svetovalka predsednika Hope Hicks, ki naj bi prva kazala simptome bolezni, nekdanja svetovalka Kellyanne Conway, trije senatorji (Chris Christie, Mike Lee in Thom Tillis) ter vodja Trumpove predsedniške kampanje.
Okužbo so v zadnjih dneh potrdili tudi več uslužbencem v Beli hiši, med njimi Trumpovi osebni asistentki in nekaj novinarjem.
Sveža anketa tiskovne agencije Reuters in inštituta Ipsos, opravljena 2. in 3. oktobra, medtem kaže, da predsedniško kandidaturo demokrata Josepha Bidna sedaj podpira 51 odstotkov Američanov, Trumpovo pa 41 odstotkov. To je največja Bidnova prednost v mesecu dni, večina udeležencev ankete pa meni, da bi se lahko Trump okužbi izognil. Tako meni 90 odstotkov demokratskih udeležencev ankete in kar 50 odstotkov republikanskih.
Le 34 odstotkov udeležencev ankete meni, da jim je Trump doslej govoril resnico o koronavirusu, 55 odstotkov jih meni, da je lagal, 11 odstotkov pa se ne more odločiti.
Trumpovega odnosa do koronavirusa ne podpira 57 odstotkov Američanov, 67 odstotkov jih želi, da ne bo več velikih predvolilnih zborovanj, 59 odstotkov pa noče novega televizijskega soočenja kandidatov, dokler Trump ne okreva po covidu-19. Naslednje soočenje med Trumpom in Bidnom je predvideno 15. oktobra.
V sredo pa se bosta na soočenju pomerila podpredsedniška kandidata Mike Pence in Kamala Harris. Oba se sedaj testirata vsak dan in oba sta bila doslej negativna na koronavirus.
KOMENTARJI (587)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.