Trump je napovedal, da bo nemudoma po svoji inavguraciji 20. januarja podpisal izvršni ukaz, s katerim bo uvedel 25-odstotne carine na vse izdelke, ki bodo v ZDA prišli iz Mehike in Kanade. Te bodo ostale v veljavi, dokler ne bo več nezakonitih prestopov meje in se ne zaustavi tihotapljenje mamil, zlasti sintetičnega fentanila.
Ob grožnji je v izjavi na svojem družbenem mediju Truth Social izrazil prepričanje, da lahko obe sosedi problem enostavno rešita.
Kitajski je zagrozil z 10-odstotnim povišanjem že veljavnih carin, dokler ne zaustavi dotoka nezakonitih mamil v ZDA. Zapisal je, da je s Kitajsko velikokrat govoril o velikih količinah drog, ki prihajajo v ZDA, vendar zaman.
Bo sprožil trgovinske vojne?
Trump je med letošnjo predvolilno kampanjo redno napovedoval povišanje carin na uvoz iz omenjenih držav in drugih delov sveta, ker je prepričan, da vsi izkoriščajo ZDA.
Večina gospodarskih strokovnjakov v ZDA opozarja, da bo s tem sprožil trgovinske vojne, podražil blago in storitve za Američane, zavrl svetovno gospodarsko rast in povišal ameriško inflacijo.
Kanada se je v odzivu na Trumpovo napoved zavzela za nadaljevanje pogovorov s prihodnjo ameriško administracijo. Je pa vlada v izjavi izrazila prepričanje, da je njihova država za dobave v ZDA bistvenega pomena. "Naš odnos danes je uravnotežen in obojestransko koristen, zlasti za ameriške delavce," so zapisali.
Kanadski premier Justin Trudeau je novinarjem povedal, da je govoril s Trumpom po telefonu o izzivih, pri katerih lahko sodelujejo, vendar pa ni omenjal podrobnosti. Kar 75 odstotkov kanadskega izvoza gre v ZDA in zaskrbljenost v Ottawi je razumljiva. ZDA, Kanado in Mehiko povezuje sporazum o prosti trgovini - nekdanja Nafta, za katerega je Trump v času svojega prvega mandata izsilil nova pogajanja in so ga z manjšimi spremembami preimenovali v USMCA.
Mehiška predsednica Claudia Sheinbaum je povedala, da je Trumpu napisala pismo, v katerem trdi, da carine niso sprejemljive, sploh pa niso način za odgovor na probleme priseljevanja in mamil."To ni sprejemljivo in bo povzročilo inflacijo ter izgubo delovnih mest v ZDA in Mehiki," je Sheinbaum novinarjem prebrala pismo naslovljeno na Trumpa.
Kitajska je medtem posvarila, da v "trgovinski vojni ne bo nihče zmagal". "Kitajska verjame, da je gospodarsko in trgovinsko sodelovanje med Kitajsko in ZDA po naravi obojestransko koristno," je sporočila tiskovna predstavnica kitajskega veleposlaništva v ZDA.
Trumpova grožnja je povzročila razburjenje tudi v Nemčiji, kjer je podkancler Robert Habeck na konferenci v Berlinu dejal, da ne ve, kaj se bo zgodilo, vendar pozval EU, naj oblikuje enoten odgovor na kakršnekoli nove ameriške trgovinske ovire. "Ko sodelujemo, smo močnejši," je dejal.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.