Ameriški predsednik Donald Trump je v televizijskem nagovoru iz Ovalne pisarne sporočil, da zaradi koronavirusa za 30 dni prepoveduje potovanja iz Evrope v ZDA. Pojasnil je, da prepoved ne velja za Veliko Britanijo in Američane, ki se bodo vračali iz Evrope, dovolil pa je tudi možnost, da prepoved odpravijo še pred iztekom 30-dnevnega roka.
Ti bodo sicer morali po vrnitvi v ZDA v 14-dnevno karanteno, je pojasnil podpredsednik ZDA Mike Pence, ki je opozoril, da se je epicenter okužb zdaj iz Kitajske in Južne Koreje preselil v Evropo.
Poleg tega se bodo Američani iz Evrope lahko vrnili na 13 izbranih letališč v ZDA, kjer jih bodo zdravstveno pregledali in nato poslali v karanteno, je še povedal Pence.
Urad za domovinsko varnost je pozneje dodatno pojasnil, da se ukrep nanaša samo na tuje državljane, ki so bili v določenih evropskih državah dva tedna pred prihodom v ZDA. Gre za države, ki spadajo v schengensko območje: Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Islandija, Italija, Latvija, Liechtenstein, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska in Švica.
Ukrep torej ne velja za Hrvaško, Bolgarijo in Romunijo, ki niso članice schengenskega območja. Prav tako ukrep ne velja za Američane, za tujce s stalnim prebivališčem v ZDA, ožje družinske člane ameriških državljanov ter druge posameznike, ki so posebej navedeni v posebni izjavi.
Trump je Američanom tudi svetoval, naj se izognejo vsem nenujnim potovanjem na območja, ker je veliko ljudi, poroča CNN. "Če ste bolni ali če se slabo počutite, ostanite doma," je naročil in opozoril, da morajo biti starejši še posebej previdni.
Krivdo za ameriške okužbe s koronavirusom je pripisal Evropejcem, ki naj bi "semena" okužbe prinesli v ZDA. Kot je znano, je virus decembra lani izbruhnil na Kitajskem, Trump pa je potovanja v ZDA iz Azije omejil šele 31. januarja.
Sreda je bila sicer v ZDA dan, ko se je večina države končno zavedla nevarnosti na čelu z njenim predsednikom. Zapirale so se šole, odpovedovale prireditve, prekinila se je sezona v ligi NBA, drugi športi bodo potekali pred praznimi tribunami, kongres in Združeni narodi so prekinili turistične obiske, število okužb v ZDA pa se je ob okrepljenem testiranju povzpelo na 1135. Umrlo je 38 ljudi.
Zganili so se tudi v kongresu in naznanili paket pomoči gospodarstvu v vrednosti več milijard dolarjev, o katerem bo predvidoma že danes glasoval predstavniški dom kongresa. Direktor Nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni Anthony Fauci je v kongresu povedal, da bo še več primerov okužbe s koronavirusom in da se bo stanje še poslabšalo.
Do Trumpovega nagovora v sredo zvečer Bela hiša še ni vedela, kaj naj stori predsednik sam in kaj v sodelovanju s kongresom, Trump pa se še ni odločil, ali bo priznal resnost pandemije novega koronavirusa.
V nagovoru je dejal, da je vladnim agencijam naročil, naj dajo finančno pomoč obolelim delavcem ali tistim v karanteni ter tistim, ki skrbijo za bolne zaradi okužbe s koronavirusom. Ni sicer pojasnil, katerim agencijam je to naročil.
Napovedal je tudi, da bo za tri mesece preložil obvezno plačevanje davkov podjetjem in posameznikom, drobno gospodarstvo pa bo dobilo vladna posojila z nizkimi obrestmi. "Ne bom okleval pri sprejetju kakršnihkoli potrebnih ukrepov za javno zdravje in dobrobit ameriškega naroda," je bil odločen in dodal, da "noben narod ni bolj pripravljen in odporen kot ZDA."
"To ni finančna kriza. To je le začasen trenutek v času, ki ga bomo skupaj presegli kot država in kot svet," je še zagotovil. Kongres je pozval, naj sprejme davčne olajšave na plače, kar pa ni naletelo na podporo ne pri republikancih ne pri demokratih. Prej omenjene pomoči potovalni industriji tokrat ni omenjal.
Predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi je medtem objavila demokratski načrt pomoči, ki ima podporo republikancev. Načrt predvideva brezplačno testiranje za koronavirus po državi in vzpostavitev sklada za pomoč vsem, ki so v karanteni, ne morejo na delo ali so ostali brez službe v času izbruha pandemije. Zvezne države bodo dobile več denarja za podporo prebivalcem zaradi brezposelnosti, predvidena je pomoč nosečnicam, materam in majhnim otrokom, starejšim in revnim.
Vlada je razmišljala tudi o razglasitvi izrednih razmer za celotno območje ZDA, kar bi bolj odprlo proračunsko finančno pipo za različne potrebe, vendar je bil Trump proti.
Kongres se je zganil potem, ko so jih kongresni zdravniki obvestili, da lahko v ZDA pričakujejo med 70 do 100 milijonov okužb s koronavirusom, druge ocene pa se gibljejo med 20 do 60 odstotkov prebivalstva, ki presega 300 milijonov.
"Imamo skupnega sovražnika, sovražnika sveta – koronavirus. Premagati ga moramo hitro in čim bolj varno. Zame ni nič bolj pomembnega kot življenja in varnost ZDA," pa je Trump sporočil na Twitterju.
EU svari pred gospodarskimi motnjami
V EU po napovedi prepovedi potovanj iz Evrope v ZDA zaradi pandemije novega koronavirusa svarijo pred gospodarskimi motnjami. "Danes bomo preučili položaj. Izogniti se je treba gospodarskim motnjam," je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel na Twitterju. Zatrdil je, da EU sprejema vse potrebne ukrepe za zajezitev širjenja virusa, omejitev števila prizadetih ljudi in v podporo raziskavam.
Trump se sooča z ostrimi kritikami
V ZDA so doslej potrdili najmanj 1400 primerov okužbe s koronavirusom in 40 smrtnih primerov. Nekdanji Trumpov svetovalec za domovinsko varnost Thomas Bossert je sporočil, da bo vsem čez dva tedna hudo žal za izgubo časa in energije za nesmiselno prepoved potovanj, potem ko se virus že širi po ZDA, namesto da bi se osredotočili na okrepitev testiranj in ukrepe proti širjenju virusa znotraj države.
Voditelj televizije MSNBC in nekdanji republikanski kongresnik s Floride Joe Scarborough je bil še ostrejši in je Trumpu razložil, da zaklepa vrata hiše, ko je morilec že v njej. Prvi primer okužbe z virusom se je v sredo pojavil tudi znotraj kongresa, kjer so zaprli vrata za turistične oglede, kongresniki pa so izjemno razočarani nad nesposobnostjo vlade, da razširi testiranja po ZDA.
Kritik je deležna tudi prva dama ZDA Melania Trump, ki je imela v torek nastop v okviru svoje akcije proti nasilništvu med otroci, udeleženci pa so zaman čakali, ali bo kaj povedala o koranvirusu. Prve dame ZDA so zgodovinsko bolj popularne od predsednikov in njihov vpliv je lahko blagodejen in pomirjujoč. Američani od Melanie Trump na to še čakajo.
KOMENTARJI (345)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.