Če je pred dobrim desetletjem svet zgroženo spremljal Putinovo priključitev ukrajinskega polotoka Krim, pa zdaj s podobnimi težnjami razburja ameriški predsednik Donald Trump. Znova in znova namreč ponavlja, da bo Grenlandija postala del ozemlja ZDA. Nazadnje je svoje kolonialistične težnje izrazil med srečanjem z generalnim sekretarjem zveze Nato Markom Ruttejem.
Novinarji so Trumpa v Ovalni pisarni vprašali tudi o njegovi želji po prevzemu Grenlandije. "Mislim, da se bo to zgodilo. Prej o tem nisem veliko razmišljal, a sedim s človekom, ki bi lahko bil zelo pomemben. Veš, Mark, to potrebujemo za mednarodno varnost," je ameriški predsednik dejal generalnemu sekretarju Nata.

Ob tem je izrazil tudi dvom v zahtevo Danske po tem, da Grenlandija ostane avtonomno ozemlje. Dejal je, da je Danska zelo oddaljena od tega otoka, čeprav je trenutno del njenega kraljestva. "Pred 200 leti je tja prispela ladja, zdaj pa trdijo, da imajo pravico do te zemlje. Dvomim, da to drži. V resnici menim, da ni," je dodal.
Trump je ob tem izpostavil, da je ameriška vojska že prisotna na Grenlandiji: "In morda boste kmalu videli, da tja odhaja še več vojakov."
Njegovi zadnji izrazi po prevzemu tega otoškega ozemlja prihajajo po volitvah na Grenlandiji, na katerih je zmagala opozicijska stranka Demokratov (Demokraatit). Zmagovalna stranka je naklonjena postopni usmeritvi k neodvisnosti od Danske; njen vodja Jens-Frederik Nielsen je za Sky News dejal, da želijo zgraditi lastno državo.
Trump je medtem rezultate interpretiral kot "zelo dobre za ZDA". Pred tem je sicer obljubljal naložbe v vrednosti več milijard dolarjev ter Grenlandcem zagotavljal, da jih bo naredil "bogate".
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.