Francija se pridružuje ZDA pri iskanju dostopa do obsežnega ukrajinskega rudnega bogastva, je danes povedal francoski obrambni minister Sabastien Lecornu. Kot je pojasnil, namerava Pariz rudnine izkoriščati za obrambno industrijo in od Ukrajine ne bo zahteval povračila za pomoč v njenem boju proti ruski agresiji.

"Naša obrambna industrija bo potrebovala številne zelo pomembne surovine za naše oborožitvene sisteme, in to ne le za naslednje leto, temveč za naslednjih 30 ali 40 let," je za radijsko postajo France Info izjavil Lecornu. Pojasnil je, da pogovori s Kijevom potekajo od oktobra, in da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski podal več predlogov, ne le ZDA, ampak tudi Franciji.
Dejal je še, da Francija v nasprotju z ZDA od Ukrajine ne zahteva povračila za dozdajšnjo pomoč v njenem boju proti ruski agresiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ukrajinska vlada že dala zeleno luč dogovoru z ZDA
ZDA si že od začetka meseca prizadevajo z Ukrajino skleniti dogovor, s katerim bi Ukrajina v zameno za pomoč ZDA zagotovila redke zemlje in druge ključne surovine. Kot je v sredo dejal predsednik ZDA Donald Trump, bosta z Zelenskim v petek v Washingtonu podpisala omenjeni dogovor. Ta za zdaj ne vključuje varnostnih jamstev, ki so za Ukrajino nujna.
Dogovor med ZDA in Ukrajino po navedbah ukrajinskega premierja vključuje šest točk. Te med drugim navajajo, da bo sklad v skupni lasti obeh držav, da ukrajinski naravni viri ostanejo ukrajinski in da bo Ukrajina v sklad prispevala 50 odstotkov prihodkov od naravnih virov. V sklad bodo sredstva prispevale tudi ZDA, denar pa naj bi bil namenjen izključno za obnovo Ukrajine.

Kot še poroča ukrajinska tiskovna agencija Ukrinform, gre za okviren dogovor, ki ga bo moral ratificirati ukrajinski parlament.
Trump: Dogovor, po katerem bomo nazaj dobili veliko denarja
Podpis dogovora Trump je to napovedal že na začetku prvega sestanka kabineta v svojem drugem mandatu in poudaril, da gre za zelo velik dogovor.
Republikanski predsednik se je že večkrat javno pritoževal, da so ZDA porabile preveč davkoplačevalskega denarja za podporo Ukrajini v vojni z Rusijo. Trump je nastajajoči dogovor, ki bi ZDA omogočil dostop do ukrajinskih nahajališč tako imenovanih redkih zemeljskih mineralov – ki se uporabljajo v vesoljski, obrambni in jedrski industriji – predstavil kot priložnost za Kijev, da se ZDA oddolži za pomoč, ki je že bila poslana pod demokratskim predsednikom Joejem Bidnom.
"Prejšnja vlada nas je postavila v zelo slab položaj, vendar nam je uspelo skleniti dogovor, po katerem bomo dobili denar nazaj in veliko denarja v prihodnosti," je dejal Trump.
Tudi Zelenski je v sredo dejal, da so postavili okvir gospodarstvenega dogovora, a dodal, da ta še ne vključuje varnostnih jamstev s strani ZDA, kar Ukrajina vidi kot bistven sestavni del. Ali bodo dokončno sklenili dogovor, bo tako odvisno od pogovorov v Washingtonu.
Zelenski je pojasnil, da mora Ukrajina najprej vedeti, kakšno je stališče ZDA glede nadaljnje vojaške podpore. "Gospodarski sporazum je lahko del prihodnjih varnostnih jamstev, vendar želim razumeti širšo vizijo. Kaj čaka Ukrajino?" je dejal Zelenski.
Vendar pa se Trump, ko je napovedal srečanje, ni želel obvezati glede morebitnih ameriških varnostnih jamstev. "Ne bom dal varnostnih jamstev ... Kaj veliko," je dejal in dodal, da bo to naredila Evropa. Po njegovih besedah bo že sama prisotnost ZDA, ki bi delala na pridobivanju rudnin, avtomatično pomenila varnost, ker da se nihče ne bo zapletal z njihovimi ljudmi, ko bodo tam. Po njegovem mnenju je to odličen posel tudi za Ukrajino, ker bodo Američani na njihovem ozemlju.

'Nato, lahko pozabite na to'
Je pa Trump dejal tudi, da Ukrajina lahko pozabi na pridružitev Natu, zahodnemu vojaškemu zavezništvu, in da upa, da bo kmalu iz oči v oči govoril z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom o doseganju sporazuma o koncu vojne v Ukrajini.
Čeprav Trump ni želel navesti podrobnosti glede tega, kaj bi se pričakovalo od vsake strani, je poudaril stališče svoje vlade, da težnja Ukrajine, da bi se pridružila Natu, ni vzdržna. "Nato, lahko pozabite na to," je dejal Trump in dodal: "Mislim, da je to verjetno razlog, da se je vse skupaj sploh začelo."
Takoj, ko je Trump sedel na predsedniški stolček, je dal Ukrajini vedeti, da želi nekaj v zameno za več deset milijard dolarjev pomoči ZDA Ukrajini. Bela hiša je na Ukrajino s tem močno pritisnila na Ukrajino, da bi jim omogočila dostop do svojih velikih zalog rudnin.
Zelenski je prvotnim ponudbam ZDA nasprotoval, češ da ne vsebujejo ustreznih varnostnih zagotovil in da bi predlagana cena 500 milijard dolarjev (477 milijard evrov) z dolgom obremenila več generacij Ukrajincev. Vendar pa želi hkrati Kijev Američane s temi naložbami preplesti v usodo Ukrajine.
KOMENTARJI (640)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.