Obrambni proračun je zadnjih 59 let edini od vseh, ki ga ameriški kongres vsako leto potrdi kolikor toliko pravočasno. Donald Trump, ki je jezen na Facebook in Twitter, pa je sedaj predlagal, da se v predlog doda ukinitev zaščite družbenih medijev pred tožbami.
Republikanci in demokrati ocenjujejo, da bi morda družbenim medijem res odvzeli zaščito pred tožbami, vendar pa poudarjajo, da tega vprašanja ne gre povezovati z obrambnim proračunom.
Več mesecev trajajoča pogajanja med demokrati in republikanci ter med senatom in predstavniškim domom kongresa glede obrambnega proračuna so se končala in v predlogu ni Trumpove zahteve. Vsebuje pa predlog za odstranitev imen poveljnikov nekdanje separatistične konfederacije z vojaških oporišč ZDA, čemur Trump prav tako nasprotuje in je zaradi tega že grozil z vetom ter odpustil obrambnega ministra.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Kayleigh McEnany je dejala, da je Trumpova grožnja z vetom resna. Demokratski kongresnik Steny Hoyer iz Marylanda pa jo je označil za sramotno grožnjo, ki nima opravičila.
Trump vztraja, da je zmagal na volitvah
Trump je sicer v sredo v 46-minutnem govoru, ki so ga prenašali družbeni mediji, ponavljal obtožbe o volilnih prevarah. V monologu, ki ga je označil za najpomembnejši govor svojega mandata, je Trump priznal legitimnost le 74 milijonov glasovom, ki jih je osvojil sam, vsi ostali glasovi (81 milijonov za demokrata Joea Bidna) pa so zanj nelegitimni in plod prevare. Trumpa v tem prepričanju spodbuja osebje v Beli hiši, pa tudi njegova odvetniška ekipa pod vodstvom Rudyja Giulianija skupaj s televizijo Fox News in nekaterimi drugimi konservativnimi mediji in komentatorji.
Pravosodni minister ZDA Bill Barr je javno povedal, da ministrstvo med preiskavami ni ugotovilo nobenih večjih prevar, ki bi vplivale na volilni izid, zaradi česar se je zameril predsedniku in podpornikom ter doživlja napade v konservativnih medijih.
Pomiloščeni general Michael Flynn pa je predlagal, da Trump razglasi vojno stanje in izredne razmere ter ukaže nove volitve, ki jih bo nadzirala vojska. Ker mu s tožbami na sodiščih ni uspelo, sedaj Trump izvaja pritisk na zvezne države, kjer vladajo republikanci, naj spremenijo izid volitev.
Vse ključne države so izide volitev že potrdile in imenovale elektorje za Bidna. Tudi zvezno vrhovno sodišče ne kaže nobene pripravljenosti za vpletanje v volitve, ki so v ZDA v pristojnosti zveznih držav.
Facebook in Twitter sta Trumpov govor označila kot problematičen, vendar pa mu verjame velik del Američanov. "Grožnje s smrtjo, fizične grožnje, ustrahovanja – vse to je preveč in se mora nehati. To ni prav," je izjavil republikanski volilni uradnik Georgie Gabriel Sterling.
Pred prenapetimi Trumpovimi podporniki se mora z družino skrivati varnostni direktor podjetja Dominion Eric Coomer, ki meni, da se bo to nadaljevalo tudi po 20. januarju, ko bo oblast prevzel Biden. Dominion proizvaja stroje za štetje glasovnic in Trumpovi pripadniki teorij zarot trdijo, da so stroje priredili na Kubi in Venezueli, da štejejo le Bidnove glasove.
Nekdanji direktor agencije za kibernetsko varnost in infrastrukturo pri ministrstvu za domovinsko varnost Christopher Krebs je tarča groženj, odkar je potrdil, da so bile letošnje volitve najbolj varne doslej, in Trump ga je nato odpustil. Trumpov odvetnik Joe DiGenova je dejal, da bi bilo treba Krebsa razčetveriti ali pa ustreliti. Kasneje je dejal, da se je šalil, Krebs pa je povedal, da se ne bo pustil ustrahovati, s takimi, kot je DiGenova, pa se bodo ukvarjali njegovi odvetniki.
Z grožnjami se soočajo republikanski volilni uradniki po vseh ključnih državah, Giuliani pa je v Michiganu, kjer je republikanske državne kongresnike pozival, naj potrdijo elektorje za Trumpa, dejal, da je treba te ljudi spomniti, da njihova prisega ustavi včasih zahteva kritike in tudi grožnje.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.