Novinar konservativne televizijske mreže Fox News Chris Wallace v doslej enem najboljših pogovorov z Donaldom Trumpom temu ni pustil, da bi se z zavajanjem ali izmišljevanjem dejstev zlahka izmuznil težkim vprašanjem. Eno od njih je bilo, ali je odgovoren za to, da ZDA nimajo zveznega načrta za boj proti pandemiji. "Vedno prevzemam odgovornost za vse, saj je to na koncu moja služba," je dejal Trump. Marca se je na podobne pritiske odzval z razvpito izjavo"sploh nisem odgovoren" in za ameriške težave okrivil prejšnjo vlado predsednika Baracka Obame. Po treh mesecih sedanja vlada še vedno nima ukrepov, kako ustaviti širjenje okužb, predsednik pa daje izjemno slab zgled, ko se izmika nošenju maske.
To se je prav zaradi njega iz zdravstvene sprevrglo v politično temo, saj je Trump tudi po 3. aprilu, ko je ameriško Središče za na nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) priporočilo nošenje mask, javno izjavil, da tega ne bo storil. Prvič si jo je v javnosti nadel med obiskom vojaške bolnišnice pred dobrim tednom. V CDC pravijo, da bi obvezno nošenje mask za štiri do osem tednov pomagalo obvladati sedanje nezadržno širjenje okužb. Toda predsednik je v pogovoru za Fox News znova zatrdil, da zvezna vlada ne bo prisluhnila nasvetom, saj "želim, da imajo ljudje določeno svobodo", poleg tega pa "se ne strinjam z izjavo, da bo vse izginilo, če bodo vsi nosili maske".
Trump je med pandemijo že imel nekaj – milo rečeno – nenavadnih medicinskih nasvetov, kot je bila zamisel, naj si ljudje vbrizgavajo belilo, po kateri so prekinili serijo njegovih vsakodnevnih novinarskih konferenc o pandemiji. Znova je prišel navzkriž z dr. Anthonyjem Faucijem, glavnim ameriškim epidemiologom, ki je lokalne voditelje pozval, naj bodo"tako odločni, kot je le mogoče" pri uveljavljanju nošenja mask. Bela hiša skuša popraviti škodo, ki si jo je povzročila, ko je z objavo "vrste napak" skušala diskreditirati dr. Faucija. To je sprožilo oster odziv javnosti, ki veliko bolj zaupa strokovnjaku kot predsedniku. A Trump tudi tokrat ni mogel iz svoje kože in je v isti sapi, ko je dejal, da ima "zelo dober odnos" z epidemiologom, tega obtožil, da je"nekoliko paničar".
Zmeda v Georgii
Panika za zdaj najbolj grabi republikanske politike, saj je postalo jasno, da sta pandemija in katastrofalen odziv vlade nanjo postala hudo breme za ameriško desnico, predvsem za senatorje, ki jih jeseni čakajo volitve. Predsednik, ki hitro izgublja podporo javnosti, se po rezultatih zadnjih anket zdi kot mlinski kamen, ki celotno stranko vleče v globine hudega volilnega poraza. Prav nošenje mask je postalo nekakšen lakmusov papir političnega prepričanja, saj se je iz Bele hiše navzdol razširilo upiranje, ki je najbolj bizarne razsežnosti doseglo v Georgii. Tamkajšnji guverner Brian Kemp je namreč vložil tožbo proti demokratski županji Atlante Keishi Lance Bottoms, ker je ukazala obvezno nošenje mask v največjem mestu zvezne države.
Bottomsova, ki sodi v ožji krog izbrank, med katerimi bo demokratski predsedniški kandidat Joe Biden izbral podpredsedniško kandidatko, je tudi sama okužena s koronavirusom. Po njenih besedah pa bi bilo boje, če bi Kemp državni denar namenil za še več testov in za sledenje okuženih, namesto da ga zapravlja za tožarjenje. Nasveti medicinskih strokovnjakov počasi prodirajo skozi politično meglo v republikanski stranki, saj tudi guvernerji z desnice vse bolj spoznavajo, da brez odločnih ukrepov ne bo mogoče preprečiti okužb in so začeli podpirati nošenje mask ali pa ga že zapovedujejo. Celo Kemp je pozval prebivalce, naj si jih naslednji mesec nadenejo na javnih prostorih, čeprav jim tega (še) za nobeno ceno noče ukazati.
Prehlajena mladina
Zdi se, da so si na desnici sami skopali jamo, saj se je njihovo prvotno nasprotovanje maskam razširilo med konservativno volilno bazo in preraslo v plaz, ki ga je vse težje obvladovati. Pojavljajo se tako bizarni odzivi, kot so pozivi k javnemu sežiganju mask, kar naj bi bil znak svobode. Medtem ZDA dosegajo nove rekorde po številu novo obolelih, nedelja je bila že 41. dan zapored, ko se je povprečje novo okuženih v sedmih dneh zvišalo. Trump se je skušal porazne statistike otresti z besedami, da je mnogo okuženih mladih, ki "se bodo pozdravili v enem dnevu", ter da "imajo nahod, ki smo ga zabeležili kot (pozitiven) test". Hkrati znova razširja že mnogokrat zavrnjene trditve, da "tudi maske povzročajo težave". Na koncu pa je za dobro mero vseeno dodal: "Verjamem v maske, maske so dobre."
Po besedah predsednika imajo ZDA "eno najnižjih smrtnosti na svetu", toda naraščati je začelo tudi število žrtev pandemije, bolnišnicam na jugu ZDA pa zmanjkuje prostih postelj. Interni dokument Bele hiše je 18 zveznih držav umestil v rdečo območje, kar pomeni, da so imele najmanj sto novih okužb na sto tisoč prebivalcev. Republikanski guvernerji, nezadovoljni z odzivom Bele hiše, se po poročanju New York Timesa že nekaj časa mimo nje posvetujejo na skupinskih telefonskih klicih. A se hkrati izogibajo kritikam predsednika, ki je znan po jedkih odzivih. Vprašanje je, koliko časa bodo še tako zadržani, saj po zadnji anketi Washington Posta okoli dve tretjini Američanov ne zaupa Trumpovim besedam o pandemiji.
Zato pa toliko bolj verjamejo "paničarju" dr. Fauciju. Po besedah kolumnistke New York Timesa Maureen Dowd sta zdravnik in predsednik čuden par. "Eden je zagovornik resnice in dejstev. Drugi mojster zavajanja in zanikanja. Eden je izjemno discipliniran, dela po 18 ur na dan. Drugi se ne zmeni za svojo domačo nalogo in raje igra golf. Enemu zagon dajeta znanost in javno dobro. Drugi je javna grožnja, poganjata ga pohlep in ego. Eden je washingtonska institucija, drugi želi uničiti washingtonske institucije. Enega se ne da podkupiti, drugi podkupuje. Eden je apolitičen, drugi spolitizira vse, česar se dotakne – stranišča, okna, fižola in, najbolj usodno, maske."
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.