Donald Trump je tudi tokrat, podobno kot leta 2016, ko je premagal Hillary Clinton, prebil t. i. "modri zid". Rezultati v vseh sedmih nihajočih državah (swing states) še niso končni, je pa po projekcijah že znano, da je Trump odnesel Severno Karolino, Pensilvanijo, Wisconsin in Georgio, vodi pa tudi v preostalih treh – Arizoni, Michiganu in Nevadi.
Končno štetje bi lahko trajalo več tednov, vendar ima Trump tudi vodstvo med volivci. Če ta prednost drži, bi bil prvi republikanec po Georgeu W. Bushu leta 2004, ki bi zmagal na volitvah. Trenutno je pri 71,550.000 glasovih, Harrisova jih ima skoraj pet milijonov manj (66.682.000). Leta 2016 je Hillary Clinton dobila tri milijone glasov več od Trumpa, vendar volitve zaradi seštevka elektorskih glasov izgubila.
Trump je tokrat dominiral pri nabiranju oz. odvzemanju glasov v praktično vseh demografskih skupinah. Edino področje, kjer je Harrisova izboljšala demokratski izid iz leta 2020, so ženske z visokošolsko izobrazbo.
Harrisova se je odrezala precej slabše kot Biden med volivci, ki se zavzemajo za legalizacijo splava. Po anketi CNN je med temi volivci zmagala le s triodstotno prednostjo. Vse kaže, da vprašanje pri odločanju o izbiri kandidata ni bilo prelomno. Harrisova se je tudi slabše odrezala od Bidna v velikih mestih in predmestjih, vendar je tam vseeno večinoma gladko zmagovala. Na drugi strani je Trump pričakovano žel glasove na podeželju.
Trump osvojil latinoameriške moške
Trumpova kampanja si je tokrat močno prizadevala za dvorjenje moškim, zlasti temnopoltim. In to se jim je izplačalo. Toda glavna pridobitev Trumpa so latinoameriški moški. Trump je to kohorto dobil za osem odstotkov, štiri leta po tem, ko jih je izgubil za 23 odstotkov. To je rezultat, ki je pokazal, da so se prizadevanja njegove kampanje, da bi ugajal tem volivcem, izplačala in da pozno osredotočanje na komika, ki se je norčeval iz Portorika na zborovanju v Madison Square Gardnu, ni povzročilo škode, na katero je upala kampanja Kamale Harris. Še več, odziv Bidna, da so Trumpovi volivci "smeti", je verjetno izničil trenutek. Latinoameričanke so bile bolj naklonjene Harrisovi, vendar z manjšo razliko, kot so podprle Clintonovo ali Bidna.
Trump je med temnopoltimi moškimi v Severni Karolini več kot podvojil svojo uspešnost leta 2020. Na splošno je med temnopoltimi Trump pridobil v primerjavi s prejšnjimi volitvami. Vzemimo za primer Wisconsin, kjer je proti Bidnu osvojil manj kot 10 odstotkov glasov, tokrat pa je količino glasov več kot podvojil in osvojil 21 odstotkov glasov.
Belopolti volivci brez univerzitetne izobrazbe že dolgo predstavljajo Trumpovo bazo podpore, kar je ostalo nespremenjeno. Med belimi visokošolsko izobraženimi volivci pa se je zgodil premik. Leta 2016 so podprli Trumpa, tokrat jih je na svojo stran za 10 odstotkov pridobila Harrisova. Harrisova je med belimi ženskami z visokošolsko izobrazbo zmagala za približno 20 odstotkov, kar je izboljšanje v primerjavi z Bidnom in Clintonovo.
Demokrati so izgubili precej podpore med mlajšimi volivci, ki so bili doslej tradicionalno bolj liberalno usmerjeni. V Wisconsinu je bil rezultat v demografski skupini 18 do 29 let celo izenačen. Gre za rezultat, ki gre vzporedno z zadnjimi evropskimi trendi. Denimo v Nemčiji je močno zrasel odstotek mladih volivcev, ki so glas oddali desnim in skrajno desnim strankam. Na drugi strani je Harrisova pridobila nekaj starejših volivcev.
Volivci arabske manjšine so večinoma podprli Trumpa, medtem ko so ameriški Judje Harrisovi namenili dvotretjinsko podporo, kažejo podatki CNN.
So tekmo odločile gospodarske teme in Kamalina pasivnost?
Volivci so bili leta 2020 približno enakomerno razdeljeni glede tega, ali je gospodarstvo v dobrem stanju ali ne. Leta 2024 sta približno dve tretjini volivcev dejali, da je gospodarstvo v slabem stanju. Ta sprememba je koristila Trumpu. Poleg tega je bila Harrisova zelo previdna pri napadanju elit, analiza, ki jo je dan pred volitvami objavil Jacobin Magazine, pa je pokazala, da je prav takrat, ko je usmerila verbalne puščice proti njim, največ pridobivala pri volivcih. Gospodarstvo oz. odsotnost kritike elite je po oceni spletne revije glavni razlog za njen poraz.
Leta 2020 je le približno petina volivcev izjavila, da jim gre slabše kot pred štirimi leti. Letos skoraj polovica volivcev pravi, da jim gre slabše kot pred štirimi leti. Trump jih je prepričljivo dobil.
Trump je tudi uspel motivirati ljudi, da odidejo na volišča. Če je leta 2020 med temi zmagal Biden, so tokrat tisti, ki so glasovali prvič, izvolili Trumpa.
Florida in Ohio nista več "bojišči"
Dve leti po tem, ko je republikanski guverner Ron DeSantis dosegel ponovno zmago z 19 odstotnimi točkami, je Trump to podkrepil z drugo gladko zmago republikanske stranke. V močno hispansko usmerjenem okrožju Miami-Dade, ki je tradicionalno velik vir demokratskih glasov, je tokrat zmago odnesel republikanec. Leta 2016 je Donald Trump premagal Hillary Clinton z 29 odstotki prednosti, letos pa z 11 odstotki.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.