![Donald Trump in Volodimir Zelenski](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/9fd9d8e32d3b43356086_63368747.jpg?v=ca65&fop=fp:0.53:0.26)
Predsednik ZDA Donald Trump se je v torek zvečer v Mar a Lagu na Floridi v pogovoru z novinarji razburil ob vprašanju, zakaj ZDA niso vključile Ukrajine v pogovore z Rusijo."Danes sem slišal pritožbe, da niso bili povabljeni. No, tam so že tri leta. (...) Nikoli ne bi smeli začeti. Lahko bi se dogovorili," je dejal predsednik ZDA, ki so doslej odločno podpirale obrambo Ukrajine v vojni, ki jo je začela Rusija.
Evropske zaveznice in tudi ameriški strokovnjaki s področja nacionalne varnosti so šokirani nad Trumpovim odnosom do Ukrajine in Rusije, potem ko sta ameriška in ruska delegacija v Savdski Arabiji v torek začeli pogovore o koncu vojne.
Trump je zagotovil, da je bil prvi krog pogovorov zelo dober in nadaljeval s kritikami Zelenskega.
"V Ukrajini nismo imeli volitev, imamo pa vojno stanje, kjer ima vodja Ukrajine – to nerad povem – štiri odstotke javne podpore, država pa je razbita na koščke," je dejal Trump in zavrnil obtožbo, da s tem zagovarja ruske prioritete. Že dolgo je minilo, odkar so imeli v Ukrajini volitve, je dejal. "To ni ruska stvar, to prihaja od mene," je dejal.
Trump sicer svojih trditev o izjemno nizki podpori Zelenskemu ni utemeljil z viri. Ukrajinski časnik The Kyiv Independent pa poroča, da so trditve o štirih odstotkih podpore v nasprotju z zadnjo javnomnenjsko raziskavo mednarodnega inštituta za sociologijo v Kijevu iz decembra, ki kaže, da kar 52 odstotkov Ukrajincev zaupa Zelenskemu.
Trump je še poudaril, da je po pogovorih ameriške in ruske delegacije v Riadu bolj prepričan v dogovor o koncu vojne. Pri tem je poudaril, da so Ukrajinci utrujeni od vojne in si želijo, da se konča.
Trump Zelenskega označil za neizvoljenega diktatorja
Kasneje je zadevo komentiral še na svojem družbenem omrežju Truth Social. "Zelenski je ZDA prepričal, da so porabile 350 milijard dolarjev za vojno, ki je ni mogoče dobiti, ki je sploh ne bi bilo treba začeti, on pa je brez ZDA in 'TRUMPA' nikoli ne bo mogel razrešiti," je zapisal predsednik ZDA.
Trump trdi, da so ZDA za podporo Ukrajini porabile 200 milijard dolarjev več od Evrope in da v nasprotju z Evropo nimajo nikakršnih zagotovil o vračilu denarja. Dodal je, da je vojna v Ukrajini veliko pomembnejša za Evropo kot za Združene države, ki jih od evropske celine "ločuje velik in lep ocean".
Ob tem je kritiziral tako Zelenskega kot svojega predhodnika Joeja Bidna, ki ga je ukrajinski predsednik po Trumpovem mnenju uspešno manipuliral. "Poleg tega Zelenski zavrača volitve in priznava, da je polovica denarja, ki smo mu ga poslali, izginila," je bil oster Trump.
Ukrajinskega predsednika je znova obtožil, da ima nizko podporo v javnomnenjskih anketah, in ga označil za "neizvoljenega diktatorja", ki bo "kmalu ostal brez države, če se ne bo zganil".
"Mi se z Rusijo uspešno pogajamo o končanju vojne, kar lahko storita le 'TRUMP' in Trumpova administracija. Biden ni nikoli niti poskusil, Evropi ni uspelo vzpostaviti miru. Rad imam Ukrajino, vendar se je Zelenski odrezal zelo slabo, njegova država je uničena in po nepotrebnem je umrlo NA MILIJONE ljudi," je še zapisal Trump.
Lavrov: Alternative ni
"Nujno je odpraviti temeljne vzroke ukrajinske krize," je medtem po poročanju britanskega BBC povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov in dodal, da je podobno stališče prejšnji teden v telefonskem pogovoru s Trumpom izrazil tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
Ruski zunanji minister je ob tem pohvalil izjave predsednika Trumpa, ki je dejal, da bi lahko ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski že zdavnaj končal vojno, ki se sploh ne bi smela začeti in se tudi ne bi, če bi bil on predsednik ZDA."Trump je prvi in doslej edini zahodni voditelj, ki je javno in glasno povedal, da je bila eden od temeljnih vzrokov za trenutne razmere v Ukrajini prejšnja administracija ZDA, ki je Ukrajino vztrajno vlekla v Nato," je dodal Lavrov.
Povedal je, da so "tej temi posvetili posebno pozornost" tudi na torkovih pogovorih v Savdski Arabiji med delegacijama Rusije in ZDA, ki sta ju vodila zunanja ministra obeh držav."Predvsem gre za odpravo groženj ruski varnosti, ki so se dolga leta ustvarjale z vključevanjem Ukrajine v Nato," je še dejal Lavrov.
Zavezništvo je že leta 2008 v Bukarešti Ukrajini obljubilo, da bo sčasoma postala članica, tovrstne obljube pa so se še okrepile po začetku ruske invazije na Ukrajino leta 2022. Ruski predstavniki sicer stalno zatrjujejo, da bi članstvo Ukrajine v Natu za Moskvo pomenilo popolnoma nesprejemljivo varnostno grožnjo, tako članice in vodstvo Nata pa so večkrat zatrdili, da ima vsaka neodvisna država pravico sama izbrati, kateri skupini ali zavezništvu se bo pridružila.
Odposlanec ZDA za Rusijo in Ukrajino prispel v Kijev
Posebni odposlanec ZDA za Rusijo in Ukrajino Keith Kellogg je danes prispel v Kijev, kjer se bo srečal z ukrajinskim predsednikom Zelenskim. Ob prihodu je ocenil, da je obisk priložnost za morebitna pogajanja, poroča britanski BBC."Poslušali bomo. Pripravljeni smo zagotoviti, kar je potrebno. Razumemo tudi potrebo po varnostnih jamstvih," je dejal Kellog.
Kot je pojasnil, se bo nato vrnil v ZDA, kjer se bo med drugim sestal z ameriškim predsednikom Trumpom in državnim sekretarjem Marcom Rubiom.
Kellog se je v torek mudil v Bruslju. Med drugim se je srečal s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki je poudarila, da je EU pripravljena sodelovati z ZDA v prizadevanjih za trajen in pravičen mir v Ukrajini. Obenem mora vsaka rešitev konflikta spoštovati neodvisnost in ozemeljsko celovitost te države.
Ta teden se je zvrstilo že več srečanj o vojni v Ukrajini. Med drugim je v ponedeljek v Parizu potekalo srečanje voditeljev ključnih evropskih držav, EU in zveze Nato v Parizu. Francoski predsednik Emmanuel Macron pa bo danes gostil že drugi vrh na to temo, na katerem bo sodelovalo več evropskih držav in Kanada.
V Savdski Arabiji so bili v torek pogovori delegacij ZDA in Rusije o obnovi odnosov med državama in vojni v Ukrajini. Dogovorili so se, da ZDA in Rusija sestavita ekipi za pogajanja o končanju vojne v Ukrajine. ZDA se je zavzela za pravično in trajno rešitev konflikta, Rusija pa je vztrajala, da je članstvo Ukrajine v Natu nesprejemljivo.