Donaldu Trumpu je v torkovem intervjuju za Bloomberg med drugim odgovarjal tudi na vprašanje, ali bi v primeru zmage na novembrskih predsedniških volitvah podprl Tajvan in še naprej nudil obrambo pred Kitajsko. Vladajoča komunistična partija na Kitajskem namreč trdi, da je Tajvan v resnici provinca, ter obljublja, da bo otok priključila svoji državi. Pri tem ne izključuje niti vojaške sile, poroča The Guardian.
In kaj je bil odgovor republikanskega kandidata? Meni, da bi moral Tajvan Združenim državam plačati za zaščito pred Kitajsko, ZDA pa je ob tem primerjal z zavarovalnico. "Tajvan nam ne daje ničesar," je dejal nekdanji ameriški predsednik ter dodal, da se sam, če bi bil v vlogi Tajvana, ne bi počutil varnega.
ZDA namreč v Tajvan v skladu z zakonodajnimi obveznostmi izvažajo za več milijard dolarjev orožja. Ta prodaja se je sicer opazno povečala prav v času Trumpovega predsedovanja, vendar pa očitno njegova podpora tej otoški državi ni zagotovljena.
Ob tem je zastavil tudi vprašanje, zakaj bi ZDA delovale kot "zavarovalnica", ko pa jim je Tajvan prevzel posel s čipi. S tem je ponovil obtožbe, ki pa niso podprte z dokazi, da naj bi Tajvan Združenim državam prevzel skoraj 100 odstotkov polprevodniške industrije.
Tajvan proizvede več kot 90 odstotkov najnaprednejših čipov na svetu, večinoma prek Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC), največjega svetovnega proizvajalca in glavnega dobavitelja Apple in Nvidia. TSMC za gradnjo novih tovarn v tujini namenja milijarde, vključno s 65 milijardami dolarjev (slabih 60 milijard evrov) za tri tovarne v ameriški zvezni državi Arizona. Večina proizvodnje naj bi sicer, kot trdi podjetje, ostala v Tajvanu.
Tajvan: Trudili se bomo, da ohranimo odnose z ZDA
In kako so Trumpove izjave sprejeli v Tajvanu? Premier Cho Jung-tai je dejal, da imata Tajvan in ZDA kljub pomanjkanju formalnih vezi dobre odnose. Dodal je, da so Združenim državam hvaležni za podporo, a ob tem je dodal, da Tajvan povečuje tudi svoje zmogljivosti za samoobrambo.
"Tajvan in ZDA si delita skupno odgovornost za indo-pacifiško regijo Tajvanske ožine in pripravljeni smo storiti več, da se branimo in zaščitimo svojo varnost," se je odzval premier.
Ob tem je komentiral tudi industrijo s čipi. Kot je dejal, vlada upa in pričakuje, da bodo tajvanski proizvajalci čipov svoje raziskave in razvoj ohranili v Tajvanu.
Kaj pa Kitajska?
Nekdanji ameriški predsednik je v nedavnem intervjuju obljubil tudi, da bo za Kitajsko uvedel med 60- in 100-odstotne carine, a ob tem napovedal tudi umik prepovedi za kitajsko aplikacijo TikTok. Dejal je še, da je bil kitajski voditelj Ši Jinping vse do pandemije covida-19 njegov zelo dober prijatelj.
Trumpov podpredsedniški kandidat J. D. Vance je medtem v torek za Fox News dejal, da bi morale ZDA gledati na Kitajsko kot na svojo največjo varnostno grožnjo. "Bo Kitajsko bolj odvrnilo to, da se tolčemo po prsih in svojo moč razkatujemo v Evropi, ali jih bo bolj odvrnilo to, da imamo orožje, potrebno za preprečitev njihove invazije na Tajvan? To je tisto, kar se moramo vprašati," je dejal.
KOMENTARJI (419)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.