
V nedeljo je ameriški predsednik Donald Trump na Twitterju poobjavil videoposnetek, za katerega je dejal, da je iz floridske upokojenske skupnosti The Villages, kjer ima veliko podpornikov. Na njem je viden tudi moški na vozičku za golf s posterji v podporo predsedniku, ob tem pa skandira geslo "bela moč". Ta izraz je povezan z rasisti, ki menijo, da je bela rasa več vredna od črne.
Ob objavi posnetka se je Trump zahvalil "odličnim ljudem" v videu. "Radikalna levica ne bo naredila ničesar, demokrati bodo jeseni padli. S pokvarjenim Joejem je konec. Se vidimo kmalu," je ob tem še zapisal. Približno tri ure po objavi tvita ni bilo več mogoče najti.
Iz Bele hiše so sporočili, da je predsednik Trump navdušen nad skupnostjo Villages in da ni slišal izjave na posnetku. "Kar je videl, je bilo veliko navdušenje njegovih mnogih podpornikov."
Trumpov tvit je bil korak predaleč tudi za republikance. "Nobenega dvoma ni, da Trump ne bi smel objaviti videoposnetka in ga mora umakniti. Tega ni mogoče zagovarjati," je za CNN dejal republikanski senator iz Južne Karoline Tim Scott, sicer edini temnopolti republikanec v senatu.
Nekdanji svetovalec za državno varnost John Bolton je prav tako za CNN dejal, da je možno, da je Trump poobjavil video, ker je videl znak Trump 2020. "Seveda lahko sklepamo tudi, da je rečeno slišal in to tvitnil, da širi rasistično sporočilo. Tudi to bi lahko sklepali. Po drugi strani pa je čisto možno, da ni imel pojma, kaj poleg znaka Trump 2020 še je v tem videu," je dejal Bolton.
David Gee, ustanovitelj skupine Villagers za Trumpa, je dejal, da moški, ki je skandiral "bela moč" ni del njihove skupine in da nihče ne ve, kdo je. "Bi odobraval, da nekdo znotraj naše organizacije govori o tem? Zagotovo ne. To organizacijo vodim v krščanskem duhu in Biblija ne diskriminira. Govori mi, da Bog ljubi vse," je zatrjeval Gee.
Trump je že večkrat zanikal, da bi bil njegov diskurz rasističen ali podžigajoč, poudarja pa tudi, da je naredil več za temnopolto skupnost kot katerikoli drug predsednik. Za novi koronavirus sicer trenutno uporablja izraz "kung flu (op. p. besedna igra, da gre za kitajsko gripo)", prav tako je med protesti, ki so se razširili po vsej državi po smrti Georgea Floyda stopil na stran policije in imel nemalo spornih izjav.
Protesti proti policijskemu nasilju so se razširili tudi na splošne proteste proti sistemskemu rasizmu in simbolom, ki spominjajo na obdobje sužnjelastništva. Med njimi so to spomeniki generalom konfederacije, ki se je v secesijski vojni borila za ohranitev suženjstva, spomeniki kolonizatorjem in predsednikom, ki so imeli sužnje. Trump je za zaščito teh spomenikov celo podpisal izvršni zakon in tistim, ki jih ogrožajo, zagrozil z zaporno kaznijo do desetih let.
Protesti po ZDA se sicer nadaljujejo – v Louisevillu protestirajo tudi zaradi smrti reševalke Breonne Taylor, ki so jo pred meseci na njenem domu ubili policisti, ki so na napačnem kraju iskali napačnega osumljenca.
Najverjetnejši demokratski predsedniški kandidat Joe Biden je Trumpov nedeljski tvit primerjal s komentarji iz leta 2017, ko je okrivil "obe strani" za nasilje, ki je izbruhnilo na shodu med neonacisti in protestniki, ki so jim nasprotovali. "Borimo se za dušo našega naroda, predsednik pa je izbral stran. Ampak to je bitka, ki jo bomo zmagali," je dejal.
Trump je tvit sicer po nekaj urah izbrisal, ob tem pa lahko spomnimo na antiproslavo ob dnevu državnosti, ki je potekala na Prešernovem trgu. Tam se je zbrala tudi skupina v rumenih jopičih, ki je pozornost med drugim pritegnila tudi zaradi iztegnjene desnice enega od pripadnikov skupine. V tvitosferi so to mnogi označili za skrajnolevičarsko provokacijo, čeprav se je izkazalo, da je moški, ki ob tem dejanju ni nosil rumenega jopiča, tega potem oblekel in ostal v skupini. Obsodbe tovrstnih dejanj s strani koalicijskih vladnih strank ni bilo.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.