Trump je v torek gostoval v radijski pogovorni oddaji The Buck Sexton Show, kjer je prekinil svojo vpadljivo tišino glede ukrajinske krize, da bi zaploskal Putinu in pohvalil njegovo potezo, da v podporo ruskim separatistom v Doneck in Lugansk napoti vojaške enote. "To je genialno," je dejal glede njegove odločitve, da prizna neodvisnost obeh regij in jim na pomoč pošlje ruske vojake.
"Putin torej zdaj pravi, da so neodvisni — velik del Ukrajine. Rekel sem si, kako pametno je to?! Šel bo in bo mirovnik. Tudi mi bi nekaj takega potrebovali na naši južni meji. To je najmočnejša mirovna sila, kar sem jih videl. Nikoli še nisem videl toliko tankov. Ohranili bodo mir, vsekakor," se je navduševal. "Kar pomislite. To je človek, ki je zelo pameten. Poznam ga zelo dobro. Zelo, zelo dobro," je nadaljeval.
Zatrdil je tudi, da bi bila situacija v Ukrajini prav zaradi njegovega osebnega odnosa s Putinom drugačna, če bi sam še vedno sedel v Beli hiši. "To se nikoli ne bi zgodilo, če bi bili mi tam. Zakaj se kaj takega ni dogajalo med Trumpovo administracijo," se je spraševal zgovorni Trump. "Putina poznam zelo dobro. Odlično se razumeva. Všeč sem mu bil, on je bil všeč meni. Saj veste, da je precejšen zalogaj, je šarmanten in ponosen. Ampak način, kako ljubi svojo domovino? Ljubi jo. Mislim pa, da se zdaj vede nekoliko drugače," je rahlo nepovezano odgovarjal sam sebi.
Svoje razmišljanje je zaključil s komentarjem, da se zdajšnji ameriški predsednik ni odzval na rusko agresijo. "Priznati morate, da je bilo vse to zelo pametno. Veste, kakšen pa je bil Bidnov odziv? Ni ga bilo. Niso ga imeli. In to je žalostno, zelo žalostno," je okrcal Washington. ZDA so sicer takoj uvedle ekonomske sankcije, na Trumpove očitke pa je odgovorila tudi tiskovna predstavnica Bele hiše: "Poskušamo ne jemati nasvetov od kogar koli, ki hvali predsednika Putina in njegovo vojaško strategijo," je dejala Jen Psaki, ki je spomnila, kako je Trump podprl Rusijo ob priključitvi Krimskega polotoka, še enega dela Ukrajine: "Gre za nekoliko drugačen pristop," je cinično dodala.
Putinov občudovalec že vrsto let
Trump sicer naklonjenosti do Putina nikoli ni skrival. Da je njegov oboževalec, mu je sporočil že pred 15 leti. Leta 2007 je Vladimirja Putina revija Time izbrala za osebnost leta, Trump pa mu je takoj poslal osebno čestitko. "Dragi predsednik Putin," mu je napisal. "Vsekakor si zaslužite. Kot ste verjetno slišali, sem vaš velik oboževalec," je dodal.
Toda ruski avtokrat se ni pustil kar tako omehčati. Leta 2013, ko je bil Trump še poslovnež, se je na Twitterju spraševal, če se bo Putin udeležil njegovega licenčnega lepotnega tekmovanja Miss Universe v Moskvi in če bosta postala najboljša prijatelja. Putin se sicer ni prikazal, v naslednjih letih pa je Trump še večkrat hvalil njegovo strateško pronicljivost in zagovarjal njegove poteze, ki so jezile preostali svet.
Leta 2016 prišlo do afere, ko so ameriški obveščevalci trdili, da se je Rusija vmešala v volitve, na katerih je zmagal Trump. Ta je pozneje dejal, da je to pravzaprav storila Ukrajina, da bi podtaknila Rusiji. Eden izmed višjih vladnih uradnikov je nato za Washington Post razkril, kaj jim je Trump navedel kot vir za te svoje trditve: "Putin mi je povedal."
Nazadnje je namreč Trump vendarle uspel vzpostaviti tako želeni odnos s svetovnim voditeljem, ki ga je tako občudoval. Leta 2018 sta se prvič osebno srečala kot predsednika, vrh, ki so ga številni označili za zgodovinskega, pa je potekal v času, ko so bili odnosi med Moskvo in Washingtonom na najnižji ravni v zadnjih desetletjih. To je nekaj ur pred srečanjem izpostavil tudi Trump, okrivil pa kar Ameriko: "Naši odnosi z Rusijo nikoli niso bili slabši po zaslugi več let ameriške neumnosti in zdaj zaradi prirejenega lova na čarovnice," je zapisal Trump na Twitterju, pri čemer je mislil na posebno ameriško preiskavo o vmešavanju Rusije v ameriške predsedniške volitve. Njuni pogovori za zaprtimi vrati so nato trajali kar dve uri, Trump pa jih je označil kot dober začetek.
Nazadnje mu je dušo in ego pobožal tudi Putin sam, ko mu je izrekel javno priznanje. Dejal je, da je že takrat upal, da bo Trump zaradi svoje želje po normalizaciji odnosov z Rusijo na volitvah premagal Hillary Clinton, njegovega naslednika Bidna pa je označil kot kariernega politika, ki je popolno nasprotje Trumpa, izjemnega in talentiranega posameznika.
KOMENTARJI (627)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.