"Menim, da si nagrado zasluži, ker je mir med narodoma poskušal doseči bolj kot večina drugih nominirancev za nagrado za mir," je dejal Christian Tybring-Gjedde. Ta je v svojem pismu Nobelovemu odboru zapisal, da je Trumpova vlada igrala ključno vlogo pri vzpostavljanju odnosov med Združenimi arabskimi emirati (ZAE) in Izraelom, poroča The New York Post.
"Ker se pričakuje, da bodo druge bližnjevzhodne države sledile stopinjam ZAE, bi lahko ta sporazum razumeli kot pomembno spremembo, ki bo Bližnji vzhod spremenila v regijo sodelovanja in blaginje," je zapisal po poročanju Fox News.
V pismu je navedel tudi Trumpovo "ključno vlogo pri olajševanju stikov med sprtima državama in ... ustvarjanju nove dinamike tudi v drugih dolgotrajnih konfliktih, kot sta spor na meji Kašmir med Indijo in Pakistanom ter spor med Severno in Južno Korejo, pa tudi pri reševanju jedrske zmogljivosti Severne Koreje." Predsednika je pohvalil tudi zato, ker je z Bližnjega vzhoda umaknil veliko vojaških sil.
"Trump je dejansko prekinil 39-letno serijo ameriških predsednikov, ki so ali začeli vojno ali pa so ZDA pripeljali v mednarodni oboroženi spopad. Zadnji predsednik, ki se je temu izognil, je bil dobitnik nagrade za mir Jimmy Carter," je zapisal.
Zgodovinski mirovni sporazum, ki bo utrl pot popolni normalizaciji odnosov med Izraelom in ZAE
Predsednik je prejšnji mesec napovedal zgodovinski mirovni sporazum, ki bo utrl pot popolni normalizaciji odnosov med Izraelom in ZAE. S sporazumom je ZAE postal tretja arabska država po Egiptu in Jordaniji, ki ima polne diplomatske vezi s to judovsko državo. Starejši svetovalec Bele hiše Jared Kushner, ki je poročen s Trumpovo hčerko Ivanko Trump, je pomagal pri organizaciji dogovora.
Odkar so dogovor predstavili javnosti, je Izrael sporočil, da je pripravljen raziskati poslovne priložnosti z ZAE, zlasti na področju komercialnega prostora in visoke tehnologije. Trumpovi zavezniki so, zaradi njegovega pogajanja s Severno Korejo, že prej predlagali možnost nominacije za Nobelovo nagrado.
O ideji je razmišljal tudi Trump, ki ni najbolj navdušen nad tem, da je nagrado prejel tudi njegov predhodnik Barack Obama. "Podarili so jo Obami. Sploh ni vedel, za kaj jo je dobil. Tam je bil približno 15 sekund in dobil je Nobelovo nagrado. Rekel je: 'Oh, za kaj sem jo dobil?'" je dejal Trump februarja 2019. "Jaz je verjetno ne bom nikoli dobil."
Tybring-Gjedde je Trumpa nominiral že leta 2018 po vrhu v Singapurju s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom. Potem ko naj bi prejel zahtevo ameriške vlade, je Trumpa nominiral tudi japonski premier Šinzo Abe.
Na uradni spletni strani za Nobelove nagrade piše, da je bilo v letu 2020 za nagrado za mir nominiranih 318 kandidatov. Dobitnik nagrade za leto 2021 bo znan šele oktobra prihodnje leto.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.