Tujina

Trump odpravil omejitve glede uporabe kopenskih min

Washington, 01. 02. 2020 08.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.S./ U.Z.
Komentarji
11

Potem ko je Pentagon leta 2017 po odrejenem pregledu ugotovil, da prepoved uporabe kopenskih min zunaj Koreje povečuje tveganje za uspeh misije in lahko poveča možnost za ameriške žrtve, se je predsednik Trump odločil, da bo omenjene omejitve odpravil. Njegova odločitev je že naletela na številne kritike.

Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je v petek odpravila omejitve ameriški vojski glede uporabe kopenskih min, orožja, ki ga je več kot 160 držav prepovedalo zaradi njihovih posledic na civiliste. Trump je odločitev prikazal kot skrb za varnost ameriških vojakov. "Predsednik ne bo sprejel tveganja za ameriške vojake," je dejala tiskovna predstavnica Bele hiše Stephanie Grisham.

Uradniki Pentagona so za CNN sporočili, da se je za to Trumpova administracija odločila po pregledu, ki ga je leta 2017 sprožil takratni obrambni minister Jim Mattis, ki je ugotovil, da prejšnja prepoved uporabe kopenskih min zunaj Koreje "povečuje tveganje za uspeh misije" in lahko poveča možnosti za ameriške žrtve. Nova politika, ki jo priporoča Pentagon, naj bi omogočila operativno uporabo kopenskih min le, če imajo funkcijo 30-dnevnega samouničenja ali samoaktivacije, kar pomaga pri preprečevanju civilnih žrtev. Nova politika bi omogočila tudi razvoj, proizvodnjo in nabavo kopenskih min le, če imajo te lastnosti.

Mina
Mina FOTO: Dreamstime

Omenjeni korak predstavlja velik preobrat glede na pristop administracije Baracka Obame, ki se je leta 2014 zavezala, da se bodo ZDA držale predvsem Ottavske konvencije iz leta 1997, mednarodnega sporazuma, ki je prepovedal uporabo, zaloge, proizvodnjo in prenos protipehotnih min. Obamova politika se je zavezala, da bo po poteku zamenjala kopenske mine v ameriških zalogah in ukazala uničenje zalog, ki niso potrebne za obrambo Južne Koreje. Je pa Obamova politika ameriški vojski omogočila nadaljnjo uporabo kopenskih min na Korejskem polotoku, kjer je nameščenih približno 28.000 ameriških vojaških enot. To izjemo so sicer kritizirale nekatere nevladne organizacije.

Odpravljanje omejitev glede uporabe kopenskih min so že kritizirali nekateri zakonodajalci in borci proti minam.

"Poročila, da namerava Bela hiša umakniti politiko protipehotnih min, so skrb vzbujajoča. Kolikor vem, se noben poslanec kongresa ni posvetoval o tej neposredni napovedi. Danes sem prosil ministra za obrambo in predsednika skupnih načelnikov, da zadržita kakršno koli odločitev, dokler ne bomo o njej razpravljali," je v izjavi dejal demokratski senator Patrick Leahy iz Vermonta. "Trenutna politika, ki omejuje uporabo tega v celoti neselektivnega orožja na Korejskem polotoku, je vrhunec skoraj 30-letnih postopnih korakov, ki sta jih po obsežni analizi in posvetovanju naredili tako demokratična kot republikanska uprava, v smeri vse večjega globalnega soglasja, da bi protipehotne mine morali prepovedati," je dodal dolgoletni borec proti minam Leahy.

Uradniki Pentagona so za CNN sporočili, da se je Trumpova administracija tako odločila po pregledu, ki ga je leta 2017 sprožil takratni obrambni minister Jim Mattis, ki je ugotovil, da prejšnja prepoved uporabe kopenskih min zunaj Koreje "povečuje tveganje za uspeh misije" in lahko poveča možnosti za ameriške žrtve. Nova politika, ki jo priporoča Pentagon, naj bi omogočila operativno uporabo kopenskih min le, če imajo funkcijo 30-dnevnega samouničenja ali samoaktivacije, kar pomaga pri preprečevanju civilnih žrtev. Nova politika bi omogočila tudi razvoj, proizvodnjo in nabavo kopenskih min le, če imajo te lastnosti.

Številne mine najdejo civilisti še dolgo časa po koncu konflikta. Podobno se je zgodilo tudi v Mariboru, ko je moški v gozdu iz Maribora proti Miklavžu našel dva kosa neeksplodiranih ubojnih sredstev, in sicer odskočni mini.

Po podatkih nevladne organizacije Landmine Monitor so v letih 1999–2018 mine zahtevale več kot 130.000 žrtev, večina umrlih pa je bila civilistov. Številne smrti civilistov, ki so jih povzročile mine, so se zgodile leta po koncu konflikta, v katerem je bilo orožje prvič uporabljeno. Njihova široka uporaba, zlasti v več afriških konfliktih, je pomagala zagnati globalno gibanje, ki je zahtevalo odstranitev in prepoved kopenskih min v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

"Trumpova politika je korak nazaj v preteklost, tako kot številne druge njegove odločitve, in pošilja ravno napačno sporočilo tistim, ki se trudijo, da bi svet rešili kopenskih min," je dejala Jody Williams, ki je leta 1997 skupaj z Mednarodno kampanjo za prepoved protipehotnih min prejela Nobelovo nagrado za mir.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
01. 02. 2020 16.21
+1
Ni čudno da ima Trump toliko podpore v Sloveniji.
Tago
01. 02. 2020 13.53
+12
Evo s cim se ukvarja tramp, ubijanje, povzrocanje beguncev, mafije ki z begunci sluzijo. Vse načrtovano, da nekateri bogatijo.
Uporabnik1046796
01. 02. 2020 12.35
+14
Trumpek, nisi gladek!
janezpodre
01. 02. 2020 12.11
+9
Bravo USA in Trump. Ko bo naš Ivan prišel ponovno h koritu, bodo vsakovrstne mine v prosti prodaji. Država jih bo kupila za okrasitev Kolpe, naprodaj pa bodo tudi posameznikom, rec. lastnik gozda jih bo lahko nastavil, da prepreči gobarjem in nabiralcem kostanja plenitev težko pridelanih gob in kostanja,tudi na svojih parcelah, 80 cm od ceste bomo lahko nastavljali, da nam mački ne bodo srali po rožcah in vse drugo kar si miroljubni Slovenci zaželijo in kar jim bo predvsem prišlo prav v splošno razširjenih, ljubečih, medsosedskih odnosih. Seveda pa bo provizija pri nakupu te ameriške robe izročena ob neznanem času, na neznani prstenjakovi, neznano znani osebi.
Heretik1
01. 02. 2020 11.34
+18
Američani v Evropi niso dobrodošli!
User1538643
01. 02. 2020 11.24
+11
Kar so desetletja ustvarjali in branili, je in bo v hipu odstranil.
jankomat
01. 02. 2020 09.57
+52
kaj pri amerjih sploh še drži,saj se na nič ne moreš zanesti,kar vse po vrsti preklicujejo ,evropa pa je tiho.Ko bi vsaj nekdo nastavil mine v ameriki,da bi videli kako ubijalskoorožje je toi!
proofreader
01. 02. 2020 09.52
+56
Amerikanci so znani po ubijanju civilistov. Na Laos so zmetali milijone bomb, ki še dandanes ubijajo otroke, čeprav niso bili z njimi v vojni.
ficfiric 1
01. 02. 2020 09.46
+25
pa ta hotelir se res spozna na vse...danes je res ze vsak pajac car na vseh podrocjih sam da ima kravato pa par sposojenih miljard na trr-ju... evo nasemu tislerju mankajo sam miljoni pa ga bi vsi vkljucno z desnaki kovali v zvezde... tak pa ni kul ker ni miljarder.. bvahahahaha
KavčStrokovnjak
01. 02. 2020 10.02
+32
Na kaj se on spozna? Laž in kraja sta njegovo drugo ime. Še lastnega jezika ne zna, kaj šele osnovno znanje zgodovine in geografije. Kaj ti bo ves denar sveta če si pa Za bit kot žebelj v tramu.
Krematorij666
01. 02. 2020 10.04
+1