V ZDA se vrstijo pozivi k bojkotu televizije CNN, ker so v sredo nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa povabili na javno tribuno v Manchestru v zvezni državi New Hampshire. In to le dan po tem, ko ga je newyorška porota v civilni tožbi spoznala za krivega spolnega napada in obrekovanja kolumnistke E. Jean Carroll. Mnogi so na družbenih omrežjih opozorili, da je skrajno neodgovorno, da so Trumpu s tem dali prostor za nadaljnje širjenje laži in blatenje.
"Ali torej CNN odobrava spolni napad?" se je spraševal eden od uporabnikov na Twitterju.
"Zelo dobro, da so dali Trumpu še eno priložnost, da znova degradira žensko v živo na nacionalni televiziji," pa je bil sarkastičen drugi komentar.
Politični analitiki so sicer do včerajšnjega nastopa ocenjevali, da Trump v tej kampanji preizkuša novo strategijo, ki je bolj umirjena in manj dramatična. A je 76-letnik v zadnjem pogovoru s CNN-ovo voditeljico Kaitlan Collins pokazal, da je še vedno ista oseba, kot je bil pred volitvami leta 2016, med štiriletnim mandatom in po porazu na volitvah leta 2020.
Odločitev newyorške porote je Trump v pogovoru za CNN označil za lažno novico. Vztrajal je, da Carrollove sploh ne pozna, čeprav je skoraj v isti sapi povedal, da sta bila skupaj na fotografiji. Kolumnistko je tudi označil kot noro.
Vztraja pri zavračanju izida volitev leta 2020, napadalce na kongres bi pomilostil
Svoj čas pred malimi ekrani je Trump izkoristil tudi za to, da je ponovil svoje stare laži. Vztrajal je, da so bile volitve leta 2020 prirejene v korist Joeja Bidna, čeprav so državni in zvezni volilni uradniki, sodelavci njegove kampanje in Bele hiše ter več deset sodišč, vključno z republikanskimi sodniki, zagotovili, da ni nobenih dokazov, ki bi podprli takšne trditve.
Prav tako ni pokazal nobenega kesanja zaradi napada njegovih privržencev na kongres, ampak je celo ozmerjal policista, ki je ubil eno od napadalk. Napovedal je, da bi na položaju predsednika velik del napadalcev pomilostil.
Svojemu nekdanjemu podpredsedniku Miku Penceu, ki je bil tarča napada, ker ni hotel razveljaviti izidov volitev, se Trump ne bi opravičil. "Menim, da ni bil v nikakršni nevarnosti," je dejal in ponovil svoje prepričanje, da je bil pravzaprav Pence tisti, ki je bil kriv, ker ni razveljavil volitev.
Pogovor je dal vedeti tudi, da bi ob morebitnem podobnem scenariju na prihajajočih volitvah znova počel enako. V svojem nastopu na CNN se namreč ni želel zavezati, da bo sprejel izide naslednjih volitev. Dejal je namreč, da bo to storil le, če bo menil, da gre za poštene volitve.
Trump se je izmikal jasnemu odgovoru na vprašanje glede morebitne zvezne prepovedi splava, če bo znova izvoljen. Dejal je, da bi se glede zakona pogajal tako, da bi bili vsi zadovoljni. Zaveda se namreč, da prepoved med Američani ni priljubljena v tolikšni meri kot med republikanci. Je pa podal številne lažne trditve o splavu, med drugim je dejal, da se jih izvaja pri devetih mesecih.
Koga podpira Trump: Ukrajino ali Rusijo?
Od Trumpa so želeli izvedeti tudi, koga podpira v vojni v Ukrajini. "Ne razmišljam v smislu zmage in poraza," je odgovoril. Prepričan je, da če bi bil on še vedno predsednik ZDA, se vojna sploh ne bi začela. Sedaj pa bi jo sam rešil v enem samem dnevu.
Prav tako ni želel povedati, ali meni, da je ruski predsednik Vladimir Putin vojni zločinec, kot mu očita Mednarodno kazensko sodišče.
Trump se je najbolj razhudil, ko mu je voditeljica razlagala, da po zakonu ne bi smel odnesti s seboj zaupnih dokumentov iz Bele hiše. Trump jo je pri tem označil za grdo osebo in vztrajal, da je imel pravico odnesti dokumente, ter brez dokazov ponavljal, da jih je odnesel tudi Barack Obama, Joe Biden pa da naj bi jih nesel v kitajsko četrt.
Biden se je na Trumpov nastop odzval na Twitterju, kjer je Američane vprašal, ali si res želijo še štiri leta tega, kar so gledali. Demokrati se sprašujejo, ali je prav, da človek, ki še naprej širi laži o svojem porazu na volitvah leta 2020, dobi prostor na televiziji v času največje gledanosti. Republikanci pa se čudijo, zakaj se pojavlja na televiziji, ki jo nenehno napada.
Televizija CNN si je prislužila veliko kritik tudi zato, ker je Trumpu omogočila javni nastop brez nasprotnika v dvorani. V dvorani je pogovor spremljalo 400 Trumpovih podpornikov, vprašanja pa so mu zastavljali le naklonjeni volivci.
Analitiki televizije CNN so kasneje ugotavljali, da je Trump navdušil naklonjene republikanske volivce, slabše pa naj bi se odrezal pri ključnih neodločenih volivcih, brez katerih leta 2024 ne bo mogel znova osvojiti predsedniškega položaja.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.