V nedeljo je v New Orleansu glavne republikanske donatorje nagovoril nekdanji predsednik ZDA Donald Trump. "Naša vojaška letala F-22 bi lahko prekrili s kitajskimi zastavami in bombardirali Rusijo. Nato bi rekli, da je to storila Kitajska, ne mi. Oni se bodo začeli prerekati med sabo, mi pa bomo sedeli in gledali," je navedeno v avdiozapisu, ki ga je objavil novinar Washington Posta.
Publika se je smejala, poroča časnik. A čeprav je šlo morda le za šalo, ugledni strokovnjaki opozarjajo, da bi bilo to hudo kršenje mednarodnega prava. "Uporaba zastave neke druge države, ki sploh ni udeležena v konfliktu, je prepovedana," je za Washington Post pojasnila Laurie R. Blank, profesorica na pravni fakulteti univerze Emory.
Tudi drugi strokovnjaki pravijo, da je ideja, ki jo je predlagal Trump, neprimerna, hkrati pa tudi neumna. "Morda bi to za hip res povzročilo zmedo med ruskimi silami, vendar bi po pregledu video posnetkov hitro ugotovili za čigava letala gre," je poudaril še en pravni strokovnjak William C. Banks z univerze Syracuse. Rosa Brooks z univerze Georgetown pa je opozorila, da bi v nekaterih okoliščinah takšno dejanje lahko označili tudi za vojni zločin.
Ameriški republikanci se oddaljujejo od Trumpovega navdušenja nad Putinom
Medtem je bivši podpredsednik ZDA Mike Pence dejal, da v vrstah republikanske stranke ni prostora za tiste, ki opravičujejo ruskega predsednika Vladimirja Putina, s čimer je mislil na Trumpa, ki je Putina ob izbruhu vojne v Ukrajini hvalil kot genialnega človeka.
Republikanci se po uvodnih zadržanih reakcijah počasi le prebujajo ob dejstvu, da jim pri vojni v Ukrajini ne bi bilo treba iskati krivca. Tudi televizija Fox News, kjer so nekateri voditelji odkrito navijali za Putina in Rusijo, je obrnila ploščo.
Nekdanji državni sekretar ZDA Mike Pompeo nič več ne ponavlja uvodnih pohval Putina, Trump gre iz skrajnosti v skrajnost in je nazadnje predlagal, da bi lahko izzvali veliko vojno med Rusijo in Kitajsko, da bi bil mir.
Pence, vodja senatne manjšine Mitch McConnell, Lindsey Graham in ostali vodilni republikanci odkrito kritizirajo Putina, ker je napadel suvereno državo, vendar pa ob tem vseeno najdejo prostor za kritiziranje sedanjega predsednika ZDA Josepha Bidna.
Ta naj bi naredil prav vse narobe, čeprav pa sami česa boljšega doslej še niso predlagali.
Pence je govoril v petek donatorjem v New Orleansu za zaprtimi vrati, njegove izjave pa so pricurljale v javnost šele v nedeljo. Dejal je, da ni prostora med republikanci za tiste, ki opravičujejo Putina. Prostor naj bi bil le za zagovornike svobode.
"Ni naključje, da je Rusija čakala do leta 2020, da napade Ukrajino. Šibkost spodbuja zlo in obseg zla po Ukrajini, kar veliko pove o našem predsedniku," je Bidna ošvrknil Pence.
McConnell je za televizijo Fox News povedal, da ne sme biti nobene zmede glede Putina. "Putin je surovež, je morilec, ki divja, vendar pa se to zanj ne bo dobro končalo," je dejal senator iz Kentuckyja.
Ameriški demokrati Bidnovo politiko do Ukrajine podpirajo, levi komentatorji pa zavračajo Trumpove trditve, da si Putin pod njim ni upal napasti Ukrajine.
Opozarjajo, da mu tega ni bilo treba, saj je Putinovo delo z vnašanjem razdora v zvezo Nato in ogrožanje odnosov z Ukrajino zelo uspešno opravil kar Trump sam. Zaradi izsiljevanja Ukrajine, naj uvede preiskavo Bidna v zameno za vojaško pomoč, si je potem prislužil ustavno obtožbo.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.