"Izrael bi območje Gaze ob koncu spopadov predal ZDA. Palestinci bi bili takrat že preseljeni v veliko varnejše in lepše skupnosti z novimi in modernimi domovi v regiji. V resnici bi jim to dalo priložnost, da bi bili srečni, varni in svobodni," je svojo sredino izjavo o ameriškem prevzemu Gaze ponovil ameriški predsednik Donald Trump.
Kot je dejal, bi ZDA "v sodelovanju z velikimi razvojnimi ekipami z vsega sveta počasi in previdno začele graditi enega največjih in najbolj spektakularnih razvojnih dogodkov te vrste na Zemlji". Ob tem pa je dodal, da za to ne bi potrebovali vojske, sledila pa da bi stabilnost v regiji.
Načrte je Trump ponovil kljub mednarodnemu ogorčenju in kritikam, ki jih je povzročil s svojim sredinim nastopom. Številne države, med njimi tudi Slovenija, so obsodili njegovo " ignoranco zgodovine palestinskega ljudstva oz. geopolitičih dejstev".
Združeno kraljestvo pa je danes ponovilo, da na prisilno preselitev Palestincev ne bodo pristali. Ministrica za enakopravnost spolov Anneliese Dodds je povedala, da bo Združeno kraljestvo "nasprotovalo kakršnim koli prizadevanjem za prisilno preselitev Palestincev v Gazi v sosednje arabske države". Dodala je, da mora prihodnost Gaze določiti palestinsko prebivalstvo, mnenje britanske vlade pa je, da je enklava sestavni del prihodnje palestinske države, "s Palestinci, ki poleg Izraelcev živijo v miru in varnosti".
Slednje je po njenih besedah v telefonskem pogovoru s Trumpom minuli teden poudaril tudi britanski premier Keir Starmer.
Zunanji minister Združenega kraljestva David Lammy je že včeraj zagotovil zavezanost Britanije k rešitvi dveh držav. "Videti moramo, da Palestinci živijo in napredujejo v svojih domovinah v Gazi in na Zahodnem bregu," je dejal.
Pirc Musarjeva: Prisilne deportacije spadajo med zločine proti človeštvu
Ogorčena je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. "Zgodovina beleži številne primere prisilnih masovnih migracij in deportacij ljudi z njihovih domov. Osupla sem, zavedajoč se, da prisilne deportacije spadajo med zločine proti človeštvu, da se danes takšne prakse ne samo dopuščajo, ampak celo predlagajo kot rešitev mednarodnih problemov," je sporočila.
Poudarila je, da bi prisilna selitev oz. deportacija Palestincev iz Gaze pomenila grobo teptanje temeljne civilizacijske pridobitve sodobne mednarodne skupnosti - pravico držav in narodov, da sami odločajo o svoji usodi. "To pravico so, tudi s podporo mednarodne skupnosti, uspešno uveljavili Judje z oblikovanjem Izraela. Enako možnost je treba dati Palestincem, da bodo lahko varno in dostojno živeli na svoji zemlji," je poudarila.
Javnost je pozvala k odločnemu nastopu proti politiki in politikam razvrednotenja te pridobitve ter dodala, da lahko t. i. rešitve palestinskega "problema", kot ga podpira aktualna izraelska vlada, že jutri postanejo rešitve "problema" katerega koli naroda na svetu. "Tega civilizirana mednarodna skupnost ne sme dovoliti," je jasna.
"Kot predsednica države, katere narod je sam v svoji zgodovini utrpel razkosanje in množične deportacije, zavračam vse predloge, ki so v hudem neskladju z mednarodnim pravom oziroma se lahko celo uvrstijo med zločine proti človeštvu. Slovenija se je glede Palestine jasno opredelila - Palestinci si zaslužijo svoj obstoj kot narod, z lastno državo. Ta naj enakopravno z Izraelom in vsemi ostalimi državami suvereno začrta svojo prihodnost," je še zaključila.
Že včeraj so se na napovedi Trumpa odzvali tako v Socialnih demokratih, Levici, na zunanje ministrstvu, kritiko pa je ameriškemu predsedniku namenila tudi ministrica Tanja Fajon.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.