Po razglasitvi rezultatov so v Washingtonu in številnih drugih mestih izbruhnila spontana slavja Bidnovih podpornikov. Američani prepevajo, vzklikajo, slišati je glasbo, odpiranje šampanjcev, hupanje avtomobilov, vihrajo ameriške zastave in napisi Biden - Harris. Na drugi strani pa so Trumpovi privrženci jezni, saj verjamejo, da je prišlo do volilnih nepravilnosti v korist demokratom.
Trump je jasno povedal, da bo po plazu tožb proti glasovnicam, ki so bile poslane po pošti, s konservativno večino ameriškega vrhovnega sodišča poskušal presoditi v svojo korist. Poleg tega lahko z zavlačevanjem priznanja poraza še naprej zbira denar za kampanjo, ki ga bo lahko porabil tudi za tožbe.
Tehnično je trenutno najpomembnejša oseba upraviteljica Uprave splošnih služb Emily Murphy, ki je pristojna za potrditev zmagovalca volitev. Šele nato bo lahko ta sprožil postopek prenosa oblasti. Murphyjeva lahko čaka do 14. decembra, ko bodo svoje rekli elektorji, kar pa bi Bidnovo tranzicijo precej otežilo in zavleklo, poroča STA.
Tudi Trump ne kaže znakov, da bi rad sodeloval pri mirnem prenosu oblasti, kar po besedah namestnika nadzorne organizacije za odgovornost in etičnost (CREW) Donalda Shermana nakazuje na to, da je predsednik pripravljen "sabotirati" prehodni proces, poroča Independent. Predsedniške prehodne dokumente, ki jih je treba predložiti kongresu, so namreč oddali prepozno in šele po tožbi, poleg tega pa so bili zelo skopi, še poroča časnik.
Na dan, ko so razglasili njegov poraz: Njegova ramena so bila spuščena, glava pa povešena
Trumpa sicer redno spremlja skupina novinarjev, ki ga po štirih letih vodenja države že precej dobro pozna. "V zadnjih štirih letih sem predsednika videla na dobre in slabe dni, toda 7. november, dan, ko je izgubil na volitvah, je bil dan kot še noben doslej," je zapisala BBC-jeva Tara McKelvey.
V soboto se je Trump, oblečen v črno vetrovko, temne hlače in belo kapo z napisom "Make America Great Again", okoli 10. ure odpravil do svojega golf kluba Trump National v Sterlingu v Virginiji, približno 40 kilometrov od Bele hiše. Dopoldne je sicer preživel na družbenih omrežjih, na katerih je pisal o volilnih goljufijah.
Kot opisuje novinarka, je bil Trump takrat pokončen in poln upanja, lep dan pa je nameraval preživeti v klubu. Okoli 11.30 so ameriški mediji začeli poročati o tem, da je zmagal Biden. Novinarji, pa tudi Trumpovi uslužbenci, ki so bili v skupnih prostorih, so neučakano pričakovali njegov odziv. "Minevale so minute, nato ure," je zapisala.
Trump si je vzel svoj čas, po mnenju novinarke zato, ker je bil v klubu vendarle obdan s prijatelji, pred klubom pa je bila množica njegovih podpornikov, ki so med drugim držali napise: "prenehajte z goljufijo" in po zraku vihteli zastave z motivi vsemogočnega Trumpa. Pred Belo hišo pa ga je čakala druga množica. Množica, ki je proslavljala njegov poraz. Ta je v zrak držala napise, na katerih je pisalo: "Ti si izgubil, mi vsi pa zmagali". Ljudje so trobili in se posmehovali.
Ko so se vrnili v Belo hišo, je predsednik vstopil skozi stranska vrata, ki jih sicer predsedniki redko uporabljajo. "Njegova ramena so bila spuščena, glava pa povešena," je zapisala novinarka in dodala, da je novinarjem, ko jih je zagledal, pokazal dvignjen palec. "Bila je polovična gesta, roke ni dvignil visoko in tudi pesti ni stisnil, kot to po navadi naredi," je dodala.
Kot je še zapisala, je bil Trump na to usodno soboto v živo povsem druga oseba kot na Twitterju.
KOMENTARJI (1618)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.