Po okrog 20 odstotkih preštetih glasov je imel Donald Trump prednost pred nekdanjo guvernerko Južne Karoline Nikki Haley z okrog 60 proti okrog 40 odstotki glasov. To je malce manjša razlika, kot so napovedovale ankete, vendar Trumpova zmaga ni bila vprašljiva in po razglasitvi zmagovalca so vsi čakali le še to, ali bo Haleyjeva po porazu v domači državi odstopila od nadaljevanja kandidature.
Trump je doslej zlahka zmagal na strankarskih volitvah ali zborovanjih v Iowi, New Hampshiru in Nevadi, sedaj pa še v Južni Karolini in je na zanesljivi poti, da se novembra na predsedniških volitvah pomeri s podobno skoraj zanesljivim zmagovalcem demokratskega procesa izbire predsedniškega kandidata, predsednikom ZDA Joejem Bidnom.
"Dobili smo 40 odstotkov glasov, kar ni 50 odstotkov, ampak ni drobiž. Že tedne govorim, da je veliko volivcev, ki si želijo alternative, in bom nadaljevala s kandidaturo ne glede na Južno Karolino. Sem ženska, ki drži besedo," je dejala nekdanja Trumpova veleposlanica pri ZN in navdušila privržence.
"Ne verjamem, da lahko Trump premaga Bidna. Ne bom odstopila od boja, ko velika večina Američanov ne odobrava ne Bidna ne Trumpa. Južna Karolina je šele četrta zvezna država in v naslednjih desetih dneh bodo svoje povedali volivci v 21 državah in ozemljih. Imajo pravico do izbire, ne pa do volitev v sovjetskem slogu z enim samim kandidatom," je dejala.
Napovedala je, da gredo prihodnji teden v Michigan, kjer bodo v torek, 27. februarja, strankarske volitve republikancev in demokratov.
Trump je v zmagoslavnem nagovoru podpornikom dejal, da republikanska stranka še nikoli doslej ni bila tako enotna. Podpornikom je predstavil republikanskega senatorja iz Južne Karoline in enotnosti je bilo konec, saj so izbruhnili glasni izrazi neodobravanja.
"Ne, ne. Rad ga imam, je dober človek," je Trump pomirjal množico glede senatorja, ki ga je leta 2016 hudo žalil, nato postal njegov zvest privrženec, vendar le tja do napada na kongres 6. januarja 2021, nakar se je za nekaj časa oddaljil od Trumpa, nato pa spet hitro vrnil. Do nedavnega velik podpornik Ukrajine Lindsey Graham je celo glasoval proti dodatni pomoči za Kijev v vojni proti Rusiji.
"Amerika, tvoje nočne more bo kmalu konec," je dejal Graham, vendar se žvižgi niso umirili. Trump je nato pohvalil predsednika republikanske stranke Južne Karoline Drewa McKissicka, a spet povzročil žvižge. "Kot kaže, imamo skupino ljudi z zelo opredeljenimi stališči," je dejal Trump, ki na svojih dogodkih doslej takšnih izpadov ni doživljal.
Kljub izbruhom pa Trump ostaja na zanesljivi poti do osvojitve republikanske nominacije. Za potrditev na nacionalni konvenciji julija v Milwaukeeju potrebuje 1215 delegatov. Doslej jih je osvojil 101, Haleyjeva pa 17, poroča televizija NBC.
Biden je na demokratski strani osvojil vseh 91 delegatov, ki so bili doslej na voljo, za zmago na konvenciji avgusta v Chicagu pa jih potrebuje 1968. Biden se bo v Michiganu soočil z opozicijo demokratskih volivcev arabskega izvora, ki so jezni nanj zaradi podpore Izraelu v času uničevanja Gaze. Na strankarskih volitvah nameravajo izraziti svojo jezo s pripisom na glasovnico "neopredeljen".
Bidna od začetka izraelske vojne v Gazi spremljajo protesti, ameriški mediji pa objavljajo trditve neimenovanih predstavnikov vlade, da je zelo jezen na izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Vendar tega javno doslej še ni povedal in nasprotniki vojne upajo, da bodo volitve v Michiganu za Bidna budnica.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.