
Nov ukrep je ameriški predsednik v nedeljo napovedal novinarjem na krovu svojega predsedniškega letala, na poti na tekmo Super bowla v New Orleansu. "Vse jeklo, ki prihaja v ZDA, bo imelo 25-odstotno carino," je dejal. Dodal je, da bo to veljalo tudi za aluminij.
Največja dobaviteljica tako jekla kot aluminija v ZDA je Kanada. Veliko jekla v državo dobavijo še Brazilija, Mehika in Južna Koreja.
Trump je že v času svojega prvega mandata leta 2018 uvedel podobne carine; za jeklo so znašale 25 odstotkov, za aluminij pa 10 odstotkov. Z več državami, vključno s Kanado in Mehiko, je leto pozneje dosegel dogovor o njihovi odpravi, za EU pa so ostale v veljavi do leta 2021, ko je predsedniški položaj prevzel Joe Biden.
V nedeljo je ameriški predsednik napovedal še, da bo prav tako ta teden naznanil "recipročne carine". Z njimi naj bi ameriške uskladili s tistimi, ki jih posamezne države obračunavajo za uvoz proizvodov iz ZDA. "Za tiste, ki izkoriščajo ZDA, bomo uvedli recipročne carine," je dejal. "To bo krasno za vse, vključno z drugimi državami," je dodal. Podrobnosti ni podal, naj pa bi jih predstavil v torek ali sredo.
Trump je sicer že v začetku meseca napovedoval uvedbo carin v višini 25 odstotkov na vse kanadske in mehiške izdelke, a je kasneje načrt preložil za 30 dni. Za Kitajsko pa je uvedel 10-odstotno povišanje carin, ki velja od torka. Kitajska se je odzvala s svojimi carinami na nekatere ameriške proizvode.
S carinami je Trump je že zagrozil tudi Evropski uniji, pri čemer se je skliceval na pritožbe zaradi ukrepov EU proti ameriškim tehnološkim podjetjem in primanjkljaja v blagovni menjavi.
EU doslej ni bila uradno obveščena o uvedbi ameriških carin
Evropska komisija doslej ni bila uradno obveščena o uvedbi dodatnih ameriških carin na blago iz EU, so danes v odzivu na napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi 25-odstotnih carin na ves uvoz jekla in aluminija v ZDA sporočili v Bruslju. Zagotovili so, da bodo zaščitili interese evropskih podjetij in potrošnikov.
"Doslej nismo prejeli uradnega obvestila o uvedbi dodatnih carin na blago iz EU. Ne bomo odgovarjali na splošne napovedi brez podrobnosti ali pisnega pojasnila. EU ne vidi razlogov za uvedbo carin na izvoz iz unije. Zaščitili bomo interese evropskih podjetij, delavcev in potrošnikov pred neupravičenimi ukrepi," so davi navedli na Evropski komisiji.
V splošnem so dodali, da bi bila uvedba carin nezakonita in ekonomsko kontraproduktivna, predvsem glede na močno povezane proizvodne verige EU in ZDA. Poudarili so še, da gre pri carinah v bistvu za davke, tako da bi ZDA z uvedbo carin obdavčila svoje lastne državljane, povečala stroške podjetij in spodbudila inflacijo. Poleg tega carine krepijo gospodarsko negotovost ter ovirajo integracijo globalnih trgov, so zapisali v Bruslju.
Kasneje je tiskovni predstavnik komisije Olof Gill na redni novinarski konferenci poudaril, da v Bruslju nasprotujejo neupravičenim oviram svobodne in pravične trgovine in da so zavezani zagotavljanju enakih konkurenčnih pogojev.
"Ostajamo zavezani konstruktivnemu dialogu z ZDA in vsemi drugimi trgovinskimi partnerji. Vedno bomo pripravljeni na resne pogovore, da bi našli pravične in vzajemne rešitve, ki spoštujejo naša partnerstva in načela odprte trgovine. Čas je za sodelovanje, ne konfrontacijo," je povedal Gill.
Poudaril je še, da sta EU in ZDA vzpostavili trdno ekonomsko partnerstvo in da bi carine pod vprašaj postavile duh sodelovanja v teh odnosih. Zadnji dostopni podatki po njegovih besedah kažejo, da so ZDA leta 2023 v EU izvozile za 346,5 milijarde evrov blaga, uvozile pa za 502,3 milijarde evrov. Na področju storitev pa je vrednost izvoza iz ZDA v EU znašala 396,4 milijarde evrov, vrednost uvoza iz EU pa 292,4 milijarde evrov.
Trgovinski odnosi med unijo in ZDA bodo po pričakovanjih tudi ena od osrednjih tem torkovega srečanja predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen z ameriškim podpredsednikom JD Vanceem v Parizu.
Na Trumpove grožnje so se odzvali tudi v nekaterih državah članicah EU. Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot je tako na vprašanje, ali bosta Francija in EU v odziv na carine, ki jih je napovedal Trump, sprejeli povračilne ukrepe, odgovoril pritrdilno.
"Seveda, to ni presenečenje. To je Donald Trump storil že leta 2018. Tedaj smo sprejeli enake povračilne ukrepe. To bomo storili znova," je Barrot v pogovoru za francosko televizijo TF1 spomnil na dogajanje v času prvega predsedniškega mandata Donalda Trumpa.
Nemški gospodarski minister Robert Habeck je medtem poudaril, da se mora EU na morebitne ameriške carine odzvati "enotno in odločno". "Pripravljeni smo na to," je povedal. Obenem se je zavzel za nadaljnje sodelovanje EU z ZDA, ki koristi obema stranema, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.