Kanadski premier se je na brifingu v povezavi z aktualnim stanjem glede novega koronavirusa znašel tudi v situaciji, ko je moral odgovoriti na vprašanje, kaj si misli o ravnanju ameriškega predsednika Donalda Trumpa ob protestih, ki divjajo v ZDA zaradi umora neoboroženega, temnopoltega Georgea Floyda.
Trudeaujev odziv je pritegnil pozornost številnih medijev in uporabnikov družbenih omrežjih, saj je ob vprašanju zastal za več kot 20 sekund, vmes že poskusil spregovoriti, a je umolknil. Ko je zbral besede, je dejal: "Vsi z grozo in tesnobo opazujemo, kaj se dogaja v Združenih državah."
"To je čas, da se ljudje povežejo. To je čas, da prisluhnemo in razumemo, kakšna nepravičnost še vedno obstaja kljub napredku skozi leta in desetletja," je dejal Trudeau in hitro usmeril pozornost na Kanado in njihov problem z rasizmom. Novinar ga je še enkrat prosil za komentar Trumpovih dejanj, on pa je odgovoril: "Kot kanadski premier je moja naloga, da se postavim za Kanadčane."
Trudeau sicer že dolgo opozarja na problem rasizma, a njegova kampanja za ponovno izvolitev se je skoraj klavrno končala, ko so se pojavile njegove stare fotografije, na katerih ima obraz in roke pobarvane v črno, oblečen pa je v Aladina. Ko so ga novinarji vprašali, zakaj meni, da si zasluži ostati na položaju, je Trudeau odgovoril: "Prosim Kandačane, naj mi odpustijo to, kar sem naredil."
Namestnica premierja Chrystia Freeland, nekdanja novinarka, je ločeno od Trudeauja ločeno zagovarjala ameriške novinarje, ki so tarča policije, pa tudi nekaterih protestnikov. "Novinarji niso sovražniki ljudi, novinarji so v službi ljudi," je dejala na tiskovni konferenci.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.