Trije Slovenci, ki so bili v Afganistanu službeno – delali so za zasebno varnostno službo – so se vkrcali na ameriški evakuacijski letali. Eden je Afganistan zapustil že včeraj, dva pa danes v zgodnjih jutranjih urah. Potovali naj bi v Katar.
Ministrstvo RS za zunanje zadeve (MZZ) je sicer razpolagalo z neuradnimi informacijami, da naj bi se na letalo v Kabulu, ki je vzletelo v smeri Katarja, ponoči vkrcala dva slovenska državljana, še en Slovenec pa da ostaja v Afganistanu.
Kot kaže, si je Slovenec, ki naj bi odpotoval že prej, premislil in ostaja v državi. Po naših informacijah pomaga reševati. Tudi N1 je poročal, da tam skrbi za varnost delegacije EU in bo v državi ostal, dokler ne bo poskrbel za evakuacijo sodelavcev.
Eden od slovenskih državljanov je odhod iz Kabula na krovu ameriškega letala dokumentiral tudi na svojem družbenem profilu. Glede na posnetek več ljudi sedi na tleh.
Na MZZ še pojasnjujejo, se slovenski državljani niso obrnili nanje za pomoč, evakuacijo pa ureja njihov delodajalec.
Slovencem se je do letališča v Kabulu – kljub kaosu in izrednim razmeram, ki so vladale tam – uspelo prebiti včeraj dopoldne, nato so počakali v 'zeleni coni'. Od hotela v bližini letališča pa do končnega cilja so sicer potrebovali kar pet ur, na kontrolnih točkah so namreč že bili talibani. Ti pa naj bi po informacijah Admirja Barčiča – ki je vez med slovensko trojico in domovino – celo pomagali narediti prostor za konvoj, da so lahko šli mimo.
Nekateri sodelavci Slovenske vojske še v Kabulu
V glavnem mestu Afganistana pa je včeraj bilo še vedno nekaj sodelavcev Slovenske vojske. Kot je povedal obrambni minister Matej Tonin, je njihovo število, vključno z ožjimi družinskimi člani, manjše kot 20. Nekaterim je že uspelo zapustiti državo skupaj z Italijani, ki jim je prav tako uspelo organizirati evakuacijske lete. Težava dogovarjanja za evakuacijske lete je sicer tudi v tem, da se situacija spreminja iz ure v uro, logistično usklajevanje pa je zato oteženo.
Po zaostritvi razmer v Afganistanu, ko so talibani v nedeljo zavzeli še prestolnico Kabul in sedaj nadzorujejo državo, so se številni tuji državljani in Afganistanci množično podali proti letališču, kjer čakajo na evakuacijo. Predvsem nekdanji sodelavci tujih sil se bojijo za svoja življenja. Več držav je že začelo pospešeno evakuirati svoje državljane in afganistanske sodelavce. Tudi na Slovenijo se je nedavno za pomoč obrnilo več afganistanskih državljanov, ki so sodelovali s Slovensko vojsko.
Obrambni minister Matej Tonin je včeraj pojasnil, da gre za nekaj manj kot 20 afganistanskih državljanov. Afganistanski sodelavci slovenske vojske so že imeli možnost, da se skupaj s svojimi družinami umaknejo na varno skupaj z italijansko vojsko, kar da je velika večina izkoristila. Nekateri pa so še ostali v Afganistanu in Slovenija v zadnjih dneh intenzivno ureja logistične podrobnosti, da bi jim omogočila varen umik iz države, je še dejal Tonin.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.