"Že ob šestih zjutraj so se v gašenje vključile zračne sile. Tam, kjer še vedno gori, je teren nedostopen, zato gasijo kanaderji. Ne vemo, kako se bo požar razvijal naprej, saj veter ves čas spreminja smer in razvoja dogodkov ni mogoče predvideti," so za hrvaško tiskovno agencijo Hina povedali gasilci, ki dodajajo, da je zdaj na terenu videti predvsem dim.
Vso noč so se gasilci osredotočali predvsem na območje Labišnice, kjer kar ne neha goreti. A kot poroča Slobodna Dalmacija, ogenj vsaj za zdaj ne ogroža hiš in ljudi. Čeprav gre za res veliko pogorelo površino, po prvih ocenah materialna škoda ne bo velika. Gre namreč na območje makije, kjer rastejo predvsem trava in dišavnice.
Poleg lastnega napora gasilci velike upe polagajo tudi v vremensko napoved, ki za četrtek na širšem območju Splita (končno) obeta dež.
Iskra nazadnje zaprla tudi letališče
Po ugotovitvah preiskovalcev naj bi požar povzročila gradbena dela na širšem območju naselja Seget Gornji. Med deli naj bi se poškodoval daljnovod, kratek stik na njem pa je ustvaril iskro, ki naj bi povzročila ta obsežen požar.
Zaradi omenjenega požara so morali vmes za nekaj časa zapreti Jadransko magistralo in celo splitsko mednarodno letališče, kar je povzročilo kaos v že tako (pre)polnem mestu, ki so ga v zadnjih dneh turisti povsem preplavili.
Tako je bil del gostov prisiljen ostati v Splitu en dan več, saj se niso mogli vkrcati na letalo za domov ali pa niso mogli nadaljevati svoje poti naprej proti otokom, saj pozno zvečer določene trajektne linije niso več vozile.
Slovenska pomoč Makedoncem
Gori tudi v Grčiji, pa tudi v Severni Makedoniji, kjer so zaprosili za mednarodno pomoč. Tja tako odhaja enota 46 pripadnikov civilne zaščite za gašenje požarov v naravnem okolju s 16 vozili, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.