Pensilvanija je ključna zvezna država, v kateri bi moral Trump prek sodišč doseči zavrnitev več kot 45.000 glasovnic po pošti, ki so pomagale demokratskemu tekmecu do zmage. Tožbo naj bi zasnovali na trditvi poštnega delavca Richarda Hopkinsa iz Eria, da je tamkajšnji šef pošte ukazal, naj prepozne glasovnice označijo, kot da so prispele na volilni dan. Po pisanju časnika Washington Post naj bi Hopkins poštnim preiskovalcem priznal, da gre za izmišljotino, kar naj bi potrdil tudi z uradno pisno izjavo. Toda Hopkins je včeraj objavil video, v katerem trdi, da to ne drži in da ni umaknil svojih trditev, danes pa naj bi izvedeli pravo resnico. Njegove trditve so bile podlaga za poziv republikanskega senatorja Lindseyja Grahama pravosodnemu ministrstvu, naj sprožijo preiskavo. Minister William Barr pa je nato s sporno odločitvijo zveznim tožilcem dovolil, da pred uradno potrditvijo volilnih izidov začnejo preiskave morebitnih goljufij, kar odstopa od prejšnjih norm ministrstva. Član volilnega odbora iz Georgie, ki so ga na spletu obtožili, da je zmečkal glasovnico, se je moral skriti pri prijateljih, saj je deležen vala groženj. Njegovi nadrejeni so zanikali, da bi posnetek kazal, kako odvrže glasovnico, šlo naj bi za po velikosti precej manjši kos papirja z navodili, ki so jih volivci prejeli skupaj z glasovnico. Jezno gestikuliranje pa naj bi bilo posledica manjše poškodbe prstov na stroju za odpiranje kuvert.
Ko razpadajo tudi takšni anekdotični primeri domnevnih prevar, bo Trumpova kampanja zelo težko dokazala, da je predsednik žrtev množične in dobro organizirane volilne goljufije. "Ne moreš na sodišča samo za to, ker ti ni všeč izid glasovanj. Imeti moraš pravno zahtevo, podprto z dokazi. Teh pa ni," ugotavlja Ned Foley, profesor volilnega prava na univerzi Ohaio State. Na desnici se lovijo za trditve o preveč oddaljenih opazovalcih in premalo razvidnem postopku štetja, toda niti vrhovno sodišče s tremi sodniki, ki jih je imenoval Trump, ne bo na podlagi tega razveljavilo izidov. Predsednikovemu boju z mlini na veter je na pomoč priskočil teksaški namestnik guvernerja Dan Patrick, ki je ponudil do milijona dolarjev (okoli 850.000 evrov) za dokaze o volilnem goljufanju. "Podpiram prizadevanja predsednika, da dožene volilno prevaro, ter njegovo zavzemanje, da bodo preštete vse legalne glasovnice in zavržene vse nelegalne," je sporočil. Vsak prinašalec dokazov bo prejel najmanj 25.000 dolarjev (dobrih 21.000 evrov), denar bo prišel iz sredstev njegove volilne kampanje.
Amerika medtem drsi v vse bolj bizarne razmere. Potem ko je Bidnu že šest voditeljev držav v telefonskem pogovoru čestitalo za zmago (kar je več od do zdaj le petih republikanskih senatorjev), je zunanji minister Mike Pompeo med uradno novinarsko konferenco vseeno dejal, da bo prenos delovnih nalog gladek, saj bo šlo za "drugo Trumpovo vlado". Šala ni vzbudila veliko smeha, vsemu svetu pa je potrdila, da edino velesilo čakajo nevarni dnevi. Po razrešitvi obrambnega ministra Marka Esperja se je v Pentagonu začel množičen odhod z visokih uradniških mest, kar je v kongresu sprožilo strahove, da Bela hiša na najbolj pomembne položaje nastavlja svoje najbolj zveste kadre. Esper je bil v nemilosti predsednika vse od avgustovskega zagotovila Američanom, da vojska ne bo posredovala na ameriških ulicah. "Težko je pretirati opozorila, kako nevaren je ta prevrat na najvišji ravni ministrstva v času predsedniške tranzicije. Če je to začetek trenda, da bo predsednik odpuščal ali naganjal profesionalce za nacionalno varnost in jih nadomeščal z ljudmi, ki so mu lojalni, bo naslednjih 70 dni negotovih v najboljšem primeru, v najslabšem pa zelo nevarnih," je prepričan demokrat Adam Smith, ki vodi poslanski odbor za oborožene sile.
Lonček k zmedi je pristavil tudi urad Bele hiše za proračun, ki je zveznim ustanovam ukazal, naj nadaljujejo pripravo predloga Trumpove vlade za prihodnji proračun (gre za obdobje od 1. oktobra 2021 do 30. septembra 2022). Predlog po navadi izdajo februarja, ko Trump že vsaj dva tedna ne bo več sedel v Ovalni pisarni, hkrati pa po tradiciji novi predsednik na začetku leta kongresu predstavi svoj pogled na sestavo proračuna. Kongres nato po navadi močno oklesti in prerazporedi vladne predloge, toda ti so vseeno pomembno izhodišče za proračunska pogajanja. Neimenovani uradnik, ki sodeluje pri pripravi predloga, je za časnik Washington Post dejal, da se vladni vrh "pretvarja, da se ni zgodilo nič, ravnati moramo, kot da je vse običajno, opraviti vse delo, čeprav je vsem jasno, da bomo na koncu vse skupaj vrgli stran".
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.