Poleg zagrebške policije majhno deklico iščejo še gasilci, civilna zaščita, Rdeči križ in pripadniki hrvaške gorske reševalne službe. Aktivirane so ekipe s čolni in droni s termovizijskimi kamerami ter helikopter, poroča net.hr.
"Intenzivno iskanje poteka v težkih razmerah, a se vse ekipe trudijo po svojih najboljših močeh, da otroka najdejo," je zapisal Rdeči križ.
V iskalni akciji sodeluje več kot 80 ljudi, ki so organizirani v dve ekipi. Potapljačev še ni v reki, saj je tok reke zelo močan. "Sava je zelo hitra in moramo imeti točno lokacijo. Zdaj je najbolj pomembno, da karkoli najdemo," je komentiral gasilec Zoran Gorički. Močan tok povzroča težave tudi reševalcem v čolnih.
"Razmere so razmeroma težke, nekoliko ugodnejše kot sinoči, ker je dan in je vidljivost boljša, temperature pa niso bistveno višje," je poudaril Kristijan Humra iz HGSS.
Pristojne službe so včeraj okoli 16. ure prejele obvestilo, da je ženska z otrokom v naročju pri Jankomirskem mostu zakorakala v reko, iz nje pa se je vrnila sama. O dogodku je mama sama obvestila reševalce. Dejala naj bi jim, da "otroka ni več".
Iskanje je včeraj trajalo pet ur s polno intenzivnostjo, reševalci pa so strugo reke, ki je dolga približno 14 km, preiskali na vseh možnih koncih. Zvečer so nato iskanje v reki začasno prekinili zaradi težkih vremenskih razmer in teme. Kot je poročal RTL novinar Petar Panjkota, se je iskanje ponoči kljub temu nadaljevalo, a manj intenzivno. Otroka so ob reki iskali z reševalnimi psi.
"Sava je zelo hitra, razmere so težke in nemogoče je nadaljevati iskanje v reki," je zvečer poročal Panjkota.
O težkih razmerah na terenu je poročal tudi Rdeči križ. "Ne glede na težke razmere ni počitka, saj šteje vsaka minuta," so zapisali.
Kot poročajo hrvaški mediji, so iskanje včeraj oteževali hud mraz, sneženje in močan veter. Temperature so se spustile pod ničlo, tako da je reševalcem začela zmrzovati oprema.
Mamo otroka so včeraj odpeljali v bolnišnico, danes pa naj bi jo zaslišala policija. Njena družina se je za pomoč obrnila na odvetnika. "Lahko potrdim, da me je družina kontaktirala in zaprosila za pravno pomoč. Verjamem, da bodo službe na terenu preprečile katastrofo in se bo srečno končal ta neljubi dogodek," je dejal odvetnik Milko Križanović.
Ob tem je spomnil, da je na Hrvaškem umor otroka s strani matere po kazenskem zakoniku opredeljen kot hud umor, zlasti kadar je otrok ranljiv zaradi svoje starosti in zdravstvenega stanja. Za tovrstno kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen od 10 do 40 let.
Višina kazni je odvisna od okoliščin primera, vključno z načinom, motivom in psihičnim stanjem storilca.
Po poročanju Jutarnjega lista se mati otroka včeraj cel dan ni javljala družini. Poročali so tudi, da naj bi družino dlje časa spremljal center za socialno delo, kar pa so na centru za net.hr zanikali.