Območje ameriškega veleposlaništva v iraški prestolnici Bagdad je sinoči zadelo več raket. Vladni viri so za abcNews dejali, da so skupno izstrelili pet raket, od tega so na veleposlaništvo prletele tri. Ena raketa je zadela kavarno veleposlaništva, dve drugi pa je razneslo v bližini, je povedal vir za AFP.
V napadu je bil poškodovan del poslopja veleposlaništva, v katerem tam zaposleni obedujejo, so potrdili ameriški uradniki. Vsaj tri osebe so bile ranjene - neuradno člani osebja, so za Reuters povedali varnostni viri. CNN medtem navaja, da je bila v napadu lažje poškodovana ena oseba, ki pa da se je že vrnila na delo.
ZDA poškodovanih ali žrtev uradno še niso potrdile. Predstavnik za odnose z javnostmi ameriške vojske je dejal, da so vsi vredu, za dodatna vprašanja pa novinarje napotil na ameriški State Department. Tam uradne izjave zaenkrat še niso podali, sporočili so le, da "iraško vlado pozivamo, naj izpolni svoje obveznosti glede varovanja naših diplomatskih objektov".
To je sicer prvič po več letih, da so neposredno zadeli območje veleposlaništva in da je bilo v napadu ranjeno osebje.
Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče, so pa ZDA v preteklosti za podobne napade krivile iranske vojaške frakcije v Iraku, piše BBC.

Iraški premier Adel Abdul Mahdi je napad obsodil in dejal, da bodo preiskali okoliščine napada, da bi preprečili, da se to še naprej dogaja, in kaznovali odgovorne. Po njegovih besedah bi nadaljevanje takšnih dejanj Irak namreč "povleklo v bojno polje". Dejal je še, da je iraška vlada predana temu, da zaščiti vse diplomatske misije na njihovih tleh in da bodo naredili vse, kar je za to potrebno.
Raketni napadi na tako imenovano zeleno cono sicer niso redki. Pred dobrima dvema tednoma so tri rakete prav tako zadele bagdadsko zeleno cono, znotraj katere so veleposlaništvo in številne ameriške vladne stavbe. Iraške oblasti so potrdile, da žrtev in poškodovanih v tem napadu ni bilo.
Je pa tokratni napad le še eden v nizu bombardiranja iraških točk, kjer se nahajajo Američani. Že nedavni napadi so bili namreč usmerjeni bodisi na veleposlaništvo ali na iraške vojaške baze, v katerih so ameriške čete. Irak se je v zadnjih mesecih namreč znašel na 'bojnem polju' med Iranom in ZDA, odnosi pa se iz dnev av dan še poslabšujejo.
Olja na ogenj je dodatno prilila likvidacija poveljnika elitnih enot iranske revolucionarne garde generala Kasema Solejmanija, ki so ga 3. janurja ubili v zračnem napadu na bagdadskem mednarodnem letališču.
V ameriškem napadu je bil takrat umorjen tudi Iračan Abu Mahdi al Muhandis, namestnik poveljnika pro-iranske milice v Iraku Sile za mobilizacijo ljudstva (PMF).
Vplivni šiitski klerik Moktada al Sadr je nato organiziral protiameriške demonstracije, katerih namen je bil pritisk na ameriške vojake, da zapustijo Irak. A v soboto je sledil preobrat: al Sadr - sicer znan po hitrem menjavanju političnih stališč - je protestnikom odrekel podporo, iraške varnostne sile pa so z ulic pričele preganjati protestnike.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.