Že pred 15. uro so se v Novem Sadu ljudje začeli zgrinjati na tri tamkajšnje mostove čez Donavo. Začela se je namreč študentska akcija Trije meseci – trije mostovi. Od 15. ure so bili tako blokirani Most svobode ter Varadinski in Žeželjev most.
Okoli 17. ure pa so varnostniki protestnike pozvali, naj mostove zaradi varnosti zapustijo. Tudi s fotografij je razvidno, da je mostove blokirala velika množica ljudi.
Zvečer se je množica pomaknila v okolice mostov, dogajanje je potekalo mirno, brez incidentov, iz Novega Sada poroča naš novinar Miha Drozg. Proteste so sicer v zadnjih treh mesecih organizirali v več kot 100 srbskih mestih.
Novosadski študenti so sporočili, da bodo prvi most predvidoma blokirali 24 ur, druga dva pa tri ure, vse prenašajo v neposrednem prenosu na spletni strani uns.blokada.info. Med sobotno blokado je nastopilo več govorcev, ob predstavnikih študentov tudi več znanih osebnosti, med njimi televizijski voditelj, novinar in komik Zoran Kesić ter režiser in igralec Dragan Bjelogrlić.
Mladi so prišli v različnih opravah in kostumih, tako sta med protestniki tudi Božiček in Darth Vader. S seboj imajo transparente in zastave, nekatere znake po mestu po novem krasijo odtisi krvave dlani. Protest poteka mirno, a so protestniki vendarle precej glasni. S seboj imajo piščalke, vuvuzele, bobne. Po poročanju Nova.rs, imajo državljani dovolj molčanja in bodo zdaj glasni.
Dogajanje spremlja bogat spremljevalni program, številni so postavili stojnice s hrano. V mesto so prišli tudi motoristi in kmetje s traktorji. Med protestniki so bili tudi opozicijski politiki, poročajo srbski mediji in tuje tiskovne agencije.
Lokalnim študentom so se pridružili tudi študenti iz drugih srbskih mest, kmetje in drugi občani ter znane osebnosti in predstavniki organizacij iz regije, ki podpirajo študente, poročajo srbski mediji.
Na vstopu v mesto na severu Srbije se tako od poldneva vijejo kolone vozil. Pred cestninsko postajo na avtocesti pred vstopom v Novi Sad se vije več kilometrov dolga kolona vozil:
Srbskim študentom so podporo izkazali tudi študenti v Splitu, Zagrebu in nekaterih drugih hrvaških mestih, ki so se zbrali ob 11.52 in s 15-minutnim molkom izrazili svojo solidarnost, ki kot pravijo, ne pozna meja.
Študenti so prebivalce mesta pozvali, naj se jim ob 20. uri na oknih in balkonih pridružijo pri petminutnem povzročanju hrupa, pred polnočjo pa se bodo s 15-minutnim molkom spomnili žrtev nesreče.
Krajši protesti v podporo srbskim študentom so danes potekali tudi v Zagrebu, Splitu in Osijeku.
Zaradi bojazni pred morebitnimi incidenti se vrstijo pozivi k dialogu in zmernosti, predstavniki oblasti pa so kot lažno novico zanikali, da vladajoča Srbska napredna stranka (SNS) pripravlja protidemonstracije.
Premier v odstopu Miloš Vučević je ob tem po poročanju N1 Srbija vse privržence SNS in prebivalce Novega Sada, ki nasprotujejo blokadam, pozval, naj se jim ne približujejo.
Peš iz Beograda v Novi Sad
Beograjski študentje so se sicer že v četrtek peš odpravili v Novi Sad. Po 80 kilometrov dolgi poti iz Beograda so tja prispeli v petek okoli 20. ure. V mestu jih je pričakala množica ljudi. Na nebu je bil ognjemet, na ulicah pa petje in vzkliki, nekateri so prižgali bakle.
Pričakali pa jih niso samo študentje, temveč tudi ostali prebivalci mesta, kar dokazuje, da protesti niso več zgolj študentski. Že okoli 19. ure so v mesto prišli tudi kolesarji, ki so jih meščani prav tako lepo sprejeli. Pohodniki in kolesarji so se nato skupaj odpravili do železniške postaje, kjer so se poklonili žrtvam tragedije. Na kraj usodnega padca nadstreška so položili 15 vencev.
Zakaj protestirajo?
Blokada je še en množičen dogodek študentskega gibanja, ki je nastalo po tragični nesreči, za katero študenti krivijo korupcijo in netransparentnost pri obsežni večletni obnovi železniške postaje. Gibanje je akcije zaostrilo po nasilju nad protestniki, ki se vsak dan s 15 minutami molka poklonijo žrtvam.
V treh mesecih se jim je na ta način poklonilo več sto tisoč ljudi na ulicah več kot 130 mest po državi. Študentsko gibanje medtem pridobiva podporo. Največji protesti so bili v Beogradu 22. decembra in 27. januarja, ko se je po nekaterih ocenah v dveh dneh zbralo več kot 200.000 ljudi. Študenti tudi vztrajajo z blokado fakultet.
Oblasti na čelu s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem trdijo, da so zahteve študentov izpolnili, ti pa jim sporočajo, da niso in da za njihovo izpolnitev ni pristojen Vučić.
KOMENTARJI (412)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.