3343 metrov visoko goro na severu Italije je skušalo včeraj osvojiti več alpinistov, ko se je med Punto Rocco in Punto Penio odlomil vrh ledenika. Na njihovo pot je tako zgrmel plaz ledu, snega in kamenja. Za zdaj so potrdili sedem žrtev, devet ranjenih so prepeljali v več bolnišnic v regijah Trentinsko - Zgornje Poadižje in Veneto, dva se še vedno borita za življenje. 18 ljudi so z gore uspeli rešiti, vendar reševalci še vedno ne vedo, ali so bili to vsi.
V nedeljo zvečer so namreč pregledali parkirišča ob prelazu in jezeru Fedaia, od koder vodijo poti proti vrhu, poroča RAI News. Našteli so 16 avtomobilov, katerih lastnikov še vedno niso locirali. "Trenutno še vedno ne vemo, če ti avtomobili pripadajo žrtvam in ranjenim ali morda komu, za katerega še niti ne vemo, da je pogrešan," je predstavnik province Trento Maurizio Fugatti priznal, da lokalne oblasti še vedno ne vedo, koliko planincev je pravzaprav zasul plaz. Jasno je le, da sta bili v trenutku nesreče na gori najmanj dve ločeni alpinistični skupini.
Pregledali bodo še drugo stran gore, ki pripada pokrajini Belluno, če so se nekateri lastniki avtomobilov morda spustili do Malga Ciapele: "To je scenarij, ki še vedno vliva žarek upanja," je dejal predstavnik trentinske civilne zaščite Raffaele De Col.
Masaker na gori
Reševalna služba je v italijanščini in angleščnini objavila tudi brezplačno telefonsko številko, kamor ljudje lahko prijavijo, če se njihovi prijatelji ali sorodniki morda niso vrnili z izleta na ledenik. Območje gore pregledujejo tudi z droni, območje pa je zaprto za ostale obiskovalce, še dodaja RAI-jeva novičarska spletna stran. Državljanstva žrtev oblasti še niso sporočile, italijanski mediji pa poročajo, da naj bi bili med njimi tudi tuji državljani, prav tako pa tudi gorski vodiči.
Preiskovalci plaz na Marmoladi opisujejo kot "nepredstavljivo katastrofo, tak masaker, da bomo le s težavo identificirali posmrtne ostanke žrtev, saj je telesa razčetverilo". RAI navaja tudi besede enega izmed reševalcev, ki je bil na kraju tragedije med prvimi. "Ko smo ob pol enih dobili klic, so nam dejali, da se je odlomil vrh Marmolade, kar ni nič drugega kot velikanski kos ledu, ki je zadel vse, ki so bili na ledeniku," je dejal Luigi Felicetti. "Ko smo prišli, smo naleteli na nor prizor, povsod so bili velikanski kosi ledu in skal. Začeli smo iskati in našli prve žrtve," je pojasnil. Ob tem pa poudaril, da se ne sme kriviti gornikov: "Vsi so bili zelo dobro opremljeni, imeli so vrvi, dereze, a niso imeli sreče."
Usodo alpinistov zapečatile previsoke temperature?
Preiskava nesreče še poteka, tiskovni predstavnik italijanske zveze gorskih reševalcev Walter Milan pa je za RAI dejal, da bi bil vzrok lahko tudi vročinski val, ki Italijo drži v primežu že od sredine junija. Na vrhu ledenika so namreč izmerili rekordno visoko temperaturo, živo srebro se je povzpelo na 10 stopinj nad ničlo. "Taka vročina je res nenavadna, ekstremna je, to ni normalno," je opozoril.
Strokovnjaki opozarjajo, da so podnebne spremembe povzročile bolj nestabilno visokogorje, ledeniki niso več v ravnovesju. "Gmote ledeniškega ledu so rezultat naravnega procesa, toda ko temperature preveč narasejo, se poveča nevarnost zrušenja," pravi geolog na univerzi v Rimu Massimo Frezzotti.
Ledenik Marmolada, imenovan tudi "kraljica Dolomitov", je sicer največji v gorski verigi Dolomiti in napaja reko Avisio. V skladu z marčevskim poročilom Medvladnega odbora ZN za podnebne spremembe (IPCC) je taljenje ledu in snega ena od desetih glavnih groženj, ki jih povzroča globalno segrevanje. Po navedbah odbora bi lahko ledeniki v Skandinaviji, Srednji Evropi in na Kavkazu do konca stoletja izgubili 60 do 80 odstotkov svoje mase, STA povzema poročanje tiskovne agencije AFP.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.