Salah Abdeslam, 32-letni Francoz, je edini preživeli član skupine napadalcev, ki so novembra 2015 streljali v polni koncertni dvorani Bataclan in na terasah kavarn v sosednjih ulicah ter razstrelili več bomb na stadionu Stade de France.
Tožilka Camille Hennetier je danes v pariški sodni palači dejala, da je bil Salah Abdeslam ključna oseba v napadih. Zaradi izjemne teže dejanj, ki so mu očitana, pa je treba izreči zaporno kazen brez možnosti skrajšanja, je dodala.
Poleg Abdeslama je pred sodiščem tudi 19 drugih oseb, ki so obtožene pomoči morilcem, od zagotavljanja logistične podpore do načrtovanja napadov ali dobave orožja.
Tožilci so med drugim zahtevali standardne dosmrtne kazni za osumljena člana Islamske države, švedskega državljana Osamo Krayema in Tunizijca Sofiena Ayarija, pa tudi za Belgijca Mohameda Abrinija, ki je obtožen, da je zagotavljal orožje in logistično podporo.
Abdeslam, ki so ga po petih mesecih na begu aretirali v Belgiji, je med policijsko preiskavo molčal, med sojenjem pa je na koncu le spregovoril in pojasnil, kako naj bi opustil načrte, da bi se razstrelil, ter se opravičil žrtvam.
Med sojenjem je torej trdil, da si je v zadnjem trenutku premislil, vendar tožilstva ni prepričal. Zaradi trajanja sodnega postopka, čustvenega naboja in števila tožnikov (2500) je bil to najbolj odmeven sodni postopek v francoski zgodovini.
Dosmrtna zaporna kazen brez možnosti pogojnega izpusta je bila v Franciji od uvedbe leta 1994 sicer izrečena le štirikrat. Za preostale osumljence v današnjem procesu so bile zahtevane kazni od pet do 16 let zapora.
Preostanek sojenja bo zdaj namenjen zaključnim besedam odvetnikov, končna sodba pa naj bi bila izrečena 29. junija.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.