Strokovnjaki za volilno pravo so se posmehovali pravosodnemu ministru Teksasa Kenu Paxtonu, ko je v torek oznanil, da bo na vrhovnem sodišču s tožbo proti štirim zveznim državam skušal ustaviti njihovo uradno potrditev volilne zmage Bidna. Toda kljub temu se je njegovi nameri nato pridružilo še sedemnajst zveznih držav (Misuri, Alabama, Arkansas, Florida, Indiana, Kansas, Louisiana, Misisipi, Montana, Nebraska, Severna in Južna Dakota, Oklahoma, Južna Karolina, Tennessee, Utah in Zahodna Virginija). Včeraj popoldne je lonček pristavil še Trump, ne kot predsednik, ampak kot predsedniški kandidat. Vrhovno sodišče je že v torek z glasovi vseh devetih sodnikov, tudi treh konservativnih, ki jih je imenoval sedanji predsednik, zavrnilo podobno zahtevo republikancev iz Pensilvanije, ki so želeli razveljavitev volilnega izida v svoji zvezni državi. Toda tudi potek roka za vlaganje pritožb na volilne izide Trumpovih lojalistov na desnici ne odvrača od nadaljevanja rovarjenja. "To je sporočilo za javnost, zamaskirano v tožbo ... Kakšno popolno smetje. Nevarno, toda vseeno smetje," je strokovnjak za volilno pravo Richard Hasen označil teksaški poskus.
Teksaško "smetenje" temelji na moči vrhovnega sodišča, da neposredno odloča o pravdah med zveznimi državami, ne da bi pravni spori poprej potovali skozi nižje ravni ameriškega sodnega sistema. Toda v jedru tožbe niso odnosi med zveznimi državami, kot so denimo spori o mejah ali pravice do izrabljanja voda, pač pa Teksas trdi, da spremembe volilnih pravil zaradi pandemije koronavirusa v Georgii, Wisconsinu, Michiganu in Pensilvaniji pomenijo kršitev ameriške ustave. In to kljub temu, da so pravila spreminjale tudi druge zvezne države, vključno s Teksasom. Dodatni cinizem je, da se je sedemnajst drugih republikanskih zveznih držav tožbi pridružilo na dan, ko je število mrtvih zaradi pandemije v ZDA doseglo nov rekord, več kot tri tisoč v enem dnevu. "Tožba je pravno nedosledna, nepovezana z dejanskim stanjem ter temelji na predpostavkah, ki so v temeljih skregane z razumevanjem volilnega procesa," trdi Lisa Marshall Manheim z univerze v Washingtonu. "Teksas nima legitimne podlage za vlaganje tožbe proti volilnim izidom v drugih zveznih državah oziroma proti temu, kako države izvajajo svoje volitve," je jasen profesor volilnega prava na univerzi Georgetown Paul Smith.
Nadlegovanje in zastraševanje
Na kako trhlih temeljih je zadnji pravni napad, kažejo že podpisi pod njim. V Teksasu ga ni vložil njihov pravobranilec Kyle Hawkins, ki običajno skrbi za pravosodne postopke, ampak razvpiti Paxton, ki se že leta otepa obtožb o prevarah v zvezi z vrednostnimi papirji in je tarča preiskave zvezne policije FBI o podkupovanju in zlorabi pooblastil. V imenu Trumpa se ne bori pravosodno ministrstvo, pač pa konservativni profesor prava John Eastman z univerze Chapman. Ta je znan predvsem po podpori rasističnim trditvam, da izvoljena podpredsednica Kamala Harris ne bi smela prevzeti tega mesta, ker sta njena starša priseljenca. Predstavniki predsednikove kampanje trdijo, da izbira Eastmana temelji na tem, da se Trump tožbi ni pridružil kot predsednik, ampak kot kandidat. Toda hkrati naj bi danes imel kosilo v Beli hiši s Paxtonom in drugimi pravosodnimi ministri, ki so podprli tožbo, kar bo tej dalo težo vrha ameriške izvršne oblasti. Po poročanju ameriških medijev naj bi v vlogi tožilca na vrhovnem sodišču nastopil teksaški konservativni senator Ted Cruz.
Čeprav gre za eno zadnjih rešilnih bilk, na katero se obeša Trumpova kampanja, pa pripravljenost številnih republikanskih politikov, da javno podpirajo napad na glasove milijonov Američanov, kaže na izjemen vpliv odhajajočega predsednika. Ankete kažejo, da kljub porazu Trumpa zvestoba do njega na volitvah še vedno velja za vstopnico do visokih položajev. Politični preračunljivci v republikanski stranki se bojijo, da bi z nasprotovanjem predsedniku postali tarča še konservativnejših kandidatov na volitvah znotraj stranke. Številni republikanski pravosodni ministri so hiteli z objavami na družbenih omrežjih, v katerih so izražali podporo Paxtonu in širili pravno sporne trditve, da bodo morebitne volilne nepravilnosti v drugih zveznih državah prizadele njihove prebivalce. Poleg tega je javno nasprotovanje Trumpu v zadnjem času po pravilu recept za silovito nadlegovanje in zastraševanje, tudi republikanskih uradnikov, ki se držijo zakonodaje in so potrdili rezultate volitev.
Moralni bankrot
Kljub temu desnica še zdaleč ni enotna, tekaški senator John Cornyn, tudi sam nekdaj pravosodni minister Teksasa, je dejal, da gre za "nenavaden" pravni manever, ki je brez prejšnjega primera. Podobnega mnenja je tudi več kot ducat nekdanjih republikanskih visokih uradnikov in kongresnikov, ki so v mnenju za vrhovno sodišče podprli štiri tožene zvezne države in zapisali, da je tožba "posmehovanje federalizmu in ločitvi oblasti (na zakonodajno, izvršno in sodno)". Nekdanji republikanski guverner Ohia John Kasich je osemnajst konservativnih lokalnih pravosodnih ministrov ozmerjal, da so strahopetci, "ne morem verjeti, kaj se dogaja v državi, prepričan sem, da so moralno in etično bankrotirani, ne vem, kako se lahko pogledajo v ogledalo". Pogum kažejo le lokalni volilni predstavniki, ki so šteli in nato še enkrat prešteli glasovnice ter potrdili rezultate. Toda po besedah novinarja CNBC Steva Liesmana zadnje dogajanje kaže, da "neposredno nasprotovanje demokraciji ni na trumpovskem obrobju, pač pa v središču republikanke stranke". Podobno skrbi ekonomista Roberta Reicha, ministra za delo v vladi Baracka Obame, "to kaže, kako krhka je postala naša demokracija in kako blizu so Trumpovi republikanci, da nas zapeljejo v neofašizem".
Trumpova kampanja in republikanci so izgubili že več kot petdeset različnih tožb, s katerimi so skušali preprečiti zmago Bidna. Uspeli so le enkrat, ko so v Pensilvaniji preprečili podaljšanje roka, do katerega so volivci lahko dopolnili svoje nepopolne glasovnice po pošti (npr. manjkajoče dokazilo o svoji identiteti). Pri tem so bili nekateri sodni porazi izjemno boleči, ko so sodniki vložene tožbe javno označili za pravne zmazke. Še bolj je pomenljivo, da se ob vsem vpitju o volilnih goljufijah ob vlaganju tožb po pravilu izogibajo takšnim oznakam, Trumpov odvetnik Rudy Giuliano je na zaslišanju v Pensilvaniji celo poudarjal, da "ne gre za primer volilnih prevar". Po besedah političnega analitika in svetovalca Obame Davida Axelroda Trumpova prizadevanja predvsem postavljajo temelje za njegovo "odporniško gibanje iz kateregakoli televizijskega studia, v katerem bo pristal". Hkrati "z lažnimi trditvami o volilnih goljufijah sleparsko zbira stotine milijonov dolarjev, ki jih bo porabil za napade in ustrahovanje republikanskih politikov," napoveduje Axelrod.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.